Çandır Köyü Demirci Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çandır Köyü Demirci Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Demirci Çandır Köyü Bilgileri - Çandır Köyü Hakkında - Çandır Köyü Tanıtımı - Çandır Köyü Resimleri  Çandır ,Manisa Demirci ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: DEMİRCİ

  İl:MANİSA

  İle Uzaklığı:205 km

  İlçeye Uzaklığı:25 km

  Rakım:1000 m

  Nüfus:

  2000:207
  1997:220

  Tarih

  Köyün kökeni yörüklere dayanır. Bir rivayete göre,köyün alt tarafında bulunan dereye musa adında bir yörük yerleşir, burada çadırını sık sık sel alır. Daha sonra köyün şimdiki bulunduğu yere taşınır. Burası daha yüksek olduğu için burada yaşamını sürdürür. Yörük Musa bir zamanlar derede yaşadığı için şimdilerde oraya da musalar deresi denir.

  Coğrafya

  Manisa iline 205 km, Demirci ilçesine 25 km uzaklıkta şirin bir köydür.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Çandır bol tarım arazilerine sahip bir köydür.Bu yüzden yetiştirilen tarım ürünleri de çeşitlilik kazanmıştır.Son 5 yılda kiraz köylüye umut olmuştur.Bir çok tarlaya kiraz fidanları dikilmişir.Şimdilerde o fidanlar kirazlarını vermeye başladı .Köylü kiraz sayesinde biraz daha rahata kavuştu.Köyde ,arpa,buğday,mısır tarımı da yapılıyor.Köylünün toplu tarım yaptığı yerlerse bahçeler.Köyden 15,20 dakika uzuklıktaki bahçelerde de sebze yetiştiriliyor.Fasulye,domates,patates,patlıcan,bi ber,kabak bunlardan bazıları.Bahçe adlarından bir kaçı; KESTANELİK,DEĞİRMEN DERESİ ,UMRAK ..Kestanelik,adından da anlaşılacağı gibi kestane ağaçlarıyla donanmış bahçe.Bahçe kestane çoğunlukta olmak üzere devasa ceviz ağaçlarını da barındırır.Burada ki bahçesini sulamak için gelen köylüler ceviz ve kestane ağaçlarının gölgesinde sırasını beklerler. Çandırda son bir kaç yıla kadar hayvancılık yapılmaktayken son yıllarda hayvancılık bırakılmıştır.Hayvancılık yapan köylülerde sürülerini satmışlardır.Kesim girmesinden dolayı küçükbaş hayvancılığa son verılmiştir.Büyükbaş hayvancılık ise devam etmektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Selahattin GÖKKAYA

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 02364716213
  Cep Telefonu: 05356468921

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak KULLANILMAMAKTADIR.Taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çandır Köyü Demirci Forum Tarih
Çandır Köyü Hakkında Bilgi Selçuklu Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Çandır Köyü Hakkında Bilgi Koyulhisar Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Çandır Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Çandır Köyü Hakkında Bilgi Yayladağı Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Yukarıçandır Köyü Hakkında Bilgi Erbaa Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş