Çayırdere Köyü Silivri İstanbul

'İstanbul Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çayırdere Köyü Silivri İstanbul konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Silivri Çayırdere Köyü - Çayırdere Köyü Hakkında - Çayırdere Köyü Tanıtımı - Çayırdere Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: MEHMET YANIK

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  (0212) 739 21 16

  Cep Telefonu:
  0537 933 77 74

  Tarihi

  Çayırdere köyü 1877-1878 Osmanlı - Rus Savaşından sonra Bulgaristan’ın Razgrat yöresindeki Karahasan köyünden gelen 30-40 kadar Türk aile tarafından kurulmuştur. Gelen Türk aileler ilk önce şimdiki Beyciler çiftliğinin etrafına yerleşmiş, oradaki Bulgarların kışkırtmaları sonucunda şimdiki çayırlık, ormanlık, yeşillik ve dere kenarı olan köy yerine göç etmişlerdir. Köyün adına da Çayırdere köyü olarak belirlemişlerdir.

  Sınırları
  Çayırdere Köyü'nün doğusunda Sinekli, kuzeyinde Sayalar, güneyinde Beyciler ve batısında Hallaçlı ve Çerkezköy yer almaktadır.

  Nüfusu

  Köyün nüfüsu 1361 kişi olup, ve köyde 400 hane bulunmaktadır.

  Yüzölçümü

  38.000 dönüm üzerindedir. Ancak köyde mülkiyet sorunları bulunmaktadır köyün büyük bir kısmı orman arazisi üzerine kurulmuştur ve yıllardır orman bakanlığı ile davalar devam etmekte olup kimi zaman köylü kimi zaman orman bakanlığı lehine sonuclanmaktadır. Kamuoyunda 2B olarak bilinen yasa kapsamında köyün mülkiyet sorunlarının çözülmesi beklenmektedir. Örneğin kurtdere mevkii 1 nolu parselden 160 nolu parsele kadar hali hazırda bir çok arsa sahibinin elinde devlet tarafından verilmiş resmi tapu olmasına rağmen tapu müdürlüklerinde alım satım yapılamayıp bu işlemler el senetleri veya noter aracılığı ile yapılmaktadır. Bu sebebten köyün konumu istanbul'a yakınlığı ve doğa güzelliği avantajlarına ragmen köyde emlak ve arsa fiyatları olması gerekenin çok altındadır.

  Geçim kaynakları

  Köyün başlıca geçim kaynakları tarım, ormancılık, hayvancılık ve sanayi işçiliğidir.Köyün 1500 dönüm sulu, 15.500 dönüm kurak olmak üzere 17.000 dönüm arazisi vardır. Köyün 3 tarafı ormanla çevrilidir.Köyde 1862 adet büyükbaş, 550 adet küçükbaş hayvan bulunmaktadır. Hayvancılık et ve süt yetiştirilmesi amacıyla yapılmaktadır. Günlük 8 ton süt üretilmekte ve genellikle İstanbul ve çevresinde değerlendirilmektedir. Köyün Çerkezköy serbest sanayi bölgesine yakın olması sebebiyle genellikle genç nüfus burada bulunan fabrikalarda işçi olarak çalışmakta ve bu da önemli bir geçim kaynağı olmaktadır. Çayırdere köyündeki bir başka geçim kaynağı ise meşe odunundan yapılan mangal kömürü'dür. Yolunuz çayırdere'ye düşerse kaliteli ve uygun fiyatlı mangal kömürlerinden almadan geçmeyin.

  Tarım

  Buğday, arpa, çavdar, yulaf, ayçiçeği, mısır ve son yıllarda yetiştirilmeye başlanan kanola ürünlerin başında gelir. Köyde gölet ve baraj mevcut olup sulama sorunu yoktur.

  Eğitim

  Köyde 18 derslikli yeni İlköğretim Okulu yapılarak taşımalı eğitim sistemi ile Sayalar Köyündeki öğrenciler de bu köye gelmektedir.

  Sağlık

  Köye 1987 yılında sağlık ocağı yaptırılmıştır.Ancak saglık ocagı bır sure sonra kapanmış olup harabelık bır hal almıstır neredeyse 10 yıldan berı kapalıdır ancak 2 donem ustuste gorev yapmış olan ve su anda da tekrar gorev alan Mustafa DÖNMEZ saglık ocagını tekrar calısır bır duruma getırmek ıcın ugras verır yapımı neredeyse bıtmek uzeredir en kısa zamanda faalıyete gecicektir

  Ulaşım

  Köyün ilçeye ve çevre köylere olan bağlantı yollarının asfalt olması sebebiyle ulaşım sorunu yoktur. Silivri’ye ve Çerkezköy’e her gün düzenli araba seferleri vardır.Silivri İlçe merkezine uzaklığı 32 km'dir. Ayrıca TEM bağlantı yolu 6 km olup İstanbul-Cerkezkoy-Avrupa trenyolu köyün içinden gecmektedir.Çerkezköye uzaklığı 17 km dir.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çayırdere Köyü Silivri Forum Tarih
Çayırdere Köyü Pınarhisar Kırklareli Kırklareli Tanıtımı 6 Mayıs 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş