Çatalbayır Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çatalbayır Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aşkale Çatalbayır Köyü - Çatalbayır Köyü Hakkında - Çatalbayır Köyü Tanıtımı - Çatalbayır Köyü Resimleri
  İlçe: AŞKALE

  İl: ERZURUM

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 73

  İle Uzaklığı: 66 km

  İlçeye Uzaklığı: 13 km

  Rakım: 1930 m


  Tarihi

  Bu köy şimdi bulunduğu yerin tam arka kısmında kurulmuş Ermeni kentidir.Bu kent zamanına göre modern bir kenttir. Bu kentte Hastane, Postane gibi bir çok hizmet birimi vardır. Zamanla yok olmuştur, yok olma süreci bilinmemektedir. Kurtuluş Şavaşından önce bu köyde Ermeniler ve Türkler yaşamaktadır. Kurtuluş savaşından sonra Ermeniler Türkler birlikte yaşamış daha sonra göç etmiştir. Köy sürekli göç vermektedir. Ancak yazın gurbetcilerin gelmesiyle şenlenir. Ancak kışın köyde sadece bir kaç aile bulunur. Bu köy halkının Kurtuluş Savaşına önemli katkıları vardır. Şavaş Yıllarından sonra köyün içindeki halktan özellikle Türkler bugünkü Çatalbayır diye adlandırılan, eski adıyla "Penek" (Aşağı Penek- Yukarı Penek diye iki köyden bahsedilir)köyünü kurmuşlardır. Ayrıca bu köy Alevi-Türk köyüdür. Bu gün köy Tercan ilçesine sınır teşkil eder. Tercan tuneli Tercan ve Aşkale sınırıdır. Bu sınırda Kilise kalıntıları yer almaktadır. Fakat yıllar bu kalıntıları toprakla kapatmıştır. Tunele yakın bir yerde yolun Tercan üzeri sağındadır. Ayrıca köy mezarlığı öncelikle kilise civarında yapılmıştır.

  Hıristiyanlık geleneğine göre bu mezarlıkta Kiliseye hizmet edenlerin mezarları yer alır.Bugün köy halkının cenazelerini defnettiği diğer mezarlıkta Hristiyan ve Müslüman mezarları aynı mezarlıktadır.Bu milletler yıllarca kardeşce yaşamış,aynı mezarlığa da gömülmüşlerdir. KAYNAK BİLGİ: Kurtuluş Savaşında önemli hizmetlerde bulunmuş Savaş Gazisi olmuş, Rahmetli Dursun Çevik.

  Kültür

  LOR DOLMASI: Köyün en meşur yemeklerinden biri lor dolmasıdır.Bunun için özel bitki gerekir. Bu bitki evelik dediğimiz bir bitkidir.Baharın belli dönemlerinde, doğanın insanlığa armağanıdır.İnsanlar bu bitkiyi toplar kurutur ya da ,şimdi anlatacağımız yemekte kullanılır. Bulgur bir güzel haşlanır içine yeteri kadar lor katılır,tuzu konur, iyice yoğrulduktan sonra bildiğimiz yaprak sarması formunda sarılır. Özeliği, güveçte ve tandırda pişmesidir. Pişerken su yerine sos olarak süt kullanılır.Piştrikten sonra servis tabağına alınınca sarmısaklı yoğurt ve tereyağıyla ikram edilir.Afiyet olsun. Şimdilerde Pazı diye adlandırılan yaprakla sarılan dolmayı fırında kızartarakta tabaklarıızda görmek mümkündür.

  Coğrafya

  Erzurum iline 66 km, Aşkale ilçesine 13 km uzaklıktadır. Köyün etrafı dağlarla çevrilidir. Her yüksek dağın bir adı vardır. Genelde bu adlar üzerlerindeki türbelerle aynıdır. En görkemli dağı 'Beyztaş'tır.Seyidi Zıraf bunlardan biridir. Köyün eski penekle arasında bir deresi vardır. Bu derenin adı 'Peneğin Suyu'dur. Eski Peneğin su ihtiyacı bu dereden karşılandığı için bu adı almıştır.Eski dönemlerde bu dere etrafında ormanın varlığından bahsedilir. Bugün artık yoktur.

  Bitki örtüsü bozkırdır. Bu sebeple fazla çeşitlilik göstermez, ancak doğal bitsi örtüsünün içinde keven dediğimiz bitki türü yaygındır. Yere yakın, dikensi bir yapısı vardır. Ancak insanlar bunu yazın söker, kışın yakacak olarak kullanır. En önemli özelliği kâğıt gibi kolay alev almasıdır. Dağ elması, dağ armudu, kuşburnu gibi doğal bitkileri vardır. Birde eşkın denilen genellikle doğuda yetişen bir bitki türü vardır. Eşkın rivayete göre bir çok hastalığa devadır. Kimilerince yayla muzu olarak adlandırılmakla birlikte odunsu bir yapısı vardır. Mevsimi geçince yenemeyecek kadar sertleşir.

  Yemlik, kuş yemi, kaz ayağı, ısırgan otu, kuzu kulağı, kızılca gibi doğanın armağanı bir çok bitki, sofralarımızı süslemektedir. Kızılca ıspanağın bir benzeri bitkidir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Kükürtlü kömür madeni yıllarca Ermenilerce ve Türklerce işletilmiştir. Kükürtlü ve Çatalbayır arasında yer alması sebebiyle iki Köyünde yıllarca ekonomisine katkıda bulunmuştur.Son yıllarda kaliteli kömür damarlarının derine inmesi sebebiyle kapatılmış,bir kaç sene aradan sonra özelleşerek hizmete açılmıştır.Fakat çeşitli yeralrtı ve yer üstü kazalarından sonra halk maden konusunda tedirgindir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çatalbayır Köyü Hakkında Forum Tarih
Çatalbayır Köyü Merkez Uşak Uşak Tanıtımı 14 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş