Çaybağı Köyü Kovancılar Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çaybağı Köyü Kovancılar Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kovancılar Çaybağı Köyü Bilgileri - Çaybağı Köyü Hakkında -Çaybağı Köyü Tanıtımı - Çaybağı Köyü Resimleri  Çaybağı ,Elazığ Kovancılar ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: KOVANCILAR

  İl:ELAZIĞ

  İle Uzaklığı:86 km

  İlçeye Uzaklığı:30km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:192
  1997:247

  Tarihi

  ÇAYBAĞI BUCAĞININ TARİHİ

  Çaybağı Bucağı, Sümerler, Subarular, Hurriler, Hittitler, Asurlular ve Urartuların hakimiyetinde kalmıştır.

  Çaybağı Urartulardan sonra bölge tarihi itibariyle İskitler, Medler, Persler, Partlar, Romalılar, Sasaniler, Bizanlar, Müslüman Araplar, Emeviler, Abbasiler, Hamdaniler, Büveyoğulları ve Mervanilerin hakimiyetinde kalmıştır. Selçuklular, Çubukoğulları,

  Dulkadiroğulları, Akkoyunlular ve Sefavilerinde hakimiyetinde kalan Çaybağı, Yavuz Sultan Selim zamanında 1515 yılında Osmanlı Hakimiyetine girmiştir.

  Çaybağı 1871 tarihinden itibaren Palu Kazasına bağlı bir Nahiyedir.Osmanlı imparatorluğunda Nahiyeler 1871 yılında kurulmuş ve Türkiye Cumhuriyeti döneminde de günümüze kadar aynen devam etmiştir.

  Çaybağı nahiyesinin eski ismi Karaçor,köyün eski ismi ise Çakçur'dur.1961 yılında Nahiyenin ve köyün ismi birleştirilerek Çaybağı ismi verilmiştir.

  Nahiyeler, Nahiye Müdürleri tarafından idare edilmiştir.Nahiyeler Köy ile Kazalar arasına girmiş yerleşim yerleridir.Son 10-15 yıldan beri nahiyelere Nahiye müdürü atanmamakta ve dolayısıyla günümüzde Nahiyeler artık işlevini yitirmiş durumdadır.

  Çaybağı yıllarca Palu ilçesine bağlı Nahiye merkezi iken 1988 yılında Kovancıların ilçe yapılması ile buraya bağlanmıştır.

  Kültür

  Yemekleri: kömme,sırın,çavzer,lopik,patila,keşkek,meyir çorbası,nane avdanki,keledoş,içli köfte,sire aşıkan,

  Coğrafya

  Elazığ iline 86 km, Kovancılar ilçesine 28 km uzaklıktadır. 38-41 derece kuzey enleminde,39-37 derece doğu böylamı üzerinde yer alır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Keban ve diğer barajların yapılmasından sonra ılıman bir iklime kavuşmuştur.

  Ekonomi

  Çaybağının geçim kaynağı tarım ve hayvancalıktır.Sebze ve meyvede yetiştirilmektedir.Çaybağı'nın biberi çok özeldir.Keban baraj gölünden kısmen de balıkçılık yapılmaktadır.Dağlarında meşe korukları vardı.Dere boylarında söğüt,kavak,ceviz ve dut ağaçları bulunmaktadır.Kısmen bağcılık yapılmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı:RASİM SERTKAYA

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (424) 626 10 17
  Cep Telefonu: 0 (535) 586 69 21

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. ...

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çaybağı Köyü Kovancılar Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş