Çayören Köyü Keles Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 27 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çayören Köyü Keles Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çayören Köyü Keles - Çayören Köyü resimleri - Çayören Köyü hakkında - Çayören Köyü tanıtımı Bursa  İlçe: KELES - İl: BURSA


  Köy Muhtarı: ALİ KARIŞIK


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 224 877 73 01

  Cep Telefonu: 0 532 572 42 01

  Çayören, Bursa ilinin Keles ilçesine bağlı bir köydür.

  Yüzey Şekilleri ve İklim:

  Uludağ’ın uzantıları olan Tepel Dağı ve Dümen Dağ civarındaki başlıca yükseltilerdir. Nilüfer çayı, Sakarı ve Keles dereleri belli başlı akarsularıdır. Keles ilçesinde Marmara ve Ege bölgelerinin geçit iklimi hakimdir. Yağışlar daha çok kış ve bahar aylarında görülür. İlçeye Güneybatı ve Kuzey rüzgarları hakimdir. Yaygın bitki örtüsü karaçam ormanlarıdır. Uludağ\'a yaklaştıkça Köknar, Yabani Kavak, Ardıç ve Gürgen gibi ağaç türlerine rastlanır. Nüfus ve Ekonomi 1 belediye ve 36 köyden oluşur. Nüfusu 18bin’dir. 1999’a kadar göç alan bir ilçe iken Marmara Depreminden sonra göç vermeye başlamıştır. İlçe halkının büyük bölümü geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır. Tarım ürünleri içersinde en önemli gelir kaynağını çilek, kiraz, vişne, tütün, nohut, anason gibi ürünler oluşturmaktadır. Verimli tarım ancak Nilüfer Çayı vadisi ve Kocasu ırmağı vadisinde yapılmaktadır. İlçede sanayi kuruluşu yoktur. Son yıllarda süt işleme tesisleri merkez ve köylerde kurulmaya başlanmıştır. İlçede yaklaşık Keles Linyitleri Başmühendisliğine ait linyit kömürü ocağı bulunmaktadır. Halk tarım ve hayvancılık gelirlerinin yanında Bursa ve diğer illere mevsimlik işçilik için çalışmaya gitmektedirler. Haydar ve Çayören (Hereke, Heracles) köyü yakınlarında doğal sıcak su kaynakları bulunur ancak turizme yönelik tesisler yapılmamıştır. Harmancık, trekking, kamp ve avcılık için uygun bir bölgedir. Orhaneli/Kocasu Çayı rafting için elverişlidir.

  Tarih:
  1953 yılına değin Orhaneli\'ne bağlı nahiye olan Keles bölgesinde Bitinya, Roma, Bizans kalıntıları bulunur. Roma döneminde önemli yerleşim birimlerinden biri olmuştur. M.S. 548’de yaygın bir vebadan sonra yöre önemini yitirmiş ve kent terkedilmiştir ancak Uludağ’ın keşişler tarafından önem kazanması ile Keles’e canlılık gelmiştir. Osmanlı Beyliği’nin kurulduğu 12. yy’da göçmen yörük boyları bölgeye gelip yerleşmiştir. Moğol istilasından kaçarak Anadolu’ya göçen Türk boyları Selçuklu İmparatorluğu idaresinde uç beyliği olarak Karacadağ yöresine yerleşmişler, beylik genişleyince Keles ve civarındaki yaylalar yazlık olarak kullanılmıştır. Keles’e 4 km. mesafedeki Kocayayla’da o dönemde Sultan otağ çadırı kurulduğu bilinmektedir. Kocayayla’da yapılan Sultan Camii’nin kaltıntıları da mevcuttur. Yıldırım Beyazıt’in kardeşi Yakup Bey tarafından yaptırılan külliye ilçedeki en önemli tarihi eserdir. Ahmet Vefik Paşa’nın valiliği döneminde yörük göçmenler Keles’e yerleştirilmiştir. Yunan işgali sırasında ilçe büyük zarar görmemiş, Kelesli milisler Kurtuluş Savaşı’nda büyük yararlılık göstermiştir. Keles uzunca bir süre Cebel (Dağ) ya da Cebel-i Cedîd (Yeni dağ) nahiyesi olarak anılmıştır, 1868-1882 arasında bir süre Bursa merkez kazaya bağlı nahiye yapılmış, sonra yeniden Adranos/Orhaneli kazasına bağlanmıştır, 1953’de ilçe olmuştur. Keles ismi Orta Asya kökenli bir isimdir. Özbekistan’da Taşkent’e bağlı bir yerleşim biriminin adının Keles olduğu öğrenildikten sonra bu yer, kardeş şehir ilan edilmiştir. İzmir\'in Kiraz ilçesinin de adı Keles\'tir. Kasabanın adı muhtemelen Eski Yunan kolonilerindeki Kleos, Kilos adından gelmedir.

  Bilgi:Sefer Çal

  Tarihi
  Köyün adı bağcılıkla uğraşıldığından Hereke idi ancak, Cumhuriyet sonrası kenarından nehir geçtiğinden dolayı Çayören olarak değiştirildi.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Bursa iline 90 km, Keles ilçesine 28 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 236
  1997 260

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Ali Karışık
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yeni yapılmıştır Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. köyümüze buyıl kanalizasyon gelmiştir


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çayören Köyü Keles Forum Tarih
Çayören Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat Tokat Tanıtımı 9 Haziran 2010
Çayören Köyü Sındırğı Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 19 Nisan 2010
Çayören Köyü Gerede Bolu Bolu Tanıtımı 2 Nisan 2010
Çayörengüney Köyü Gerede Bolu Bolu Tanıtımı 1 Nisan 2010
Çayören Köyü, Malatya Malatya Tanıtımı 9 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş