Çardaklı Köyü Hakkında Bilgi Tortum Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çardaklı Köyü Hakkında Bilgi Tortum Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tortum Çardaklı Köyü - Çardaklı Köyü Hakkında - Çardaklı Köyü Tanıtımı - Çardaklı Köyü Resimleri
  İlçe: TORTUM

  İl: ERZURUM


  Köy Muhtarı: Abutalip KALEM


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 04427762079

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 97


  İle Uzaklığı: 76 km

  İlçeye Uzaklığı: 24 km

  Rakım: 2200 m


  Kültür-tarih kuruluş tanıtım

  Köy Rus harbinde dağılmış ve harp sonrasında geriye dönenler tarafından tekrar inşa edilmiştir. Köye geri dönenler içinde ilk ve en yaşlı olan Asur Gunes Cihan Ateş köy kurucularındadır.köy ün ilk adı cinaçor dur.1949 yılında 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu ile yer adlarının değiştirilmesi işlemleri yasal bir dayanağa kavuşmuştur. Ardından 1957 yılında da bir “Ad Değiştirme İhtisas Kurulu” kuruldu. Sözkonusu bu kurulun çalışmaları, çeşitli kesintiler olmakla birlikte “tarihi değeri olan yer adlarının da” değiştirildiği gerekçesiyle 1978 yılında sona erdi. Bu süre içerisinde ilgili komisyon tarafından yaklaşık olarak 75 bin yerleşme adı incelendi ve bunlardan 28 bin kadarı değiştirildi. Yine aynı kurul, 1965-1970 ve 1975-1976 yılları arasında tabii yer adlarını değiştirmeye dönük çalışmalar da yaptı. Bu çalışmalar sonucunda da 2 bin kadar yer adı değiştirildi ve bunlar bir kitap halinde yayınlandı. 1981 yılı sonrasında ise, 280 köy ismi değiştirildi. Kurul çalışmaları beş yıllık bir aranın ardından, 1983 yılında yayınlanan bir yönetmelik uyarınca yeniden başladı. Bu yeni dönem içerisinde ise, yani 1983 yılından bu yana 280 köyün ismi değiştirildi ve güzel köyümüzün ismide çardaklı olması kararlaştırıldı.

  köy küçük ve nufus bakımından az olduğu için köyde birinci derecede ilşkiler söz konusudur köylü birbiri ile yakın akrabalık içerisindedir köye herhangi bir yatırım yapılmadığı ve gelişime uygun olmadığı için hep göç vermiştir ve bu göçler devam etmektedir.köyün diğer köyler ile ilişkisi pek iyi sayılmaz küçük ve nufus bakımından az olduğu için komşu köyler tarafından hep baskıya ve tacize maruz kalmıştır.köy halkı tamamıyla türklerden oluşmaktadır göçvs almadığı için kürt çerkez veya laz vs köydebulunmamıştır. Çardaklı köyünün ekonomisi tarım ve hayvancılıkla sağlanmaktadır ilçeye ve şehre uzak olduğu ve meyveli bir köy olmadığı için yazı köyde geçiren pek kimse yoktur tahminlerde yanılmazsam önümüzdeki 10 ila 20 sene içerisinde köyde kimse kalmayacak ve bu köy yerleşim alanı olmaktan çıkacaktır. Çardaklı köyü yemeklerinde en çok kullanılan malzeme patates (kartul),fasulye (löbiye)kullanılır çünkü tarım bunlar üzerine yapılır.unla da yapılan birçok yemek türü vardır.erzurum yöresisnin birçok yemeği bilinmekte ve yapılmaktadır. Yufka kesilmesiyle hazırlana makarlama (erişti) isminde özel bir yemeği vardır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çardaklı Köyü Hakkında Forum Tarih
Çardaklı Köyü Hakkında Bilgi Arsin Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Çardaklı Köyü Hakkında Bilgi Antakya Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Çardaklı Köyü Mesudiye Ordu Ordu Tanıtımı 16 Nisan 2010
Çardaklı Köyü Demirci Manisa Manisa Tanıtımı 13 Nisan 2010
Çardaklı Köyü Silopi Şırnak Şırnak Tanıtımı 23 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş