Çavuş Köyü Manavgat Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çavuş Köyü Manavgat Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Manavgat Çavuş Köyü Bilgileri - Çavuş Köyü Hakkında - Çavuş Köyü Tanıtımı - Çavuş Köyü Resimleri  Çavuş ,Antalya Manavgat ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: MANAVGAT

  İl:ANTALYA

  İle Uzaklığı:95 km

  İlçeye Uzaklığı:18 km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:842
  1997:1071

  Tarihi

  Köyün OSMANLI döneminde kurulduğu söylenenler arasındadır.köyün kuruluşu eski olduğundan dolayı çevrede gösterdiği öncülükler neticesinde sorumlu,etkili,yetkli anlamı olan Çavuş ismini almıştır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri : Köyün yemekleri genelde sebze yemekleri, et yemekleri ağırlıklıdır. Yapılan yemekler arasında karnı yarık, dolmalar, kızartmalar, kavurma, hamur tatlıları ve sütlü tatlıları sayabiliriz. Köyde Türk kültürünü her alanda görmek mümkündür.En önemli kültürel özelliklerden olan aile yapısı ataerkil şekilde yine devam etmektedir. Ailede yine büyüklerin sözü ve etkisi fazladır.Bayramlarımız usulüne uygun şekilde kutlanmaktadır.Köyde yardıma muhtaç olan insanlara el uzatılmakta kendi kaderlerine bırakılmamaktadır.Düğünler cuma sergi,cumartesi kına,pazar gelin alma şeklinde 3 gün sürmektedir.

  İklim

  Köyde Akdeniz İklimi görülmektedir. Buna bağlı olarak yazları kurak ve sıcak, Kışları ılık ve yağmurlu geçmektdir.

  Coğrafya

  Antalya iline 95 km, Manavgat ilçesine 18 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi son yıllara kadar büyük oranda Tarım ve Hayvancılığa dayanmaktaydı. Fakat son yıllarda Tarım Sektöründeki olumsuz gelişmeler Çavuşköy Köyü'nü de etkilemiş ve Köy halkı gün geçtikçe diğer sektörlere yönelmiş dolayısı ile köy ekonomisinde Tarım ve Hayvancılığın önemi gün geçtikçe azalmıştır. Yönelilen sektörler içersinde şüpesiz en önemli olanı Turizm'dir. Turizm sektörüne olan bu yönelme neticesinde de Tarım Sektöründe çalışacak işçi sıkıntısı ortaya çıkmış ve buna bağlı olarak Tarım ve Hayvancılık sektörü yaşanan işçi sıkıntısından dolayı aile işgücüne bağlı hale gelmiştir. Bunun yanında çeşitli ticari girişimcilerde köyün ekonomisinin dinamikleri arasında yer almaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: HASAN BUDAK

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (242) 766 91 73
  Cep Telefonu: 0 (537) 822 69 09

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Köyde ptt acentesi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, sabit telefon ve ADSL vardır. Köye 2008 yılında tamamlanan yeni ve modern biryapılmıştır. Tarım arazilerinin sulanabilmesi için geniş bir sulama kanalı ağına sahiptir.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çavuş Köyü Manavgat Forum Tarih
Konakpınar Köyü Şehit Jandarma Başçavuş Erbu Serpan İlköğretim Okulu Merkez Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 16 Haziran 2012
Çavuşpınarı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Çavuş Köyü Hakkında Bilgi Ermenek Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Çavuşağa Köyü Hakkında Bilgi Kocasinan Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Çavuşin Köyü Hakkında Bilgi Avanos Nevşehir Nevşehir Tanıtımı 21 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş