Çayırdere Köyü Pınarhisar Kırklareli

'Kırklareli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 6 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çayırdere Köyü Pınarhisar Kırklareli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pınarhisar Çayırdere Köyü Bilgileri - Çayırdere Köyü Hakkında - Çayırdere Köyü Tanıtımı - Çayırdere Köyü Resimleri  Çayırdere, Kırklareli Pınarhisar ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: PINARHİSAR

  İl:KIRKLARELİ

  İle Uzaklığı:30 km

  İlçeye Uzaklığı:13 km

  Rakım:250 m

  Nüfus:

  2000:357
  1997:354

  Ortasından bir dere akar. Etrafı dağlık bir vadide kurulmuştur. Yıldız Dağlarının eteklerinde ormanın bitip Trakya ovasının başlama kavşağında yer alır. Çoğunluğun Hayvancılık ile uğraştığı köyde Trakyanın en leziz peynirleri üretilir. Çayırdere deresi kenarlarında kavak, kızılağaç, fındık, kızılcık, yaban erikleri, gürgen akçaağaç, dişbudak, yaban armutları ahlatlar bulunsada en yaygın bitki örtüsü meşe ağaçlarıdır. Koyu gölgeli Meşe ağaçlarının çevrelediği kıyısından şırıl şırıl derenin kıvrılarak aktığı geniş,çimenlik bir düzlüğün ortasındaki çeşmesinden buz gibi suların fışkırdığı,oğlak boklarının mis kokusu, AZNATAR uzak yerlerden bile piknik için gelinen doğa harikası bir dinlenme alanıdır. Gün boyu su ve kuş sesinden başka bir sesin duyulmadığı bu bakir alan dan her türlü stresi geride bırakarak ayrımak mümkündür. Bir dönem yoğun göç veren köy son yıllarda özellikle doğa ile başbaşa yaşamak isteyenlerin ilgi odağı olmuştur. Kekik kokan havası, çiğdem,menekşe ve dağ lalelerinin süslediğ Yamaçları ile her mevsim değişik bir manzara resmini andıran çayırdere köyü eski ile yeninin kucaklaştığı ender yerlerdendir. Denize kilometrelerce uzakta olmasına rağmen bir iskeleyi andıran demir halkalı kesme kayaları, Kule bayırı zirvesinde bulunan kale kalıntıları, çiçek desenli kesme taşlardan oluşan kilise kalıntıları geçmişten kalan izler arasındadır.

  Mayıs ayı köyde oğlak çevirme yapmak ve körpe oğlak etlerinin tadına bakmak için ideal zamandır. Bağcılık çalışmaları da yapılmaktadır. Bu bağcılık çalışmaları şaraplık cins üzüm olan merlot ve cabernet sauvignon üzerine gelişmekte olup 2007 yazında ilk hasat yapılmıştır.ancak hava şartları bağcılığı olusuz etkilemektedir.

  Tarihi
  çevredeki tarihi kalıntılar göstermekte ki bu çevre binlerce yıl önce insanoğluna yaşam alanı olmuştur.Köyün zirvesinde bulunan kale kalıntıları,Kaleye çok uzak mesafelerden su getirmek için döşenmiş Künkler,İşlemeli,gül motifli taşlar ve tuğla ocakları buraların tarihinin çok eski olduğunu ortaya koymaktadır. Denize uzak sayılabilecek bir mesafede olmasına rağmen yamaçlardaki toprak kazıldığında midye kabukları çıkmaktadır.Köyün Güney Doğu kısmında zirvede bulunan kesme taşlardaki dev demir halkalar yine yamaçlardaki un görünümlü kumlar buralarının bir zamanlar bir rıhtım olduğu izlenimini vermektedir. çayırdere köyünün eski adı manastırdere dir.Bu isim Köyün zirvesinde çok eskiden varlığı bilinen manastırdan gelmektedir. sonra cayırkoyu ve ensonunda çayırdere olmustur.

  Halkı Rumeliye Yerleşmiş ilk TÜRK Kavimlerinden olup Köyde Türkçe dışında herhangi bir dil bilen yoktur.

  Kültür

  Çayırdere Köyünün en gözde yemeği KAPAMA dır.Köydeki özel gün ve sofraların vazgeçilmez yemeğidir. Oğlak, kuzu eti veya Tavuk eti ile yapılan KAPAMA yemeği; pirinç,soğan,et,salça ve köy yamaçlarında yetişen, bir tür kekik olan arnavut biberinden oluşan muhteşem karışım ile tepsi içerisinde köy fırınında pişirilir. Ortaya olağanüstü bir lezzet çıkar.Eh yanında bir de yayık ayranı oldumu yemeğe doyamazsınız.

  EKŞİMİKLİ BİBER: Çayırdere Köyünün kendine özgü lezzetlerinden biride ekşimikli biber yemeğidir. Köyde yapılan ekşimik veya lor peynirinin taze çarliston yada acılı sivri biber ile pişirilmesi ile elde edilen karışımından oluşur. Sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir. Yaz sofralarının ve kahvaltılarının vazgeçilmez tatları arasındadır.

  KIZILCIK REÇELLERİ: Dağ yamaçlarında bulunan doğal bitki örtüsü kızılcık ağaçlarından toplanan meyvelerden yapılır. Hev evde mutlaka kış yaz bulunur. Çekirdeği çıkarılmış reçeli,ezme marmelatı, kompostalığı ve turşusu..... Köyde kızılcık ile şekerin muhteşem buluşmasından elde edilmiş çok değişik kızılcık reçelleri yapılmaktadır. Ezme kızılcık marmelatına biraz soğuk su eklerseniz yazın harika bir meyve suyu elde edebilirsiniz.

  Coğrafya

  Kırklareli iline 30 km, Pınarhisar ilçesine 13 km uzaklıktadır. Yıldız dağının etekelrinde yer alan bir orman köyüdür.

  İklim

  Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: :AHMET ŞEN

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur , sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çayırdere Köyü Pınarhisar Forum Tarih
Çayırdere Köyü Silivri İstanbul İstanbul Tanıtımı 21 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş