Çarlaklı Köyü Hakkında Bilgi Şalpazarı Trabzon

'Trabzon Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çarlaklı Köyü Hakkında Bilgi Şalpazarı Trabzon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çarlaklı Şalpazarı - Çarlaklı Şalpazarı Kültürü -Çarlaklı Şalpazarı Coğrafyası - Çarlaklı Şalpazarı Hakkında - Çarlaklı Şalpazarı Resimleri
  Çarlaklı, Şalpazarı Çarlaklı, Türkiye Trabzon
  Bilgiler
  Nüfus 134 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 61550
  Alan Kodu 0462
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Orta Doğu Karadeniz Bölgesi
  İl Trabzon
  İlçe Şalpazarı

  Çarlaklı, Trabzon ilinin Şalpazarı ilçesine bağlı bir köydür.
  Trabzon ilinin Şalpazarı ilçesine bağlı köyün adı.Ayrıca Çarlaklı Tatarca da Balkon ve Balkonlu ev anlamına gelmektedir.
  Şalpazarı ilçesinin kuzeyinde, Beşikdüzü-Şalpazarı yolunun doğu yakasında bulunan Çarlaklı Köyü ilçeye 6 km mesafededir. 81 haneli köyde 230 kişi yaşamaktadır. Kuruluşu çok eskilere dayanan Çarlaklı Köyü'nün ne zaman kurulduğu kesin olarak bilinmemektedir. Söylentilere göre eskiden üç Ağa varmış, bunlar; Bahadıroğlu, Hacıislâmoğlu, Uzunoğulları. Çarlaklı yöresi Hacıislâmoğlu'na aitmiş. Uzunoğulları Ağası Hacıislâmoğlu da bunu kabul etmiş. Köye yerleşen Verepoğlu ve Kıdıkoğulları imiş. Köy ormanlık olduğundan köyde bulunan arı kovanlarını ayı yiyormuş, kovanları ayı yemesin diye ağaçlara çardak yapılmış, çardağın üzerine arı kovanı konulmuş. Köye gelip gidenler çardakta arı kovanı görünce buraya çardaklı diye söylenmişler. Bu Çardaklı söylemi zamanla "Çarlaklı" olarak değişerek köyün adı olarak kalmıştır.Köyde ayrıca İbikli mahalle muhtarlığı vardır burada köyün en eski yeleşimcileri İpeklerle Şimşekler otururlar...Akçiriş muhtarlığı da Çarlaklıdan ayrılmış muhtarlıktır.Bir rivayete göre ise Verepli mahallesi Akçaabattan, Huplu mahallesi Beşikdüzüne bağlı Korkuthan köyünden gelme oldukları;zaten mahalle isimleride Verepli demek bir yerde Verplili demek, ayrıca Huplu ismide Hupludan demeki çağrıştırıyor. Çıraklıların ise bu ilk anlatılan efsaneye uyuyor ve Rize Yöresinden( Gürgenli köyü olabilir) geldiği biliniyor.İbikli mahallesindeki İbikoğullarının ise Oğuz köyünden gelmiş oldukları söyleniyor.Çünkü eskilerimiz Oğuz köyüne sık sık mezar ziyaretlerine giderlermiş.Yine İbikli mahallesindeki Memeşoğullarının bir söylentiye göre İbikoğullarıyla akarba oldukları, bir diyer söylentiye göre ise Giresun Zıva yöresinden geldikleri tahmin ediliyor. Çağageli mahallesi ise Tirebolunun Çeğel köyünden gelip Çarlaklıya yerleştikleri tahmin ediliyor.
  Başka bir rivayete göre; çok eskilere dayanan Çarlaklı Köyü'nün kurulduğu yer hep ormanlıktı. Rize'nin Gürgenlik Köyü'ndeki iki Derebey'den birisinin köye ilk yerleştiği ve bunlar ısınmak için ağaç dallarından çardak yapmışlar ve' bu çardak sözcüğü zamanla Çarlaklı olarak değişmiştir. Beşikdüzü bucağına bağlı iken 1927 yılından sonra Şalpazarı bucağına bağlanmıştır.
  Ekilebilir toprak miktarının az ve arazinin engebeli oluşu nedenlerle geçim şartlarının zor olması sebebiyle köyün nüfusu giderek azalmaktadır. Bu nedenle okuyarak ekmeğini kazanan ve Trabzon merkez, Almanya, Zonguldak, Samsun, İstanbul başta olmak üzere ilçe dışına gurbete çıkan birçok vatandaş vardır.Ayrıca köyden göçedenler 1915 li yıllardan itibaren Düzce Kuyudüzü köyü başta olmak üzere Samsun Kocadağı ve Giresun Pelitçik, Şalpazarı Gökçeköy,Tımara ve hatta Geyikli köyüne göç edenlerin olduğu söylenir...Bazı sülalelerin de nereye göç ettiği bilinmez...örneğin İbikli mahallesinden Gırmısoğulları gibi...
  Çarlaklı Köyü'nde az da olsa tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Fındık, mısır, fasulye, patates gibi üretilen ürünlerin yanında, (60) büyükbaş, (65) kümes hayvanı beslenmektedir.
  İlçenin önemli mesire yerlerinden biri olan İzmiş'te her yıl Ağustos ayında şenlik yapılmaktadır. İzmiş şenliği Çarlaklı köyünün hemen yukarısında bulunan tepelerde yapılır. Köyün yaylası ise Üzümözü (Erikbeli) yaylasıdır.Köyün okuryazar oranı kadınlarda % 90, erkeklerde % 95'tir.

  Tarihi
  Bu köyün yaşlılarına göre köye ilk yerleşenler ağaçların üzerine çardaklar kurmuşlardır.Çardaklı ismi ile anılan köy zamanla değişikliğe uğrayarak bugünkü ismini almıştır.
  Kültür
  Köyde; Ramazan'da birkaç kişi her evin kapısını çalar, mani söyler ve bayramlaşır.Bunun dışında köydekiler birbirini çok sever, birbirleri ile konuşurlar.
  Coğrafya
  Trabzon iline 73 km, Şalpazarı ilçesine 6 km uzaklıktadır.Enyüksek tepesi İzmiş tepesidir yaklaşık 1000m.
  İklim
  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 134
  1997 160
  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009 -Mehmet Özkan
  2004 -ahmet kıdık (öğretmen emekli)

  [[===Köy Hakkında Genel Bilgi===
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol çakıllı olup patates çukurlarından oluşmaktadır.Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca köyde kalanlar için cuma ve pazar günleri köyde korna çalarak gelen ekmek arabası vardır.Çarşamba günü Şalpazarı Çarşısı olduğundan ulaşımı sağlayan araçlar Şalpazarı'na iner.İnsanlar ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra tekrar aynı araçlarla köye geri döner.Büyükbaşla uğraşanların sayısı gittikçe azalmaktadır.Köyde; nufus gittikçe azalmaktadır ancakyazın tatile gelenler nufusu çoğaltır.]]
  [​IMG]


  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çarlaklı Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş