Çavuşağa Köyü Hakkında Bilgi Kocasinan Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çavuşağa Köyü Hakkında Bilgi Kocasinan Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kayseri İli Köyleri - Kocasinan Çavuşağa Köyü - Çavuşağa Köyü Hakkında Bilgiler - Çavuşağa Köyü Resimleri  Çavuşağa, Kayseri ilinin Kocasinan ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köy Eski Bir Türk Yerleşim Merkezidir .Eski İsmi Savsata Olup Sonradan Çavuşağa Olarak Degiştirilmiştir Ancak Genelde Barsama Olarak Bilinir Ve Barsama Olarak Hitap Edilir.Barsama Ilk olarak bugünkü Agirnas Belediyesinin Baglarina yakin olarak kurulmustur. Halen orada eski Barsama Mezarligi bulunmaktadir. Halk yapilan baskinlardan korunmak icin bugünki örenici Cami olarak bilinen yere yerlesmislerdir.Daha sonra buradaki baskinlara ve eskiya zulmüne dayanamayip bugünkü yerlesim yerine yerlesmislrdir.Bilindigi kadariyla Tüklerin Anadoluyu fethinden beri yasam yeri olarak kullanilmaktadir.Burasini vatan olarak ilk kuran TOPKARA MUSA BEYDIR.Örenici Camii ise YAVUZ SULTAN SELIM HAN tarafindan CALDIRAN seferine giderken cuma namazi kilmak icin yaptirilmistir.Köy tarihi ve dogal guzelliklerle doludur.Cumhuriyetten önce BARSAMA ve Cumhuriyetten sonra Cavusaga köyü olarak degistirilmistir.Köyde okur yazarlik orani yüksektir.Yazlari köy yazlik ve kislari Kayseriye göc olur.Köy tarim ve hayvancilikla ugrasmaktadir.

  Kültür

  Köyde Bir Yeraltı Şehri Kullanılmayan 5 Adet Değirmen Yıkılmış Bir Cami Tarihi Eser Olarak Göze Çarpmaktadır.

  Coğrafya

  Kayseri iline 25 km, Kocasinan ilçesine 25 km uzaklıktadır. Ayrıca köyde bol yeşillik alanları 1 tane akarsu 3 tane küçük dere 7 adet büyük çukurlar şeklinde boğaz bulunmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, KARASAL iklim etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  2007 300
  2000 400
  1997 80

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Genelde hayvancılıkta büyük baş hayvancılıkla uğraşılmaktadır. Tarımda: şeker pancarı,buğday,arpa,çavdar,ayçiçeği ekilmektedir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çavuşağa Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş