Çataklı Köyü Alacakaya Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çataklı Köyü Alacakaya Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Alacakaya Çataklı Köyü Bilgileri - Çataklı Köyü Hakkında - Engene Köyü - Çataklı Köyü Tanıtımı - Çataklı Köyü Resimleri  Çataklı ,Elazığ Alacakaya ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: ALACAKAYA

  İl:ELAZIĞ

  İle Uzaklığı:94 km

  İlçeye Uzaklığı:16km

  Rakım: 1050 m

  Nüfus:

  2000:1116
  1997:1236

  Tarihi

  Köyün tarihi hititlere dayanmaktadır dayandığı belirtilmektedir bölgedeki en eski yerleşim yerlerinden biri olduğu kesindir. Eski adı "Hıngoni"dir. Daha sonra adı "Engene" olarak değiştirilmiştir. Yakın zamanda, türkleştirme politikasından dolayı son olarak Çataklı adını almıştır. köyün geçimi tarım ve hayvancılıktan sağlanır.köylünün %80 köy korucusu[cağş]tır. Köye 1,5 Km. mesafede Gregop adında bir mezrası vardır. Gregop mezrasının tarihinin M.Ö., yazının bulunmasına kadar gittiği kesin olarak bilinmektedir. Hatta çevresinde bulunan tarihi taş oymalara bakılacak olursa, tarihinin daha eskilere de gittiğini görmek mümkündür. Mezrada İbranice yazılar, taş oymalı figürler bulunmaktadır.

  Köye ilk yerleşen SELÇİK isimli ailedir. ancak nereden geldikleri bilinmemektedir.

  Kültür

  Evler genellikle toprak ve taş duvardan yapılmış olup son dönemlerde betonarme binalar yapılmaktadır.

  Çataklı Köyünde genel olarak yöresel Zaza şivesi konuşulmaktadır. Düğünlerde Diyarbakır yöresine ait oyunlar ağırlık kazanmaktadır. Düğünleri 3 gün sürer. Düğünlerde çok takı takılır.

  Erkekler, modern erkek giyimi, bayanlar ise Anadolu köy giysilerini giymektedirler.

  En ünlü ailesi Turan sülale'dir. Köyden yetişmiş ve her yerde..

  Zengin yemek kültürüne sahip bu köyde, et yemekleri ağırlıktadır. iline 94 Km., ilçesine 16 Km. uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisinde olmakla birlikte ılıman bir iklim hakimdir.

  Nüfus

  Köy halkı'dır. Alacakaya ilçesinin, en büyük nüfusa sahip köyüdür. Yaklaşık 600 haneye sahiptir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Özellikle üzüm ve ürünleri büyük bir geçim kaynağı oluşturmaktadır. Her yıl bağbozumu yapılmaktadır. Köylülerin diğer kısmı da köy koruculuğu[cağş] yapmaktadır.

  Çataklı Köyü sakinleri genelde Maden İlçesi Bakır İşletmeleri ile Alacakaya İlçesi Krom İşletmeleri'nden emekli olanlar ile yaklaşık 75 korucudan oluşmaktadır. Emekli olan insanların gün geçtikçe azalması, köyde yaşayan insanların gün geçtikçe daha fazla geçim sıkıntısı yaşamasına neden olmaktadır.

  Dağ köyü olması nedeniyle tarım ve hayvancılık yeterli düzeyde yapılamamaktadır. Buğday ve arpa, en önemli tarımsal üründür. Dağ köyü olması ve meşe ormanlarının bulunması nedeniyle küçük baş hayvan olarak keçi beslenmektedir. Hemen hemen her evde bir inek de mevcuttur. Otlak olmadığı için evlerde suni yemlerle beslenmektedir.

  Meyvecilik olarak köyde bağcılık görülür. Fakat ticari anlamda bağ işiyle uğraşan olmadığı için kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde yapılmaktadır. Yaş üzümün yanında pestil, pekmez ve helva da elde edilen ürünler arasındadır.

  Son zamanlarda köy yakınlarında kurulan Kralkızı Barajı nedeniyle köyde bir balıkçılık kooperatifi kurulmuş, pek çok aile de balıkçılık yaparak geçimini sağlamaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı:RESUL DOĞAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (424) 485 10 09

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Her evde artık 24 saat su bulunmaktadır. [[Kanalizasyon şebekesi yapmına başlanmıştır. 2008 yılının ilk aylarında bitirilecektir. PTT şubesi yoktur. Turktelekom santralı bulunmaktadır. Santral, dijital olup yakın bir zamandada köyde geniş bant internet hizmeti verilecektir.sağlık ocağı vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. .Kanalizasyon çalışmaları da devam etmektedir.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çataklı Köyü Alacakaya Forum Tarih
Çataklı Köyü Hakkında Bilgi Gölova Sivas Sivas Tanıtımı 18 Ocak 2011
Çataklı Köyü İlköğretim Okulu Elazığ Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Çataklı Köyü Şile İstanbul İstanbul Tanıtımı 21 Nisan 2010
Çataklı Köyü Ceyhan Adana Adana Tanıtımı 30 Mart 2010
Çataklı Tatarlı Bakırlı İlköğretim Okulu Ceyhan Adana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş