Çanakkale Eceabat Bigalı Köyü Atatürk Evi Müzesi Bilgileri ve Resimleri

'Çanakkale Tanıtımı' forumunda SeLeN tarafından 28 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Çanakkale Eceabat Bigalı Köyü Atatürk Evi Müzesi Bilgileri ve Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  çanakkale atatürk müzesi - çanakkale atatürk evi - çanakkale bigali atatürk karargahı - çamyayla müzesi  Çanakkale-Eceabat-Bigalı Köyü (Çamyayla) Atatürk Evi Müzesi  Bugün müze olarak faaliyet gösteren Atatürk Evi, Çanakkale ilinin Eceabat ilçesine bağlı Bigalı köyünde bulunmaktadır. Ev, köy meydanına 100 metre mesafede bulunmaktadır.

  [​IMG]

  Çanakkale iline 15 km, Eceabat ilçesine 7 km uzaklıkta olan Bigalı (Çamyayla) köyü, Çanakkale savaşlarında 19. Tümene bağlı 57’nci, 27 ve 72’nci alaylarla, cepheye ilk gidilen nokta konumunda olmuştur.  Mustafa Kemal, 25 Şubat 1915’te, Çanakkale Savaşlarına katılmak üzere Eceabat’a gelmiş, daha sonra 14-25 Nisan 1915’te yarbay rütbesi ile tümen komutanı olarak Bigalı köyüne gelerek, Muhtar Hacı Hüseyin Kanyılmaz’ın evini karargah olarak kullanmıştır. Bu evde kaldığı süre zarfında savaşta elde ettiği başarılar sonucu 1 Haziran 1915’te albaylığa yükseltilmiştir.


  [​IMG]

  Mustafa Kemal’in Gelibolu’nun Anafartalar bölgesinde yer alan Bigalı köyünde kaldığı bu ev (Atatürk’ün Çamyayla Karargahı), 1973 yılında Kültür Bakanlığı’nca onarılarak ziyarete açılmıştır.  Bina, iki katlı olup küçük bir avluya sahiptir. Alt katta biri büyük, öteki küçük olmak üzere iki odası vardır. Üst katta salona açılan üç kapıdan ortadaki en büyük oda, Atatürk’ün çalışma odası, sağdaki yatak odasıdır. Diğer oda yaverine ayrılmıştır. Atatürk’ün bu evde kullandığı masa çalışma odasında sergilenmektedir. Odaların tavan ve döşemeleri tahtadır.  Atatürk resimleri ve dönemi yansıtan eşyalar ile yeniden düzenlenen Atatürk Evi, her yıl yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çanakkale Eceabat Bigalı Forum Tarih
Bigalı Köyü Eceabat Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 2 Mayıs 2010
Türközü İlköğretim Okulu Bilgileri Eceabat Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 14 Haziran 2011
Kumköy İlköğretim Okulu Bilgileri Eceabat Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 14 Haziran 2011
Köprülü Hamdibey İlköğretim Okulu Bilgileri Eceabat Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 14 Haziran 2011
Kilitbahir İlköğretim Okulu Bilgileri Eceabat Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 11 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş