Çatalpınar Köyü Ünye Ordu

'Ordu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 16 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çatalpınar Köyü Ünye Ordu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ordu Köyleri -Çatalpınar Köyü Ünye -Çatalpınar Köyü Hakkında -Çatalpınar Köyü Resimleri
  Ordu

  Bilgiler
  Nüfus -- (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 52300
  Alan Kodu 0452
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Ordu
  İlçe Ünye

  Çatalpınar, Ordu ilinin Ünye ilçesine bağlı bir köydür.
  Tarihi


  Köyün adı Ünye-Akkuş yolu 4.KM üzerindeki Merkez mahallesinde yaz kış akan soğuk sudan gelmektedir.Yerin altındaki bir mağaradan gelen su, eskiden ağaçtan yapılmış ve ucu çatal olan bir olukla dışarı çıkıyormuş.Bu sebeple köyün adına Çatalpınar denmiştir.Suyun özelligi cok soguk olmasidir. Yağmur yağdığında debisi ile rengi değişir ve içilmez.  Köyde Merkez, Yamaçlı, Kızılkaya, Düzkırık ve Ordulular mahallesi bulunmaktadır. Ayrıca mahalleler içinde bölgesel yer isimleri de vardır. Bunlar Hocalar, Basiloğulları, Göktepe, Karapınar'dır.


  1893 de son gelen muhacirler köye yerleşmistir. Gürcü olan köy halkı Jevaneze koluna mensup olduklarına inanır.


  Şubalizeler, Bejoğulları, İnoğulları, Ninizeler, Basilogulları, Dokuzoğulları, Mamuloğulları, Goguzizeler, Ustalıoğlu, Melamedoğulları, Mozgobili, Nuaydeli, Glaze, sapiroğulları, Eloğulları, Helimoglu ve Cücükoğulları gibi sülaleler bulunmaktadır

  Kültür


  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. ünye ilçesi çatalpınar köyü halkı genel olarak gürcüdür yemekleri de ağırlıklı olarak gürcü yemekleri üzerine dir en meşhur ve bilinen yemekleri arasında gürcü kavurması vardır. Düğünlerde, özel gün ve davetlerde olmazsa olmaz bir yemektir. ayrıca söyleniş şekilleriyle; molahto, zağızmari, zetyani, palilöbye gibi kendine özel tatları vardır.


  ilçeye yakınlığı sebebiyle yürüyerekte gidip gelinebilir. ...halkı misafirperver saygılı ve sevecen insanlardır çatalpınar köyünü ziyadesiyle KARADENİZİN İNCİSİ ÜNYEYİ ziyaret etmenizi tavsiye ederim mutlu günler.genelde nüfus ünye merkezde oturmaktadir.Okuma orani cok yüksektir.Devlet dairelerinde,özel kurumlarda ve siyasette cok önemli bir yere sahiptir.Catalpinar denildi mi sayginlik akla gelir

  Coğrafya


  Ordu iline 67 km, Ünye ilçesine 4 km uzaklıktadır.Akkusa 55 km,fatsaya 25 km,samsuna 91 km dir. Ünye-Akkus-Niksar-Tokat yolu üzerindedir


  Saylan Kale Nadırlı ve Killik köyleri ile Döşemedibi Mahallesi Saca Mahallesi Saraclı Mahallesi Karşıyaka Mahallesi etrafında mevcuttur  İklim


  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007 304 son tahmin ise 400 civarındadır
  2000 368
  1997 512
  Ekonomi


  Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır. Hayvancılık son yıllarda tamamen terkedilmiş, evlerin çoğunda hayvan yetiştirilmemektedir.

  Muhtarlık


  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 2009 - Hasan Aykun * 2004 - Yusuf Bayoğlu 1999 - " " 1994 - Osman YALÇIN 1989 - " " 1984 - " " 1980 öncesi - Dursun Basiloglu Necati Gülay Hasan Cemal Yıldırım 1934-1961 Hasan Gülay


  irtibat numaraları


  Muhtar 0542 236 69 22


  Muhtar ev 0452 324 67 61


  imam hatip 0530 227 14 00


  Hamarat petrol tesisleri 0452 324 65 74


  öy Muhtarı: YUSUF BAYOĞLU

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 (452) 323 23 20
  Cep Telefonu:
  0 (535) 447 10 03

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:
  2000
  368
  1997
  512
  İle Uzaklığı:

  82 km
  İlçeye Uzaklığı:
  5 km
  Rakım:
  100 m


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  Sağlık Evi

  Yok
  Sağlık Ocağı

  Var / Faal Değil
  İlköğretim Okulu

  Var / Faal Değil
  Taşımalı Eğitim Yapılıyor

  PTT Şubesi

  Yok
  PTT Acentası

  Yok
  Su Şebekesi

  Yok
  Kanalizasyon
  Yok


  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu yoktur. Yıllar önce yapılan ve civar köylere de hizmet veren, Akkuş yolu 4. kilometredeki köy okulu, öğrenci azlığı nedeniyle taşımalı eğitime geçilince kapatılmış, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından köylere elektrik hizmeti götüren şirketin çalışanlarının barınması için tahsis edilmiş ve zamanla harabe halini almıştır. Kalıntıları bugün de mevcuttur.

  Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. İçme suyu şebekesi için 1980'in ikinci yarısında tüm köye boru hatı döşense de patlayan borular yüzünden proje işler hale gelmediği için evlere su bağlanamamıştır.

  Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur ancak sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Dolmuş hattı vardır.İnternet hattı vardır 2 camisi vardir.Kahvanesi,benzinligi mevcuttur. Cuma günü cuma namazi icin catalpinar camisi tercih edilmektedir. Bir dönem taş ocakları ve taş işçiliğinin ön planda olduğu Çatalpınar'da son dönemde Göktepe mevkiinde Kil yatakları gelir kaynağı olmuştur.

  Ordulular mahallesini 3 sülale oluşturmaktadır. Bunlar FAYOOĞULLARI, ŞİMŞİTLER, ÇORBACIOĞULLARI'dır. Bu mahalleye ilk olarak yerleşen ve 120-130 yıl önce kuranlar bu şülalelerdir. Ordulular mahallesinin etrafı kara çam ormanlarıyla çevrilidir.Rakım merkezden yüksek olduğundan Çamlık sahil tarafı görülür. Bu mahallede merkezden farklı olarak ordu ili örf adetleri görülmektedir.
  [​IMG]  [​IMG]
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çatalpınar Köyü Ünye Forum Tarih
Çatalpınar Köyü Hakkında Bilgi Eleşkirt Ağrı Ağrı Tanıtımı 15 Ocak 2011
Elmaköy Köyü Çatalpınar Ordu Ordu Tanıtımı 19 Nisan 2010
Gündoğdu Köyü Çatalpınar Ordu Ordu Tanıtımı 19 Nisan 2010
Karahamza Köyü Çatalpınar Ordu Ordu Tanıtımı 19 Nisan 2010
Karahasan Köyü Çatalpınar Ordu Ordu Tanıtımı 19 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş