Çataltepe Köyü Lapseki Çanakkale

'Çanakkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çataltepe Köyü Lapseki Çanakkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Lapseki Çataltepe Köyü - Çataltepe Köyü Hakkında - Çataltepe Köyü Tanıtımı - Çataltepe Köyü Resimleri  Çataltepe, Çanakkale ilinin Lapseki ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Boşnaklar yerleşmeden önce köyün eski adı Künklüsu'dur. Köy eski bir rum köyüyken Balkan Savaşı döneminde Anadoluya göç eden Boşnak ve Pomakların yerleşimine açılmıştır. Köy adını, güneyindeki yüksek tepeden alır. Bu tepenin adı Çataltepedir. Köyün tarihi, Parion ( bugünkü adı ile Kemer) antik kenti zamanlarına kadar dayanır. Anlatılan efsaneye göre, Parion antik kentinin su ihtiyacı Çataltepe'den sağlanmaktadır. Kemerler yardımı ile su Parion'a kadar ulaşmaktadır. Ancak gene aynı efsanede, Parion'luların prensesi Çataltepe'ye vermemesinden dolayı, kemerden akan suların yukarı doğru akarak, Çataltepe'ye geri döndüğü söylenmektedir. Köyün yakın zamanda bölge tarihine geçen bir özelliği de Salko'nun köyü olmasıdır. Salko, Osmanlının son dönemlerinde ve Cumhuriyetin ilk yıllarında yaşamış bir eşkiyadır. Yeni doğan çocuğunun, kendisinden olduğunu idda eden bir kişiyi öldürerek dağlara çıkmıştır. Uzun yıllar dağlarda kalan Salko, bölgedeki eşkiyaların lideri olmuş ve yıllarca dağlarda eşkiyalık yaptıktan sonra güvenlik güçleri tarafından öldürülmüştür.

  Kültür

  Köy Balkan savaşları döneminde, Balkanlar'dan gelen göçmenlerin yaşadığı bir köydür. Köyün büyük kısmını Boşnaklar oluşturur. Ayrıca köyde Pomaklar da yaşamaktadır. 2007 yılı itibari ile Boşnakça konuşan insan sayısı gittikçe azalmaktadır. Çanakkale il merkezindeki tek köy derneği bu köy adına kuruludur.Başkanıda Sadık CAN'dır.

  Köy balkan kültürü etkilerini göstermekle birlite, bu izler her geçen gün etkisini daha da yitirmektedir. Köy göç vermeye devam etmektedir. Genç nüfusun önemli bir kısmı, Çanakkale ve İzmir kentlerine göç etmektedir. Köyün en ünlü yemekleri; boşnak böreği, akıtma, ribitsa ve peynir helvasıdır.

  Coğrafya

  Çataltepe köyü,Çanakkale iline 80 km, Lapseki ilçesine 43 km uzaklıktadır. Biga'ya 28 km uzaklıkta olmasına rağmen Lapseki ilçesine bağlıdır. Dağlık bir arazi yapısına sahiptir. Güneyinde Kazmalı ve Beyçayırı köyleri, doğusunda, Arabakonağı ve Gürgendere köyleri, Kuzeyinde Dişbudak ve Beypınar Köyü, batısında Nusretiye köyü yer almaktadır. Köyün güneyi, ormanlarla ve zengn su kaynakları ile kaplıdır. Kemer çayı bu köyden doğmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 217
  1997 191

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 -Mehmet ALTINSOY
  1999 -Ülfettin AKYOL
  1994 -Ülfettin AKYOL
  1989 -Rafet ALTINSOY
  1984 Rafet ALTINSOY

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çataltepe Köyü Lapseki Forum Tarih
Çataltepe Köyü Hakkında Bilgi Kırıkhan Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Çataltepe Köyü Kestel Bursa Bursa Tanıtımı 27 Nisan 2010
Çataltepe Köyü Kavak Samsun Karadeniz Bölgesi 27 Nisan 2010
Çataltepe Köyü Manyas Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 19 Nisan 2010
Çataltepe Köyü Mesudiye Ordu Ordu Tanıtımı 16 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş