Çarpışmayı Önleyen Robot Balık

'Modifiyeli Arabalar&Parçalar' forumunda Mavi_Sema tarafından 5 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Çarpışmayı Önleyen Robot Balık konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]  Japon otomotiv firması Nissan, araçlarda çarpışmayı önleyecek yeni teknolojik ürünü "robot balığı" 6 Ekim'de Tokyo'da düzenlenecek Ceatec elektronik fuarında tanıtacak.

  Daha önce arıların uçarken diğer böceklekle çarpışmasını engelleyen 300 derece görüş açısına sahip, son derece karmaşık bir yapısı olan gözlerden esinlenerek tasarlanan prototip BR23 C, bu kez balıklardan esinlenerek hazırlandı ve 180 derece açıda ve iki metre önündeki tüm engelleri tespit edebilen sensörlerle donatıldı.
  Sistemde veriler bir mikroişlemciye geçilir geçilmez anında çarpışmayı önleyici bir manevra yapılması sağlanıyor. Araç önüne aniden biri çıkarsa, tekerleklerin yönü çevriliyor.
  Tokyo Üniversitesi ile işbirliği yaparak geliştirdiği, şimdilik bir oyuncağa benzeyen bu prototipi yakında üreteceği otomobillerde kullanmayı hedefleyen Nissan'ın bu projesinden sorumlu mühendisi Toshiyuki Ando, "Araç bir engeli tespit ettikten sonra saniyenin çok kısa bir bölümünde, çarpışmadan kaçacak kadar veya daha fazla açıda tekerleklerinin yönünü çeviriyor. Sistem, balıjkların biribirlerine çarpmadan sürüler halinde dolatıklara sistene benziyor. Her şey bir bakışta olup bitiveriyor. Bunun eski sistemlere göre tek farkı, çarpışmadan kaçınılacak manevranın tamamen içgüdüsel yapılması, bu olmadan robot engelden kaçmak için yeterince hızlı hareket edemez" diye konuştu.
  Eporo adı verilen minik robotlar, çarpışma anını önceden farkederek balık davranışını taklit ederek çarpışmadan otomatik olarak kaçınma hareketi yapabiliyor. Epolo'da her engel arasındaki mesafeyi ölçmek için lazer telemetre kullanıldı.
  Şu anda 7 ayrı seyahat aracında kullanılmak üzere üretilen minik robotların gelecekte trafik kazalarının engellenmesi konusunda büyük mesafe kaydedeceğine inanılıyor.​
   

Bu Sayfayı Paylaş