Çaybaşıfuadiye Köyü Adapazarı Sakarya

'Sakarya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 6 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çaybaşıfuadiye Köyü Adapazarı Sakarya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Adapazarı Çaybaşıfuadiye Köyü Bilgileri - Çaybaşıfuadiye Köyü Hakkında - Çaybaşıfuadiye Köyü Tanıtımı - Çaybaşıfuadiye Köyü Resimleri  Çaybaşıfuadiye, Sakarya ilinin Adapazarı ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Tarihi birçok olaya tanıklık eden Çaybaşıfuadiye köyü, birçok savaş görmüş geçirmiştir. Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Bey tarafından Bizanslılardan alınmasıyla ebediyete kadar sürecek olan bir Türk toprağı olma şanına kavuşmuştur. Köye ilk olarak 1864 yılında Kafkasya'dan göçen Shapsugh Çerkesleri gelmiştir. Kendisi de Çerkes asıllı olan Adapazarı Kaymakamı Fuat Carım'ın Kurtuluş Savaşında gösterdiği hizmetlerinden ve ayrıca bu bölgeden geçen çay nedeniyle köyün ismi Çaybaşıfuadiye Köyü olmuştur. Köy, Çerkes Çaybaşı olarak da bilinmektedir. Komşu köylerin isimlerinin başında da Çaybaşı ifadesi bulunmaktadır. Örnek Çaybaşıyeniköy (AbhazaÇaybaşı). 1970'li yıllardan sonra yaşanan kentsel göçlerle beraber Çaybaşıfuadiye'nin nüfus yapısı değişmiştir. Yoğun olarak Karadeniz bölgesinden göç alarak Çaybaşıfuadiye'nin Çerkes olan alt kimliği yavaş yavaş Karadenizli kimliği ile birleşmiştir.

  Yakın zamanda köy Nehirkent Belediyesi'ne bağlanarak Mahalle statüsüne kavuşmuştur. Mahalle olan Çaybaşıfuadiye'nin çöpleri her salı ve cuma günleri düzenli toplanmaktadır. Köy içi yollarının tamamıda bu dönemden sonra asfalt olmuştur.

  Kültür

  Karadeniz ve Çerkes kültürü hakimdir.

  Coğrafya

  Sakarya merkezine 13 km uzaklıktadır. Sakarya Nehri'ne yakındır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 422
  2000 388
  1997 478

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi genellikle tarıma dayalıdır. Hayvancılık yok denecek kadar azdır. Köy merkeze yakın olduğundan çalışan nüfus merkeze de gitmektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: :Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.Köyde Osman Serbes Anaokulu bulunmaktadır.Kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde içme suyu şebekesi elektrik sabit telefon ve ADSL internet vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çaybaşıfuadiye Köyü Adapazarı Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş