Çavuşlu Köyü Karataş Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çavuşlu Köyü Karataş Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çavuşlu Köyü Karataş - Çavuşlu Köyü resimleri - Çavuşlu Köyü hakkında - Çavuşlu Köyü tanıtımı Adana  İlçe: KARATAŞ - İl: ADANA


  Köy Muhtarı: YUSUF KARAASLAN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (322) 688 22 04

  Cep Telefonu : 0 (532) 416 58 04

  Çavuşlu, Adana ilinin Karataş ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı, yıllar önce köye yapılan baskında tek bir kişi kaçmamıştır.o da askerliği çavuş olarak yapan birisidir.ÇAVUŞLU ismi burdan gelmektedir. Köyün bir diğer adı da İnnepli(Hinnepli)dir.Ağcakoyunlu oymağına mensup yörüklerce kurulmuştur.Son elli yıldır tarımda modernizasyonun getirdiği zorunluluklarla ekononmik nedenlerle göç yapılmamaktadır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. KÖY HALKI ÇOK KÖKLÜ BİR KÜLTÜRE VE GELENEĞE SAHİPTİR.KÖYÜMÜZÜN ZENGİN BİR MUTFAK KÜLTÜRÜ VARDIR. İÇLİ KÖFTELERİ,DOLMALARI, DÖVME PİLAVLARI VE YÜKSÜK ÇORBALARININ ÜSTÜNE YOKTUR. BUNLAR AYNI ZAMANDA DÜĞÜNLERDE DE MİSAFİRLERE İKRAM EDİLİR.

  Coğrafya

  Adana iline 45 km, Karataş ilçesine 44 km uzaklıktadır. Ayrıca hemen hemen 10 km uzağında Tuzla bulunmaktadır Tuzla'dan 1 km sonra da denize ulaşılabilmektedir.Köyün merasından ve tarlalardan sonra Türkiye'deki en zengin doğal hayatlardan birine sahip olan Akyatan lagünü bulunmaktadır.National Geography dergisi Çukurovada uzun bir süre sonra bu lagünde Vaşak resimleyebilmiştir.Çukurovanın verimli topraklarından nasibini almış olduğu için çevresi tarım arazileriyle doludur.Genellikle ürünlerden yüksek rekolte alınmaktadır.Son yıllarda pamuk ekim alanları oldukça daralmıştır.Bölgede mısır,buğday,pamuk,karpuz,kavun,nar,domates,narenc iye,erik başta olmak üzere çok çeşitli tarım ürünü yelpazesine sahiptir.Adana ya has yemek olan kebabı köy lokantasında yiyebilirsiniz.Köyümüz Tuzla beldesi yolu üzerindedir.Ulaşım ağı oldukça geniştir ve kolaydır.Adana'ya yaklaşık 40 dakika mesafededir.

  İklim

  Köyün iklimi tipik Türkiye'de Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir. Hakim rüzgar yönü güneydir ancak yılın belirli zamanlarında kuzeyden esen rüzgarda etkili olabilmektedir.Akdeniz ikliminin hakim olduğu köyde derece pek sıfırın altına düşmemektedir ancak son yıllarda küresel bazda yaşanan iklim değişikliği derecenin sıfırın altına düşmesine neden olmuş ve bu dona sebep olarak çitçiye zarar vermiştir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 159
  2000 186
  1997 209

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.tuzla yoluna girdikten sonra 2 minerali tek köydür.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : yerel net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çavuşlu Köyü Karataş Forum Tarih
Yakacıkçavuşlu Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Çavuşlu Köyü Hakkında Bilgi Vakıfebir Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Yukarıçavuşlu Köyü Hakkında Bilgi Sürmene Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Çavuşlu Köyü Hakkında Bilgi Derice Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 10 Haziran 2010
Çavuşlu Köyü Bayramiç Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 4 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş