Çavuşçu Köyü Sungurlu Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çavuşçu Köyü Sungurlu Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sungurlu Çavuşçu Köyü - Çavuşçu Köyü Resimleri - Çavuşçu Köyü Hakkında - Çavuşçu Köyü Tanıtım  Çavuşçu, Çorum ilinin Sungurlu ilçesine bağlı bir köydür.  İlçe: SUNGURLU - İl: ÇORUM


  Köy Muhtarı: KADİR İÇTÜZER


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:  Telefon: 0 (364) 355 41 93

  Cep Telefonu: 0 (538) 5519733


  Demografik Bilgiler:  Nüfusu: 2000 - 344

  1997 - 343

  İle Uzaklığı: 106 km

  İlçeye Uzaklığı: 36 km

  Tarihi  Köy'ün Konya ili Ilgın İlçesi Çavuşçugölü (ILGIN GÖLÜ )bulunduğu alanda kurulmuş köyün yerleşik yerinin doğal olarak çukur olması sonucu 1600'lü yıllarında meydana gelen bir afet sonucu köyün bulunduğu alan sularla dolduğundan bugünkü Çavuşcu Gölü oluşmuştur. Bu afet sonunda köy halkı Türkiye'nin dört bir yanına dağılmıştır. Köy halkından TEKKEŞİNLER olarak bilen aile ÇORUM-SUNGURLU'da şu anki ÇAVUŞCU köyünün bulunduğu yere gelerek yerleşmişlerdir. Bu bilgileri her iki köydeki ortak mevki ve yer isimleri (Karakayalar, Aldıvermezler... vb.) desteklemekte ve doğru olma ihtimalini güçlendirmektedir. Ayrıca Ilgın'a bağlı Çavuşçu Köy'de 1950-60'lı yıllarda Çorumlu Musalar (Çiçek) olarak anılan bir ailenin varlığı da dikkat çekicidir. Çiçek soyadını taşıyan aile üyeleri hala Ilgın Çavuşçugöl Kasabası'nda yaşamaktadırlar. 2000'li yıllarda Çavuşçugöllülerin girişimiyle karşılıklı ziyaretler yapılmış fakat olay çok erken tarihlerde ve kayıt dışı olarak (kayıtlarda varsa da tespit edilememiştir) gerçekleştiğinden her iki yerleşim biriminin yaşlıları da olayı tam çözememişlerdir. Konu araştırmacıların ilgisini beklemektedir.
  Tekkeşinler Cumhuriyet Dönemi'nde Soyadı Kanunu çıkınca Çavuşçulu soyadını alarak doğdukları toprakların adını soyismi olarak tescil ettirmişlerdir.
  Köyde bulunan ve İsmilli olarak bilen (İSMAİLOĞULLARI) ailesi ise BİTLİS-AHLAT bölgesinden gelerek önce Çorum ili Bayat İlçesi bölgesine yerleşmeyi düşünmüşler, Bayat ilçesinin arazi yapısı hayvancılık yapmaya elverişli olmadığından Çavuşcu Köyü'ne gelip yerleşmişlerdir. İsmilli olarak bilinen aile soyadı kanunundan sonra İÇTÜZER soyadını almıştır.
  Zavutlar olarak bilen aile ise Niğde ili bölgesinden gelerek Çavuşcu Köyü'ne yerleşmişlerdir. Bu aile üyeleri KUYUCAK soyadını taşımaktadır.
  Köyde KERİKLER olarak bilinen aile ise yörüktürler fakat bu ailenin önce Çavuşcu Köyü'nün doğusunda bulunan Yörüklü Köyü'nden mi ayrılarak Çavuşcu'ya yerleştikleri yoksa direkt Çavuşcu Köyü'ne mi geldikleri kesin bilinmemektedir. Bu aile mensupları GÜNDÜR soyadını almışlardır. (KERİKLER olarak anılan aile KÜRÜKLER olabilir mi? Zira Çavuşçugöl Kasabası'nda Kürükler adıyla anılan geniş bir aile kütlesi vardır. Bu Kürüklerin Çavuşçugöl'e, yakın zamana kadar Akşehir'e, günümüzde Tuzlukçu'ya bağlı Kundullu Köyü'nden geldikleri ailenin yaşlılarınca ifade edilmektedir. Kundullu Köyü ismini Turgutlulardan Kundul Bey'den almaktadır. Kundulluluların bu köye yakındaki Turgutlu İlçesi'nden geldikleri söylenmektedir. Kundullu Köyü'nde Kürük Deresi isminde kurumuş bir su yatağı bulunmaktadır. Kürüklerin Kundullu Köyü'nde Aşık Mustafalar adıyla tanındıkları söylenmektedir.)
  Köyde bulunan ve Karaoğlanlar olarak tanınan aile Çorum merkez ve civarından gelmiştir. Bunlar KARACİF soyadını almışlardır.
  Tekkeşlerin memleket sevdası içlerini öylesine bürümüştür ki arazilerine Konya, Ilgın, Çavuşçugöl'deki mevki isimlerini vermişlerdir: Karakaya, Tilkiini, Kocakoru, Hüyüklü, Han Yolu (Argıthanı Yolu'na Çavuşçugöllüler Han Yolu derler.)...


  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.


  Coğrafya  Çorum iline 106 km, Sungurlu ilçesine 36 km uzaklıktadır.çavuşcu köyünün coğrafi yapısı genelde rakımı düşük tepeler ve plato araziler bulunmaktadır. köy arazisinin % 60 şı salma su tabir edilen kanal sulama sistemi ile sulu tarım yapılmaktadır.


  İklim  Köyün iklimi, karasal iklimin etki alanı içerisindedir.Yaz aylarında sıcak ve kurak kış aylarında az yağışlı ve soğuk iklim hakimdir.Yağışlar genelde Nisan yağmurları ve kışın azmiktarda yağan kar yağışı olmaktadır.


  Nüfus


  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 230
  2000 344
  1997 544


  Ekonomi  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


  Muhtarlık  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  Seçim Yılı Muhtar
  2009 Kadir İÇTÜZER
  2004 Yaşar UYANIK
  1999 Mehmet ÇAVUŞCULU
  1994 MÜMİN İÇTÜZER
  1989 MÜMİN İÇTÜZER
  1984 Doğan ÇAVUŞCULU


  Altyapı bilgiler  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi VARDIR . Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Köyünüze Ait bilgi ve Resimleri Bu konu altında paylaşabilirsiniz

   

 2. cavuscu

  cavuscu Yeni Üye


Yükleniyor...
Benzer Konular - Çavuşçu Köyü Sungurlu Forum Tarih
Çavuşcugöl Atatürk İlköğretim Okulu Konya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 2 Eylül 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş