Çatören Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çatören Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aşkale Nahiye Çatören Köyü - Çatören Köyü - Çatören Köyü Hakkında - Çatören Köyü Resimleri - Çatören Köyü Tanıtım - Çatören Köyü Bilgileri

  Çatören , Erzurum ilinin Aşkale ilçesine bağlı bir köydür.
  Merkez çatören, Erzurum ilinin Aşkale ilçesine bağlı bir köydür.

  Çatören, Aşkale merkeze 26 kilometre uzaklıkta bir köydür.

  Köyde, faal olmayan bir okul binası haricinde herhalgi bir kamu binası bulunmamaktadır. Köy halkı sağlık ve idari işlemlerini yerine getirebilmek için bağlı bulunduğu ilçe olan Aşkale ya da il merkezi Erzurum'u tercih etmektedirler.

  Geçmişte 100'ü aşkın hane sayısı olan köy yoğun göç vermesinden dolayı 15-20 hane sayısına kadar düşmüştür. Rivayete göre köy daha önceleri 7 kez çeşitli nedenlerden dolayı yerleşime kapanmıştır (ören olmuş). İsminin burdan geldiği sanılmaktadır. Köy halkının büyük çocunluğu halen, tarım ve hayvancılıkla uğraşarak geçimlerini sağlamaktadırlar.
  Köy, şuanki yerleşik bölgesi ve çevreside dahil olmak üzere çeşitli yerlerde kurulmuş, iklim ve geçim kaynaklı sıkıntılardan dolayı rivayete göre 7 kez ören(kapanmış) olup, isminin buradan geldiği zannedilmektedir.
  köyün ana dili dadaşcadır Erzurum yöresinde ait hemen hemen bütün gelenekler ve yöresel yemekler Çatören köyünde de günümüze kadar taşınmış olup, bazı gelenekler ise zamanla kaybolmuştur. Ata sporu cirit kültürü devam ettirilmektedir. Bu geleneklerin kaybolmasındaki en büyük etken köydeki genç nüfusun azlığı olarak göze çarpmaktadır.

  Ayrıca İstanbul'da köyün yerleşik nufusu ve göç eden nufusunun sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla kültür ve dayanışma derneği kurulmuş fakat çalışmaları istenen düzeye ulaştırılamamıştır.çatören köyünde kurtuluş savaşından ve ermenilerden kalma tarihi kalıntılar bulunmaktadır.


  İlçe : Aşkale

  İL : Erzurum

  Köy Muhtarı :

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  Cep Telefonu:

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu : 2000 / 205

  1997 / 190

  İle Uzaklığı : 80 km

  İlçeye Uzaklığı : 27 km

  Rakım : m

  Aşkale Nahiye Çatören Köyü alt yapı bilgileri

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak
  : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  Aşkale Nahiye Çatören köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş