Çanakkale Savaşı'na katılan Kınalı Hasan kimdir ?

'Tarihi Bilgiler' forumunda Mavi_inci tarafından 30 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Çanakkale Savaşı'na katılan Kınalı Hasan kimdir ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çanakkale Savaşı'na katılan Kınalı Hasan kimdir ?

  Cepheden kötü haberler gelmektedir. Şehit sayısı arttıkça daha çok asker gerekmekte ve askere alınma yaşı 18lere kadar düşmektedir. Hasanın köyü çok şehit veren köylerden biridir. Hasanın yaşı küçük olduğundan ve ailede başka erkek çocuk bulunmadığından yasal olarak askere gitmeme hakkı vardır. Babası bir şehittir ve ablasının kocasıKınalı Hasan Kimdir? Çanakkale Savaşına katılan Kınalı Hasan kimdir? eniştesinden hala bir haber yoktur. Bir yandan bu duygular onu askere çağırırken ve geceleri kabus haline gelirkenKınalı Hasan Kimdir? Çanakkale Savaşına katılan Kınalı Hasan kimdir? diğer yandan sevdiği kız Melekle bir gelecek hayali kurmadan edemez. Kalma ve gitme kararı kendisine aittir. Bu ikilem onu çok rahatsız eder. Ama o kararını gitmekten yana kullanır.
  Hasanın annesi Akça Kadın yavrusundan ayrılmak istemeyen ama vatan için gerekirse evladını kurban etmekten kaçınmayacak kadar cefakar bir Türk kadınıdır. Hasanı askere uğurlarken Hasanın saçlarını kınalar. Hasan ve daha sonra cephe arkadaşları ve komutanları buna bir anlam veremez. HattaKınalı Hasan Kimdir? Çanakkale Savaşına katılan Kınalı Hasan kimdir? bu durum zaman zaman bir espri konusu bile olur. Hasan diğerlerine göre hem yaş hem de fizik olarak daha ufaktır. Ama kendini sevdirmeyi başarır ve cesareti parmakla gösterilir hale gelir. Cephede Anadolunun dört bir yanından gelen yiğitlerle tanışır. HepsiKınalı Hasan Kimdir? Çanakkale Savaşına katılan Kınalı Hasan kimdir? kendi memleketinde sıradan biri iken burada kahramana dönüşürler.
  Son saldırıda Hasan ve arkadaşları şehit olur. Hasanın kınasını yadırgayan komutan kurtulur ve Akça Kadının kına olayını açıkladığı mektubu okur. Mektupta Akça KadınKınalı Hasan Kimdir? Çanakkale Savaşına katılan Kınalı Hasan kimdir? kınanın üç şeye yakıldığını söyler:
  Kurbanlık koyunlaraKınalı Hasan Kimdir? Çanakkale Savaşına katılan Kınalı Hasan kimdir? Allaha kurban olsun diye; Evlenen kızlaraKınalı Hasan Kimdir? Çanakkale Savaşına katılan Kınalı Hasan kimdir? kocasına kurban olsun diye; Askere giden gençlereKınalı Hasan Kimdir? Çanakkale Savaşına katılan Kınalı Hasan kimdir? vatanına kurban olsun diye.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çanakkale Savaşı'na katılan Forum Tarih
Çanakkale Savaşı'na Katılan Düşmanların Amaçları Nelerdir? Tarihi Bilgiler 23 Aralık 2011
Çanakkale cephesinde kiminle savaştık kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017
Çanakkale cephesini kim açmıştır kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017
Hintli Cezayirli ve Anzak askerlerinin Çanakkale'ye getirilmesinin nedeni nedir kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017
Çanakkale savaşları ne zaman olmuştur tarihleri kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş