Çaycevher Köyü Taşköprü Kastamonu

'Kastamonu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 13 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çaycevher Köyü Taşköprü Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kastamonu İli Köyleri -Çaycevher Köyü Taşköprü -Çaycevher Köyü Hakkında - Çaycevher Köyü Tanıtımı - Çaycevher Köyü Resimleri
  Kastamonu

  Bilgiler
  Nüfus 426 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 37400
  Alan Kodu 0366
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Kastamonu
  İlçe Taşköprü

  Çaycevher, Kastamonu ilinin Taşköprü ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün yakınından Gökırmak'a akan bir çay bulunmaktadır. Bu çay boyunca en verimli topraklar bu köyün yakınındadır. O nedenle Çayın yakındaki cevherli, verimli topraklar anlamında Çaycevher denildiği belirtilmektedir.

  Kâsım Bey Camisi: Cami, Taşköprü’nün Çaycevher Köyü’ndedir. Ahşaptan yapılmış son cemaat yeri vardır. Kemeri mermerdir, bu kemerin iki tarafında birer rozans vardır. Kemerin üzerinde iki kitâbe vardır. Sağdaki kitâbede caminin (1535) yılında Ramazan Ayı’nın sonunda Kâsım Bey tarafından yaptırıldığı belirtilmektedir. Diğer kitâbede ise; caminin harap olduğu, Seyit Ahmet ve diğer hayır sahipleri tarafından (1645) tamir edildiği yazılmaktadır. Minaresi ahşaptır.Bu güne kadar bir çok değişiklikler gösteren Camiin inşa malzemesi Anadolu Beylikler Devri özelliklerini gösteriyorsa da, mekan anlayışı bakımından Anadolu Selçuklu sanatına girmektedir.


  Hobu Kayası Mezarı : Bu mezar Kastamonu Taşköprü’nün Kuzey doğusunda, Çaycevher Köyündedir. Kayalar üzerindeki bu mezarın MS.I.-II.yüzyılda, Roma döneminde yapıldığı sanılmaktadır. Dikdörtgen şeklindeki mezarın girişi zamanla bozulmuştur. Mezar odası 1.65x1.80 m. ölçüsünde olup, yüksekliği 1.85 m.dir. Mezarın üstü beşik tonoz şeklinde kayalara oyulmuştur. İçeride ölü sediri (kline) bulunmaktadır.


  Çaycevher köyünün nişan ve düğün adetleri erkek tarafını bezdirecek kadar abartılıdır. Mutlaka 3 adet beşi bir yerde (beşli) istenir, 1 veya 1.5 metre zincir olmazsa olmazdır (sanki hanım kaçmasın diye bağlama gereği var), yetmiyormuş gibi 5-10 adet de bilezik eklenir. Bunlar sadece altın olandır. Ama 10 bin YTL'yi geçer muhakkak. Bir de DÜRÜ meselesi var. Düğüne okunan her ailenin erkeğine gömlek, hanımına da entari kumaşı verilir ki, bunun sayısı bazen 100'leri geçer. Çeyiz belası da ayrı bir dert. Zira, sonradan hiç giyecek olmasa bile en az 5 bin YTL'lik boşu boşuna geline eşya alınır. Damada da alınırsa bir takım damatlık, şükür deyip köşesine çekilmelidir. Yine, her yerde gelin odasını kız tarafı alırken ne hikmetse burada erkek tarafı alır. Oturma odası vs. derken ipin ucu kaçar. Bu harcamalara bir de mevlit, yemek, hak günü salon parası da eklenince damat dut yemiş bülbüle dönerken, damat babası altına girdiği borçları nasıl ödeyeceğinin telaşından ne dediğini bilemeyip pot üste pot kırmaktadır. Zira, borç çoktann 30-40 bin YTL'yi geçmiştir. Damat ilk kez gördüğü gelinle gerdeğe girerken, damat babası mezara girmiş gibi olur. Muhtarlar da bu işe hiç ses çıkarmazlar.


  Bir de başka dert var. Genç erkekler genç kızlarla evlenemiyor. Genelde 20 yaşındaki erkekler 25-30 yaşındaki evde kalmış denilebilecek kızlarla evlendiriliyor. Saçma ama bunun altında başka bir sebep yatıyor. Maalesef, 20'li yaşlardaki genç kızlar, hep şehre kocaya varmak istiyorlar, aileleri de onları destekliyorlar. Şehirdeki işi gücü olana varamayınca da evde kalıyorlar. Onları kurtaranda köyde yaşayan genç delikanlılar oluyor. Sosyolojik bir vakadır bu.. Bu konuya da muhtarlar el atmaz...

  Coğrafya


  Kastamonu iline 28 km, Taşköprü ilçesine 23 km uzaklıktadır. Germeç olarak bilinen Alatarla'ya ise 5 km mesafededir. Köyün 80 hanesi vardır. Tepe mahalle, çaydivanı, suntur mahallesi ve yukarı mahalleden oluşur. Yaklaşık 500 kişi yaşar. Komşu köyleri, doğuda Alibey Köyü, kuzeyde Ayvalı, güneyde Abay, Batı'da ise Derebeysibey köyü yer alır. Yakınından geçen çay nedeniyle sulak arizileri boldur. Kuyular genelde 8-10 metredir. Sulama motorlarıyla tarlalar sulanır. 3 metreden su fışkıran yerler vardır. Olabildiğince yeşildir. Ama ne yazık ki, son yıllarda kavak ağaçları tüm ovayı kaplamıştır. Yazları ovada nefes almakta zorluk bile çekilir. Yine kavak ağaçları elma ağaçlarını gölgelemiştir ve zamanla yok olmalarına sebep olmuştur. Kavak ağaçları nedeniyle ovada ne sarımsak olur doğru düzğün ne de bir meyva..


  Bu nedenle köylüler, ovayı mahvetmelerinin ardından kıraç arazilere yönelmiştir. Yer altından borularla ovanın suyu kırsal tarlalara taşınıyor. Bu arazilerde sarımsak iyi olur. Kotalar sürekli azaltılsa da şekerpancarından vazgeçilmez. Kendir ekimi neredeyse bitti, zira Taşköprü'deki kâğıt fabrikası satıldı. Artık hammaddeyi çiftçiden değil yurtdışından alıyor. Küresel ekonomi çiftçileri bu alanda da vurdu netekim..

  İklim


  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları sıcak, kışları soğuktur. Son yıllarda yazları çok kurak geçmektedir. Su kuyalarında su seviyesi gittikçe düşmektedir. Kışları çatılardan buzlar sarkabilecek kadar soğuk geçer. Bazı geceler -20 dereceyi bulabilir sıcaklık.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 426
  1997 417
  Ekonomi


  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Başlıca geçim kaynağı sarımsaktır. Son yıllarda kilosu 3-5 YTL arasında değişmektedir. Sarımsak para etmediği zamanlarda genelde çaylara ve Gökırmak'a dökülür. Taşköprü sarımsağı çok ünlüdür. Sarımsağın en çok üretildiği ve en büyük sarımsak pazarının kurulduğu yer ise kuşkusuz Germeç (Alatarla)'dır. Bir haftada kamyonlarca sarımsak çıkar bu pazardar. Sarımsak denilince eski Taşköprü Belediye Başkanı Hasan Altan akla gelir hemen. Şimdi AK Parti'den milletvekilidir. Ama Taşköprü ile bağlarını kopartmamıştır.


  İkinci sıradaki ekonomik kaynak şekerpancarıdır. Kotaların azaltılmasından dolayı çiftçiler dertlidir.


  Bir önemli geçim kaynağı ise sığır yetiştiriciliğidir. Köyde küçükbaş hayvan hiç yoktur. Genelde süt için inek yetiştirilir. Boğalar ise belli bir büyüklüğe gelince satılır. Besicilik yapanlar da vardır ancak eskiye nazaran iyice sayıları azalmıştır.


  Elma üreticiliği de yapılmaktadır. Elmalara atılan ilaçlarda dolayı köyde neredeyse arı yetiştiren hiç kalmamıştır.

  Muhtarlık


  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  2004 - Osman Atlı

  1999 - Osman Atlı
  1994 - Osman Atlı
  1989 - Osman Atlı
  1984 -

  Altyapı bilgileri


  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çaycevher Köyü Taşköprü Forum Tarih
Caycevher Tepe İlköğretim Okulu Kastamonu Taşköprü Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Caycevher İlköğretim Okulu Kastamonu Taşköprü Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş