Çatak Köyü Hakkında Bilgi Maçka Trabzon

'Trabzon Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çatak Köyü Hakkında Bilgi Maçka Trabzon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çatak Maçka - Çatak Maçka Kültürü - Çatak Maçka Coğrafyası -Çatak Maçka Hakkında - Çatak Maçka Tarihi - Çatak Maçka Resimleri


  Trabzon Bilgiler Nüfus 375 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 61750
  Alan Kodu 0462
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi İl Trabzon İlçe Maçka Çatak, Trabzon ilinin Maçka ilçesine bağlı bir köydür.
  Tarihi
  Trabzon ve yöresinin doğuya ve güneye açılan kapısı zigana dağlarının eteklerinde kurulu, yaylaların son noktası, tarihi ipek yolunun şehirden önceki son durağı... İpek yolu nedeniyle tarihi milattan öncye dayanan Türk göçlerinin güzergahında bulunan köy kıpçak kuman boylarının eski yerleşim yeridir. Göçebe kültürünün canlı şekilde yaşandığı köyde yaylacılık da hala devam etmektedir. Bilinen ilk yerleşimcileri göçebe Kıpçak Kuman Türkleridir. Müslüman kıpçak türklerinden ticaret yollarının denetimini almak amaçlı bizans döneminde yerleştirilen rumlar ve tüklüğünü kaybetmiş bir kısım hıristiyan kıpçaklara daha sonradan çepni türkleri de eklenmiştir.Rumların ve hırıstiyan kıpçakların Yunanistan'a göçleriyle şu anki nüfus yapısı oluşmuştur.
  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya
  Trabzon iline 30 km, Maçka ilçesine 3 km uzaklıktadır.
  İklim
  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Küresel ısınmanın etkileri catak'da de kendini göstermiştir. İlk olarak catak kuraklıktan 2007 yılında etkilenmiştir. Köyün yemyeşil görünümü kendini iç Anadolu görünümüne büründürmüştür. Eskiden gözüken sisler artık çok seyrek görünür olmuştur. Fakat henüz yeni başlayan bu etkiler inşallah gelecekte catak köyünü çöle çevirmez.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 375
  1997 459
  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2004 - KOYLU HALKIN EFENDISI
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 - Bahri UZUN
  2009 - MURAT UZUN copyright by lazpanyol85
  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim ve lise okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak herturlu ımkan bu koyde mevcut olup konaklama yeme ıcme halısaha yuzme derelerı de vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi de bulunmaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde kapı onlerıne kadar asfalt yol mevcuttur elektrik ve sabit telefon vardır.ipek yolu ve eskı erzurum yolları bu koyde kesısır guzergah bakımından en ıslek koylerın basında catak gelır detaylı bılgı ve rezarvasyon ıcın trabzon ılı macka ılcesı catak koyu kalkındırma ve guzellestırme dernegı kurucusu ve yonetım kurulu baskanı sn: Murat UZUN ile irtibata gecınız.Murat UZUN catak dogumlu olup 3 cocuk babasıdır 35 yasında olup turkıye genelınde sayılı ıs adamları arasında yer almaktadır koye bırcok yatırımlar yapmıs olup bu donem trabzon 3. bolge mıllet vekılı adayı olmustur koydekı kısaca yatırımları sunlardır: Catak gowor otelı ve termal kaplıcaları dogal yuzme derelerı golf ve sunı cım saha tesıslerı gulur devlet hastanesi çilass fındık entegre tesıslerı ve buyuklu kucuklu 25 adet tesıs yaptırmıstır bunların ıcınde en onemlısı KAYNAMA suyu cesmesıdır sana cok tesekkur ederız sayın bakan adayımız MURAT UZUN
  [​IMG]

  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz


   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çatak Köyü Hakkında Forum Tarih
Çatakdere Köyü Hakkında Bilgi Talas Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Çatak Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Çatak Köyü Hakkında Bilgi Ilgın Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Çataklı Köyü Hakkında Bilgi Gölova Sivas Sivas Tanıtımı 18 Ocak 2011
Ağaçlık Köyü Hakkında Bilgi Çatak Van Van Tanıtımı 18 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş