Çatalköprü Köyü Akyazı Sakarya

'Sakarya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çatalköprü Köyü Akyazı Sakarya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Akyazı Çatalköprü Köyü Bilgileri - Çatalköprü Köyü Hakkında - Çatalköprü Köyü Tanıtımı - Çatalköprü Köyü Resimleri  Çatalköprü, Sakarya ilinin Akyazı ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: AKYAZI

  İl: SAKARYA

  İle Uzaklığı:16 km

  İlçeye Uzaklığı:15km

  Rakım:25 m

  Nüfus:

  2000:1231
  1997:1114

  Tarihi

  Köyün adının çatal bir köprü'den geldiği düşünülmektedir. Köyde yerleşen halkın neredeyse tamamına yakını ise Balkan göçmeni ve yerel tabirle muhacir denen kimselerden oluşmaktadır. Köyün, ormanlık arazinin açılması suretiyle oluşturulduğuna ilişkin yaygın söylentiler bulunmaktadır. Bu nedenle çok eskilere dayanan bir tarihi bulunmamaktadır.

  Coğrafya

  Sakarya iline 16 km, Akyazı ilçesine 15 km uzaklıktadır. Arazisi engebeli olmayıp düzlük ve tarıma elverişlidir. Fakat çiftçilikle uğraşan halk tarım ile geçinmede zorlanmaktadır. Zira çiftçinin ürününün yağmura ihtiyacı olduğu aylarda kuraklık had safhada olmaktadır. .

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır. Köyde şeker pancarı kısıtlamalarına kadar olan evrede ağırlıkla ve sırasıyla şeker pancarı, mısır, patates ve buğday ekilmekte iken günümüzde bu sayılan ürünlerden şeker pancarındaki kota ve mısır ile buğday'ın para etmemesi nedeniyle köyde yaşayanlar masraflarını çıkaramasalar da yine bu ürünleri ekmeye devam etmektedirler. Köyde, kişi başına ortalama 50 dönüm işlenebilen arazi düşmesine rağmen yaşayanlar ancak pancar koop.'den aldıkları kredili girdilerle üretimlerini devam ettirebilmektedirler. Sulama imkânları da her çiftçi de bulunmadığından köyde tarıma dayalı olan gelir oldukça düşüktür. Köyde çiftçilik tarım girdilerinden olan ilaç ve gübrenin vadeli alımı sayesinde bu gün için sürdürülebilmektedir. Vadeli girdi alımı bilindiği üzere belirli bir faiz ödemesini de gerektirmektedir. Bilindiği üzere çiftçinin ise faiz ödeme gücü ve bilgisi yoktur. Böyle giderse iki üç sezon sonra çiftçilik de köylünün uğraşları arasından çıkacak gibi görülmektedir

  Muhtarlık

  Köyde yaşayanlar için bir prestij unsuru da sayılan muhtarlık aynı zamanda yönetim biçimidir de.

  Köy Muhtarı:Yılmaz ESEN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: (0264)4485824
  Cep Telefonu: 0(533) 2738870

  Alt yapı

  Sağlık ocağı, Orta Okulu, 2 Adet camisi bulunmaktadır. Adapazarı'na ulaşımı kolay olup Adapazarı Büyükşehir Belediye otobüsleri yarım saatte bir servis yapmaktadır. Ayrıca eski muhtarlardan İ.Hakkı Bey'in orman işletmesinden bila bedel temin ettiği çam ağaçlarıyla oluşturulan ve ölülerin huzur içerisinde yattığı belki de bölgenin en iyi mezarlığı bulunmaktadır.

  Üst Yapı

  Çatalköprü'nün üst yapısını; ülkemizi İngiltere'de öğretmen olarak 4 yıl süre ile temsil edip, halen Çatalköprü İ.Ö.Okulu'nun müdürlüğünü de yapmakta olan Ahmet HOCA'nın teknik direktörlük ve ağabeylik yaptığı ÇATALKÖPRÜSPOR oluşturmaktadır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çatalköprü Köyü Akyazı Forum Tarih
Çatalköprü Köyü Turgutlu Manisa Manisa Tanıtımı 15 Nisan 2010
Çatalköprü Köyü Merkez Ardahan Ardahan Tanıtımı 10 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş