Çat Köyü Hakkında Bilgi Gemerek Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çat Köyü Hakkında Bilgi Gemerek Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çat Köyü Gemerek - Sivas Gemerek Çat Köyü - Çat Köyü Resimleri - Çat Köyü Hakkında


  Köyün Tarihçesi
  Köyün tarihçesi hakkında yazılı kaynaklar bulunmamaktadır.
  Yaşlılardan edinilen bilgilere göre: Çat köyü 1890 yillarinda ağırlıklı Ermenilerin yaşadığı, az miktarda Rumlarin yaşadığı bir köydür. O yıllarda köyün hane sayısı 470 tir. Şu an köyün eski camisinin bulunduğu bina eski rum kilisesinden dönüştürülmüştür. Orman dairesinin bulundugu yerde Ermeni kilisesi mevcutmuş. Ermeni kilisesinden günümüze herhangi bir kalinti gelmemiştir.
  1915 yılındaki büyük göç hareketinde, önce Rumlar köyü terketmiş, daha sonra 1950 yılına kadar kısım kısım Ermeniler köyden ayrılmışlardır. 1927 yilindan sonra, Eşikli köyünden Köy Sakinleri Fota: Kadim Şan Çat köyüne göçler başlamıştır.
  Bu dönemde Çat köyü merkez köy özelligi taşımaktadır. Şu an köy statüsündeki 2 köy Çat’a Bağlı mezra statüsündeydiler.( Kızılcaova, Sığırkuyrugu,) Sonraki yıllarda yönetim Çerkezleri ve Bulgaristen göçmenlerini Çat köyüne iskan için yönlendirmiştir. Çerkezler köyde kalmayip başka bölgelere gitmişler, Bulgaristan göçmenlerinden 8-10 hane Çatta kalmiştir. Köy şu an 100 hanedir. Çatköyu Akasyalıev/ Fota: Kadim ŞanSon otuz yıldır hane sayısında % 20 azalma olmuºtur.. Köy dışarıya göç vermektedir. Avrupada isçi olarak çalısan aile sayısı çoğunluktadır.Bunun dışında sırayla ağırlıklı Istanbul olmak üzere, Kayseri, Adana, Antalya, Izmir ve Gebze’ye göç yaşanmıştır. Köyün eski sakinleri Ermeniler ise yine ağırlığı Istanbul olmak üzere, Amerika, Arjantin, Fransa, ve Israil’e göç etmişlerdir. Köyün geçim kaynağı Hayvancılık ve (Orman köyü olmasi sebebiyle) orman işçiliğidir.Kilise Yaylası /Foto:Kadim Şan
  Tarım tamamen hayvancılığa destek amaçlı yapılmaktadir. Orman işçiliği ise son yirmi yıldır köy sakinlerinin önemli geçim kaynaklarindan biri olmuştur.
  Ayrica, son yillarda bir tür mantar toplayıcılığı köye para girişi sağlamaktadır. Yerel ismi “devrebörk” olan mantarın ,latince adi:Morchelle’dir. Ihraç amaçlı toplanmaktadir.
  Köy orman köyü oldugu için çevre il ve ilçelerin sayfiye yeri olma özelliği taşımaktadır. Köyün çevresinde çok sayida düzenlenmiş piknik alanı mevcuttur. Cennetderesi, Ilikbuyduran, Uzun oluk, Kilisepınarı,
  Ulaşım: Kayseriden : Gemerek, Yeniçubuk, Sızır, Eşikli Çat güzergahı izlenebilir. (120 km)
  Sivas’tan: Şarkışla, Yeniçubuk, Sizir, Eşikli, Çat (160 km) Yozgat’tan: Çayiralan, Sizir, Eşikli, Çat


  Çat Kötünün Bir Kaç Resimi

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çat Köyü Hakkında Forum Tarih
Çatören Köyü Hakkında Bilgi Seyitgazi Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Çatakdere Köyü Hakkında Bilgi Talas Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Çatköy Köyü Hakkında Bilgi Ayrancı Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Çatak Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Çatalbadem Köyü Hakkında Bilgi Ermenek Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş