Çankırı-Hamamlar

'Çankırı Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 21 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Çankırı-Hamamlar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hamamlar :

  Karataş Hamamı:
  Osmanlı Dönemi haç biçimi çifte hamamlara örnektir. Ali Bey Camii'nin bitişiğinde olması sebebiyle aynı tarihlerde yapılmış olabileceği tahmin edilmektedir. Yuvarlak kemerli kapıyla geçilen soğukluk bölümü, ortada bütün, yanlarda yarım kubbelerle örtülüdür. Sıcaklık bölümü kubbeyle örtülü olup dört köşesinde yine kubbeli halvetler bulunmakta, kubbeler sekizgen kasnaklara oturmaktadır. Kadınlar bölümü de aynı planladır. Halen kullanılmayan eser harap durumdadır.

  Çarşı Hamamı:
  Halk arasında Ebcet Hamamı, bazı kaynaklarda ise Buğday Pazarı Hama*mı olarak geçen yapı, Merkez ilçede Müflis Tepesi Mevkiinde olup 1800'lü yıllarda ve Çankırı Muta*sarrıfı Said Efendi tarafından yaptırıldığı zannedilmektedir. Çifte hamam planındadır. Üç kubbe*li soğukluktan ortası kubbeli, yanları eyvan biçimi tonozlu sıcaklık bölümüne geçilmektedir. Kö*şelerde kubbeli halvetler bulunmaktadır. Kadınlar bölümünün planı da erkekler bölümü gibidir.

  Murat Hamamı:

  Çerkeş İlçe Merkezinde bulunan ve halen harap vaziyette olan hamamı 17. yüzyılın ilk yarısında Sultan IV.Murat tarafından yaptırılmıştır.
  Yapı, erkekler ve kadınlar kısımlarından oluşmaktadır. Erkekler kısmı soyunmalığının çatısı yıkılmıştır. Ilıklık pandandif geçişli iki kubbe, sıcaklık ortada pandandif geçişli ana kubbe, onun etrafında yer alan eyvan ve halvet hücreleri tromp geçişli kubbelerle örtülüdür.
  Kadınlar kısmına soyunmalığı ahşap moloz artıkları ile doldurulduğundan girilememektedir. Ilıklık iki kubbe, sıcaklıkta yer alan iki halvet hücresi birer kubbe ile örtülüdür. Duvarlar dıştan moloz taş örtülüdür. Halen şahıs elinde ve metruk durumdadır.

  Ilgaz Hamamı:
  Ilgaz İlçe Merkezi'nde çarşı ortasındadır. Yapılışı hakkında bilgi bu*lunamamıştır. Soyunma, soğukluk ve sıcaklık bölümlerinin üzeri kubbelerle örtülüdür, Köşelerde de kubbeli halvetler bulunmaktadır.
  Kurşunlu Hamamı :
  Kurşunlu ilçesinde bulunan hamamın yapım tarihi ve kim tarafın*dan yaptırıldığı bilinmemektedir. Onarım geçirmiş olan yapı moloz taştan inşa edilmiştir. Tonoz*lu soyunma yeri ile tek kubbeli sıcaklık bölümlerinden oluşmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çankırı Hamamlar Forum Tarih
2017 Çankırı nüfusu Çankırı Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Çankırı nüfusu kaçtır? Çankırı Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Çankırı Nüfusu Çankırı Tanıtımı 30 Ocak 2014
2013 Çankırı Nüfusu Kaçtır? Çankırı Tanıtımı 29 Ocak 2013
Çankırının Siyasi Haritası - Çankırı Siyasi Haritası Çankırı Tanıtımı 17 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş