Çatalbayır Köyü Merkez Uşak

'Uşak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çatalbayır Köyü Merkez Uşak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çatalbayır Köyü Uşak Merkez - Çatalbayır Köyü Bilgileri - Çatalbayır Köyü Hakkinda - Çatalbayır Köyü Resimleri
  Çatalbayır köyü, Uşak ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: MERKEZ - İl: UŞAK

  Köy Muhtarı: Mehmet Sayın

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:Bilgi yok

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 63 km

  İlçeye Uzaklığı: 63 km

  Rakım: m

  Tarihi
  Köyün ilk adı eski adana olup sonradan asıbucak olarak değiştirilmiştir. şuanki adı ise etrafında bulunan coğrafi yapının bayırlardan oluşmasından dolayı ÇATALBAYIR adını almıştır.

  Kültür
  köyün nüfüsunu oluşturan sayısal bütünlük mahallelerle gösterilmektedir. her mahalle kendi içinde akraba ve aynı soydandır.köy dağınık bir yerleşim göstermektedir.köy içinde çok fazla dayanışma yoktur . köyde bakkal yada market yoktur. halk, alışveriş ihityaçları ve sağlık problemleri için selendi ye gitmektedir.alışveriş için en yakın yer manisanın selendi ilçesidir.Düğünler genelde yemekli olur. düğünlerde en meşhur yemeği topalak, keşkek,nohut ve et'tir. pazar günü olacak düğün için cumadan davul zurna eşliğinde düğün evinde karşılama başlar. cumartesi yine akşam yemeği için misafirler karşılanır. misafirlerin yemek merasiminden sonra eğlence başlar. oyunlar oynanır.gece geç saatlere kadar eğlenilir. sabah erkenden gelin alma verme hazırlıklarına başlanır.

  Coğrafya
  Uşak merkezine 58 km uzaklıktadır. Yakınındaki Selendi ilçesine ise 12 km. mesafededir. kula ilçesine 26 km dir.köyün toprakları killi topraktır.etrafında yüksek tepeler bulunmaktadır. tepelerden yağan yağmurlardan doları derin bayırlar oluşmuştur.köy ikinci ismini bayırlardan almıştır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.yazları kurak ve sıcak, kışları soğuk ve yağışlıdır.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 218
  1997 212

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - mehmet sayın
  2004 - Ramazan taş
  1999 - Ramazan taş
  1994 - nazir gökçen
  1989 - galip kaygısız
  1984 - ahmet yıldız

  Altyapı bilgileri
  Köydeki, ilköğretim okulu taşımalı eğitimden yararlanıldığı için şuan kullanılmamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köye bağlı 4 tane mahalle vardır.. baldıran mahallesi ve geyikler mahallesi köyün kuzeyinde kalır. köyün doğusunda ise sırasıyla kelbakmaz mahallesi ve mermerdirek mahallesi vardır.. güneyinde ise dişkavgalı mahallesi bulunmaktadır.. köyün geçim kaynağı tarım ve hayvacılığa dayanmaktadır. son zamanlarda küçükbaş hayvancılıktaki olumsuzluklardan dolayı köy halkının %70 i büyükbaş hayvancılıkla uğraşmaktadır. zaten tarımla uğraşanlar da bulundurdukları hayvanlarının yemi için ve kendi yiyecekleri için tarımsal üretim yapmaktadırlar.köyün güneyinde ortabağ, batısında güvercinlik köyü doğusunda ulucak köyü kuzey doğusunda boyalı köyü kuzeybatısında kınık köyü bulunmaktadır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çatalbayır Köyü Merkez Forum Tarih
Çatalbayır Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş