Çatlı’yı tanımıyorum

'Yurt İçi Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 10 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çatlı’yı tanımıyorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nurettin KURT / ANKARA  Susurluk davası kapsamında yargılanan Mehmet Ağar, "Suçlu ve suçluyla mücadele etmeyi hayatının bir parçası haline getirmiş bir kişi olarak, suç işlemek için örgüt kurmak iddiasını kabul etmem mümkün değildir. Olsa olsa bilmeyerek hizmette kusurumuz olmuş olabilir, vicdanım rahat. İnsanız, hatalarımız olabilir. Ama iddiaları şiddetle reddediyorum" dedi.


  AĞAR'IN MAHKEMEYE GELİŞİ SIRASINDA ARBEDE YAŞANDI / FOTO GALERİ

  Ağar, Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemle ilgili, "Cürüm işlemek için silahlı teşekkül meydana getirmek , Abdullah Çatlı’nın saklandığı yeri bildiği halde yetkililere haber vermemek, saklanmasına yardımcı olmak, Çatlı ve Yaşar Öz’e yeşil pasaport, silah taşıma belgesi vererek görevini kötüye kullanmak" suçlamasıyla dün Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hákim karşısına çıktı. Mahkeme Başkanı Hasan Şatır, Ağar’a Susurluk olayına adları karışan Hüseyin Kocadağ, Abdullah Çatlı, İbrahim Şahin, Ayhan Çarkın, Ercan Ersoy, Sedat Bucak, Kani Kızılkaya, Ziya Bandırmalıoğlu, Ayhan Akçan, Korkut Eken’i tanıyıp tanımadığını sordu. Ağar, adı geçen kişilerden bazılarını görevleri gereği tanıdığını, bazılarını ise hiç tanımadığını söyledi.

  Çatlı’daki belgeler tamamen sahte

  Ağar, Mehmet Özbay sahte kimliğini kullanan Çatlı’nın ismini, Emniyet teşkilatında görev yapması nedeniyle duyduğunu, ancak tanımadığını kaydetti. Çatlı’nın üzerinde çıkan bazı belgelerde imzasının olduğunu anımsatan hákime Ağar, "Bunların hepsi sahte belge, bunları bir polis görse yırtar atar, adamı tokatlar" dedi. Ağar’ın ifadesi özetle şöyle:

  Silah ve mermilerle ilgili bilgim yok

  Susurluk kazasında ele geçen silah ve mermilerle ilgili bilgim ve talimatım yok. Bunların birimlere sorulması gerekir.

  Bucak ***’ya karşı korucu vasfındaydı

  Sedat Bucak’ı aşiret reisi olması sebebiyle tanıyorum. Kendisinin *** ile mücadele edebilmek için hükümet tarafında yer almasını sağladım. Bucak, yargılanırken bile koruculuk vasfını taşıyordu, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin aşirete verdiği silahlar halen duruyordu.

  Yaşar Öz ve Tarık Ümit *** bilgisi verdi

  Yaşar Öz ve Tarık Ümit bize *** ile mücadele konusunda yardımcı olmak istediler. Birkaç bilgileri sayesinde önemli operasyonlara imza attık. Öz’ün silahla yakalanma olayında ise bana İstanbul’dan bilgi geldi, ben de ’Hukuka aykırı bir şey yoksa yardımcı olun’ dedim. Sonraki günlerde bir komiser, bana Yaşar Öz’de yakalanan silahlar ve belgelerle geldi. Ben de adli tahkikat yapılmasını istedim.

  Duruşmadan vareste tutuldu

  Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi bir sonraki duruşmanın 13 Mayıs 2009 tarihinde yapılacağı davada, Mehmet Ağar’ı duruşmadan vareste tuttu.

  Korkut Eken’den destek

  MEHMET Ağar Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hákim karşısına çıktı. Susurluk davasından yargılanıp ceza alan Emekli Yarbay Korkut Eken, Mehmet Ağar’a destek olmak için Ankara Adliyesi’ne geldi. Duruşma öncesi aralarında İnsan Hakları Derneği, Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Haklar ve Özgürlükler Cephesi ve çeşitli sol örgüt gruplarına üye kişiler adliye önünde eylem yaptı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çatlı’yı tanımıyorum Forum Tarih
Seni Tanımıyorum Artık Şiirler 13 Ağustos 2008

Bu Sayfayı Paylaş