Çavuş Köyü Sungurlu Çorum

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çavuş Köyü Sungurlu Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sungurlu Çavuş Köyü - Çavuş Köyü Resimleri - Çavuş Köyü Hakkında - Çavuş Köyü Tanıtım  Çavuş, Çorum ilinin Sungurlu ilçesine bağlı bir köydür.  İlçe: SUNGURLU - İl: ÇORUM


  Köy Muhtarı: REMZİ KARASEYFİOĞLU


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Cep Telefonu: 539/3837826


  Demografik Bilgiler:  Nüfusu: 2000 - 416

  1997 - 471

  İle Uzaklığı: 82 km

  İlçeye Uzaklığı: 12 km

  Tarihi  Köyün çeşitli mevkilerde Hitit, Roma ve Bizans kalıntıları bulunmaktadır. Halen; Ortalıktepe, Kale, Kapukaya mevkilerinde bu dönemlere ait çanak çömlek kalıntılarına rastlanılmaktadır. Çento mevkiinde bulunan su kanalı ile kalenin su ihtiyacının karşılandığı ileri sürülmektedir. Kale diye tabir edilen mevki Kültür Bakanlığı tarafından sit alanı olarak belirlenmiştir.

  Köyün kuruluşu 1700'lü yıllara dayanmaktadır. Bir rivayete göre, eski Sungurlu-Çorum karayolu üzerinde bulunan köyünderesi mevkiine ilk yerleşen ÇAKIROĞLU isminde sürü sahibi olan bir göçmendir. Zamanla bu bölgeden memnun kalmayan Çakıroğlu kendisine yer arar. Ve şu andaki köyün güneydoğusunda bulunan ASMA denilen suyu çok tatlı bir pınar bulur ve oraya yerleşmeye karar verir. Köy o günden beri bu mevkiide yaşam mücadelesine devam etmektedir[1]. Arazi bakımından Sungurlu İlçesinin en büyük köylerinden birisidir.


  Kültür  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Okur-yazar ve yetişmiş eğitim gücü açısından Sungurlu İlçesinin en önemli köylerinin başında gelir. Eğitime büyük önem verilir. Bu günkü okul, köyümüzün resmi olarak 3. okuludur. Daha önce eğitim, eğitmenler tarafından Köy Odalarında verilirmiş. Köyümüze cami 1952 yılında o zamanki köy muhtarı olan Rıza SARIYARLIOĞLU (Sarı Sülüklerin Rıza) tarafından yaptırılmıştır. Köyde her eve tuvalet (Hela) yapma zorunluluğu da Rıza SARIYARLIOĞLU döneminde olmuştur. Ancak 1970'li yıllardan sonra köyden kente göç sonucu köydeki çocuk sayısı giderek azaldığından köyde bulunan birleştirilmiş sınıflı İlköğretim Okulu kapanma noktasına gelmiştir. Halen okuldaki toplam öğrenci sayısı 23'tür. 1 öğretmen vardır.

  Köylerde bulunan Köy Odalarında halk bir araya gelir, sorunlarını ve köye yapılacak imeceleri buralarda konuşurlar ve kararlaştırırlardı. Köy Odaları adeta o köyün aynası idi. Buralarda sorunlar tartışılır ve karara bağlanırdı. En son köy odası Alo'nun (Ali TOPRAKÇIOĞLU) Odası, Cafarların Hüseyin Dedenin (KARASEYFİOĞLU)Köy odası, Cafarların Hamdi'nin (Hamdi KARASEYFİOĞLU) Odası, Cafarların Köse Mustafa'nın (Hüseyin dedenin oğlu) Köy Odası bulunmaktaydı. Ne yazık ki değişen şartlar dolayısıyla bu odalar zamanla kapanmıştır.


  Coğrafya  Köyümüz Sungurlu ilçesinin kuzeydoğusunda ilçeye 10 km mesafededir. Çorum iline 70 km uzaklıktadır.


  İklim  Köyün iklimi, Orta Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir, yazları sıcak ve kurak kısları ıse soğuk ve yagıslı gecer


  Nüfus  Köyden kente göç nedeniyle nüfusu hızla azalmaktadır.
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000
  1997


  Ekonomi  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olmakla berber tarım ağırlıklıdır.

  Köyün tahıl ambarı olarak bilinen Ambardolduran, sebze ve pancar ekimi için Buğdaylıöz, Şarsak Çayının iki yakası ve Argınaltı en verimli mevkiilerdir. Bu mevkilere tahıl ürünleride ekilmektedir. Tarım ürünleri olarak; Buğday, pancar, soğan, domates ürünleri ilk sırayı almaktadır. Köyün kıraç olan arazilerine yer yer dönüşümlü olarak bir yıl buğday, bir yıl mercimek ekimi yapılmaktadır. Budaközü ve köyün alt tarafından akan Şarsak çayının kuruması köy tarımını olumsuz yönden etkilemiştir. DSİ tarafından köyün muhtelif yerlerine açılan su kuyularının acilen kullanılır duruma getirilmesi gerekmektedir. Bu suya köyün çok ihtiyacı vardır. Besicilik, bağcılık, hububat ekimi, meyvecilik ve her türlü sebze ekiminin daha verimli olabilmesi bu kuyuların biran önce çalıştırılmasına bağlıdır.


  Muhtarlık  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  Seçim Yılı Muhtar

  2009 Remzi Karaseyfioğlu
  2004 Zeki Ersan
  1999 M. Ali Ersan
  1994 M. Ali Ersan
  1989 Zeki Ersan
  1984 Zeki Ersan


  Altyapı bilgileri  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Köyünüze Ait bilgi ve Resimleri Bu konu altında paylaşabilirsiniz

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çavuş Köyü Sungurlu Forum Tarih
Çavuşçu Köyü Sungurlu Çorum Çorum Tanıtımı 2 Nisan 2010
Konakpınar Köyü Şehit Jandarma Başçavuş Erbu Serpan İlköğretim Okulu Merkez Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 16 Haziran 2012
Çavuşpınarı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Çavuş Köyü Hakkında Bilgi Ermenek Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Çavuşağa Köyü Hakkında Bilgi Kocasinan Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş