Çayırgülü Köyü Karakoçan Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çayırgülü Köyü Karakoçan Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karakoçan Çayırgülü Köyü Bilgileri - Çayırgülü Köyü Hakkında -Çayırgülü Köyü Tanıtımı - Çayırgülü Köyü Resimleri  Çayırgülü ,Elazığ Karakoçan ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: KARAKOÇAN

  İl:ELAZIĞ

  İle Uzaklığı:115 km

  İlçeye Uzaklığı:11km

  Rakım:1160 m

  Nüfus:

  2000:141
  1997:143

  Çayırgülü, Elazığ ilinin Karakoçan ilçesine bağlı bir köydür. Güzel Baba ziyaret ve mesire yeri bu köyün hudutları içerisindedir. Yolu asfalttır. Karakoçanın en yeşil köylerinden birisidir. Son 15 yıl içerisinde köyün nüfusu büyük bir azalmaya uğramıştır. Bunun nededni Karakoçan ilçesinin Elazığ ilçeleri arasında yurtdışına en çok gurbetçi yollayan ilçe olmasıdır. Köy bu göçlerden nasibini almış köy nufusu son derece azdır. Ancak yaz aylarında yurtdışından ve büyük şehirlerden gelen halkla köy inanılmaz bir canlılığa kavuşmaktadır. Karakoçan Golan kaplıcaları üzerinde yer alan Çayırgülü köyü burdaki mesire yeri olan Güzel Baba sayesinde köy Karakoçan'ın Golan'dan sonra en çok uğradığı yer olmuştur. Mesire yeri Çayırgülü Köyü Dayanışma ve Yardımlaşma derneği tarafından ihale edilerek halkın hizmetine sunulmuştur.Ayrıca yöre halkı tarafından kutsal sayılan bir mekandır. Bölgenin en büyük meşe ağaçları burada bulunmaktadır. Köyün Mergê Mende isimli bir de mezrası bulunmktadır.

  Tarihi

  Köy halkı en büyük Kürt aşiretlerinden biri olan ŞADİ AŞİRETİ mensubudur. Köyün gerçek adı BADRAN'dır. Badran adı köyün kurucusu Bahadır'ın adına, Kürtçe'de çoğul takısı olan -an ekinin eklenmesiyle Bahadıran şeklinde oluşmuştur. Zamanla Badran'a dönüşmüştür. Bahadır, Oxciyan, Çakan, Hemzelyan ve Kızılca köylerinin kurucularıyla kardeştir. Dolayısıyle bu köyler birbirileriyle akraba köylerdir.

  Kültür

  Kürt Alevi köyüdür. Köy halkının sosyal yaşamı Kürt - Alevi kültürünün etkisindedir. Köy halkı, Kürtçe'nin Kurmanç lehçesini konuşmaktadır.

  Coğrafya

  Badran olarakta bilinen 140 nüfuslu köyün bağlı olduğu Karakoçan ilçesine olan uzaklığı 9 km, Elazığı iline 115 km'dir. İlçenin batısında arazi genelde meşelik ve çayırlıktır.Köyün küçük mezrası çayırlık mezrası da ilçeye 10 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Ayrıca hem köyde hem de mezrası çayırlık mezrasında yazlar sıcak ve kurak kışlar ise soğuk ve kar yağışlı geçer.Kışın hem köy de hem de mezrasın da kar kalınlığı 1 metreyi geçer.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı:Bilgi yok

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır fakat kullanılmamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılır.Ayrıca köyün mezrası çayırlık mezrasında da iköğretim vardır fakat orada da kullanılmamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yaralanılır.Köyde sağlık ocağı vardır fakat kullanılmaz.Sağlık evi yoktur.Köyde ve mezrasın da sabit telefon ve su vardır.Ayrıca sabit elektirik de vardır. yollar asfalttır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çayırgülü Köyü Karakoçan Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş