Çaygökpınar Köyü Merkez Bolu

'Bolu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çaygökpınar Köyü Merkez Bolu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez çaygökpınar Köyü Bilgileri - çaygökpınar Köyü Hakkında - çaygökpınar Köyü Tanıtımı - çaygökpınar Köyü Resimleri


  çaygökpınar Köyü Merkez Bolu ,

  Bolu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: MERKEZ

  İl: BOLU

  çaygökpınar köyü adını minik derelerinden, doğal güzelliğinden ve bol pınarlarından almıştır.

  Kültür

  Köyde düğün, sünnet, askerlik gibi törenlerde köy halkı toplanmaktadır. Bu törenlerde özellikle köy camiinde okutulan mevlitler büyük yer arz etmektedir.

  Düğün merasimleri için kına geceleri düzenlenmekte, düğün salonlarında düğünler tertip edilmektedir. Ayrıca evlilik törenlerinde "Gelin Alma" ismi verilen ve onlarca aracın oluşturduğu konvoylarla kız gelin evinden alınarak damat evine getirmektedir.

  Askerlik çağına gelmiş ve askere gidecek gençlerin hediyeler alınarak ziyaretler gerçekleştirilmektedir.

  Coğrafya

  Köy, Bolu Ovası'nın güneyinde, Bolu şehir merkezinin güney doğusunda,Bolu Organize Sanayi Bölgesinin tam Güneyinde, Kartalkaya Kayak Merkezinin yer aldığı dağın eteklerinin hemen dibindedir. Köyün şehre uzaklığı 8 kilometredir.Köyün batısı Demirciler köyüne,Kuzeybatısı Yenigeçitveren Köyüne,Kuzeyi Susuz Kınık Köyüne Doğusu Gökpınar Köyüne,Güneydoğusu Kındıra Köyüne,Güneyi Devlet ormanları ile sınırdır.Köyün Güneyinde Demirciler Orman Bölge Şefliği Sınırları içerisinde Aşağı Yayla ile Düvenlik yaylası ,Sarılana Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde Yukarı Yayla olmak üzere 3 yaylası bulunmaktadır.Yukarı yayla civarında Kayabaşı denilen buyukçe bir yerden Bolu Ovası ayaklar altındadır.Köyün güney kesiminde 2 büyük dere bulunmakta ve bu dereler üzerinde sarp kayalardan oluşan Çay koymatı deresi ile düvenlik koymatı derelerinin oluşturduğu Çadırkayalar kanyonu ve Güngörmez ve kör kuyu derelerinin birleştiği Boyacılar kanyonu bulunmaktadır.Köyün Merkez,Ürfetler,Tekneler,Karalar ve Düvenlik mahalleleri bulunmaktadır.Köyden yaylalara yol bulunmaktadır.Çadırkayalar Kanyonunda çok sayıda mağara,şelale ve hayvan barınakları bulunmaktadır görülmeye değer bir yerdir.Koymat deresin başında yörede Gavurevi diye bilinen bir taştan oyma ibadet yeri olduğu sanılan bir mağara bulunmaktadır.Çadırkayalar kanyonunda buna benzer mağaralar bulunmaktadır.Köyün Güneyinde Aşağı ve Yukarı Dumandüzü Çayırlıkları ile Yukarseki çayırlıkları yazları hayvanları otlatmada yararlanılan otlaklardır.Daha yukarı kesimde Fındıcak ve onun alt tarafında Dankuş denilen yerlerdede hayvan otlatımı yapılmaktadır.Tekneler ve Ürfetler mahallelerinin Güneyinde Bolu Çimento sanayii A.Ş. nin,Bolu Belediyesinin ve İl Özel İdaresinin Kalker ocakları mevcut olup yaklaşık 30 yıldır hizmet vermektedir.Yaklaşık bir 30 yıl daha hizmet vercektir sanırım.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Batı Karadeniz Bölümünde maksimum yağış sonbaharda, minimum yağış ilkbaharda düşer. Yıllık yağış miktarı 1000-1500 mm’dir. Karadeniz ikliminin görüldüğü alanlarda kar yağışlı günlerin ortalaması 18 gündür. Doğal bitki örtüsü ormandır. Yüksek alanlarda Alpin çayırlar görülür.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 900
  2000 864
  1997 827

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi ormancılık, tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Köyde Sınırlı Sorumlu Çaygökpınar Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi isminde bir köy kooperatifi vardır. Bu kooperatif aracılığı ile orman istihsali yapılmakta ve kooperatif ortaklarına gelir sağlamaktadır.

  Çaygökpınar Köyü, Bolu Ovası'nda bulunması sebebiyle tarımsal üretim de köylünün diğer bir gelir kaynağını oluşturmaktadır. Özellikle tahıl ürünleri ve patates yetiştiriciliği köylünün en büyük gelir kaynağıdır.

  Tahıl üretiminin ağırlıklı bölümünü buğday oluşturmaktadır. Köylülerden birkaç aile oluşturdukları şirketler veya şahsi firmalar vasıtasıyla saman ve patates ticareti için çeşitli illerde satış büroları kurarak ve aile gelirlerine büyük katkıda bulunmaktadırlar. Köyün sınırları içerisinde çeşitli şirketlere ve Beypilic A.Ş.ne ait çok sayıda kümes bulunmakta olup bu kümeslerde köyden çok sayıda kişi çalışmaktadır.Yalnız bu kümeslerden çevreye ağır koku yayılmaktadır bu kokunun önlenmesi için gerekli tedbirlerin ilgililerce alınması gerekmektedir.bu çok önemlidir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: MEVLÜT GÜLDEREN

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Mevlüt Gülderen
  1999 - Sabri Kuş
  1994 - Sabri Kuş

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi VARDIR. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Gökpınar köyünden gelen dere ile Çaygökpınar köyü üzerindeki derelerden gelen suların aktığı dereler 1980 yılı sonrasında Devlet Su İşlerince istimlak yapılarak birleştirilmiş ve köy arazileri sel felaketinden kurtulmuştur.Köyün içinden geçen Dere Devlet su işlerince 1999 yılında islah edilmiş bu islah sonucu sel olayları son bulmuştur.

  İle Uzaklığı: 11 km

  İlçeye Uzaklığı: 11 km

  Rakım:M

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Çaygökpınar Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çaygökpınar Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş