Çarın kıyamadığı Katerina’yı çiviledik

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda Google tarafından 18 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. Google

  Google Özel Üye

  Çarın kıyamadığı Katerina’yı çiviledik konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kars’ı dünyaya tanıtmak için düzenleen tur, tarih skandalını ortaya çıkardı. Çar II. Nikola’nın, 115 yıl önce tek çivi kullanılmadan inşa ettirdiği ahşap Katerina Köşkü’nün pencereleri çivi çakılarak, tenekelerle kapatılmış!

  Nurettin Kurt'un haberi

  Birleşmiş Milletler’in (BM), Kars’ı tüm dünyaya tanıtmak için düzenlediği tur, Türkiye’nin tarihi miraslarına sahip çıkmadığını bir kez daha gösterdi.
  Özel ısı sistemi var
  Osmanlı-Rus savaşı sonrası Rus Çarı İkinci Nikola’nın, 1895 yılında tek bir çivi kullanmadan ahşaptan inşa ettirdiği Katerina Köşkü’nün pencerelerinin, çivi çakılarak teneke ve derme çatma kepenklerle kapatılması, BM turuna katılan turizm uzmanlarını hayretler içinde bıraktı.

  Ahşap duvarlarının içinden geçen özel ısı sistemine sahip Katerina Köşkü, 1989 yılında tescil edilerek koruma altına alınmasına rağmen ilgisizlikten harap hale geldi. Yapılan tüm uyarılara rağmen Köşk’ün korunmamasından şikayetçi olan vatandaşlar, “Köşk’ün korunması için bir bekçi bile atamadılar, içine pislikten girilmiyor” dediler. BM’nin, 50 turizm acentası ile ulusal basından temsilcileri davet ettiği kültür turunda Sarıkamış, Çıldır Gölü ve Ani Antik Şehri ile Kars şehir merkezi gezilerek tanıtımı yapıldı.
  Katılımcılar, Kars’ın “Marka Kent” haline ne şekilde dönüştürüleceğini tartışırken, şehirle ilgili şu değerlendirmede bulundular: “Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Doğu Anadolu Bölgesi ve Kars, kültürel miras ve doğal güzellikler açısından önemli bir zenginliğe sahip. Bu medeniyetler, bölgeyi önemli bir tarihi nokta haline getiren benzersiz anıtlar ve dini yapılarla izlerini bırakmışlar. Başta Ani Antik Şehri olmak üzere, Kars şehir merkezindeki Osmanlı ve Rus mimarisi örnekleri, Digor İlçesi’nde yer alan 5 kilise ilk akla gelenler.”
  Hürriyet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çarın kıyamadığı Katerina’yı Forum Tarih
Pancarın Yararları Nelerdir Şifalı Bitkiler 13 Aralık 2011
Osmanlı Kahiresinden Bir Tüccarın Serüveni Tarihi Bilgiler 31 Ocak 2011
Pancarın Faydaları Yararları Şifalı Bitkiler 27 Ekim 2010
kırmızı pancar suyu - kırmızı pancarın faydaları Şifalı Bitkiler 8 Aralık 2009
iPhone'unuzu Flüte Dönüştürün - Ocarina İndir Download Diğer Tüm Programlar 6 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş