Çaygören Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çaygören Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivas İli Köyleri - Merkez Çaygören Köyü - Çaygören Köyü Hakkında Bilgiler - Çaygören Köyü Resimleri  Çaygören, Sivas ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün eski adı Cirhin'dir. Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

  köyümüzün baslıca yöresel yemegi madımaktır.Özellikle pastırmalı yapılırsa çok lezzetli olur.Ayrıca hingel yemegimizde çok meshurdur.

  Köyümüzde ayrıca iki tane ören mevcuttur. Bir tanesinde küpler içerisine insan iskeleti kalıntıları çıktığı söylenmektedir.

  Efsane

  YAMAÇTAKİ EJDERHA

  Çaygören ve Küpecik köylerine giden yolun kıyısındaki tepeciklerden birinin yamacında, aşağıya inen ejderhaya benzeyen bir taş vardır. Yörede bu taşa dair bir efsane anlatılır:

  Çok eskiden bu köyde yaşayan bir karı-koca, sabana koştukları bir çift öküzle tarlalarını sürerken tepeden bir ejderhanın üzerlerine geldiğini görür ve çok korkarlar. O esnada adam, 'Ey Allahım, bu musibeti başımızdan al. Ben de sana bir öküz kurban edeyim' der. Allah da ejderhayı taşa dönüştürür. Karı-koca evlerine döner ve öküzün birini kurban etmeden ertesi gün öküzleri ile tarlaya gelip çalışmaya koyulurlar. Derken birden bir gürültü kopar, bir de bakarlar ki dün taş kesen ejderha canlanmış, üzerlerine geliyor. Kadın kocasına sinirlenerek 'Dün sen öküzün birini kurban edeceğim dedin, ama etmedin. Şimdi öküzün birini buracıkta kendi ellerimle kurban edip köye dağıtacağım' der, ve öyle de yapar. Ejderha ikinci kez taşa dönüşür.

  Rivayete göre taş kesen ejderhanın burun deliklerinin birinden su, diğerinden de -çok eskiden- irin gibi bir sıvı sızarmış. Bu irinin, çiftin adadıkları kurbanı hemen kesmedikleri için sızdığı söylenir. İrinin sızdığını gören kimse artık hayatta değilse de, suyun aktığını gören çoktur. Son dönemlerde ejderhanın baş kısmı tahrip olarak bozulmuş; burnundan sızan su da kurumuştur. Ancak aynı kaynaktan beslendiği tahmin edilen ince bir su yamacın dibinde hala akmaktadır.

  Coğrafya

  sivasta yollar batıdan doğuya doğudan batıya gider her modernizme teslim olmuş şehir gibi batı büyük binalar caddeler sefertası gibi apartmanlar cinnetmodern hayatın bir parçası doğu ise köylerdir işte o köylerden bir köy ben bu köyü cirin diye öğrendim belki de bu yüzden hep böyle sevdim cirinde hayat çevirmenin suyunda gülümser insana saatlerinizi kollarınızızdan söküp fırlatmalısınız şehre doğru cirinde zaman altmışar dakikalık kalıplara bölünmemiştir çünkü ayrıca sizin paranız da geçmez burada kahvaltılarda yoğurdun en ekşisini balın en şekersizini ekmeğin en tazesini yumutatnın en civcivini etin en yağsızını yiyebilirsiniz ve sonra çalışma düğün de olsa bayramda olsa harman kaldırılmalı sap atılmalıdır cirindeakşama doğru hava kararmaya başladıysa danaları teker teker ahırlara girdiğini görürsünüz ve akşam akşam akşam köy odasının ışığı yanmıştır sigara paketleri açılmış odaya orantılı olarak dağıtılmştır çay fokurdarken sohbetler başlar o mütevazi odada mütevaz cirin bilgeleri geçmişten aldıkları sohbet kültürüyle sizi mest eden hitabetlerini sergilerler çay kaşıklarının tıkırtıs hiç susmaz bu sohbetlerde ta ki bu nadir insanlar birer birer dağılana kadar cirinde yıldızlar her zaman kinden daha parlak daha çok görünürr ve siz uykuya dalarken dalarken kim bilir neler neler düşünürsünüz

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 86 (41 Erkek, 45 Kadın)
  2000 149
  1997 180

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Hacı Yiğit
  1999 - (Hacı)Ömer UZGÖR
  1994 - Hüsnü SARIKAYA
  1989 - Yusuf RAHAT
  1984 - Yusuf RAHAT

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çaygören Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş