Çanakkale Deniz Müzesi Hakkında Bilgi

'Çanakkale Tanıtımı' forumunda Mavi_inci tarafından 24 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Çanakkale Deniz Müzesi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çanakkale Deniz Müzesi Hakkında Bilgi

  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde bulunmaktadır.Anıtkabir Müzesi gibi birinci sınıf askerî müze statüsünde olup, halka açıktır.Çanakkale Deniz Müzesi; Çanakkale il merkezinde 1915 Deniz ve Kara Savaşları'nın anlatımına yönelik bir bilgilendirme kompleksinin bulunmaması nedeniyle bu ihtiyacı karşılamaya yönelik çalışmalar sonucunda 18 Mart 1915 Deniz Zaferinin 67. yıl kutlama programı kapsamında kurulmuştur. (1982 yılında)


  NUSRAT MAYIN GEMİSİ MAKETİ


  NUSRAT MAYIN GEMİSİ Maketi 1982 yılında yapılmıştır. Çanakkale Deniz Savaşlarına katılan Nusrat Mayın Gemisi'nin birebir kopyasıdır. Gemi, 42 m. boyunda, 7.5 m. genişliğinde olup, Çimelik Kalesi'nin sahil şeridindedir. Arka tarafından bulunan raylar üzerinde 18 Mart 1915'te kullanılan mayınlar bulunmaktadır.

  Geminin iç kısmında ise Çanakkale Zaferi ile ilgili eski gazete küpürleri, Nusret Mayın Gemisine ait seyir cihazları, Mayın Grup Komutanı Bnb. Nazmi Akpınar'a ayrılmış şeref köşesi ve Gemi Komutanı Yzb. Hakkı'nın üniforması yer almaktadır. Alt güvertede 1914-15 Çanakkale Deniz Savaşları kronolojik olarak anlatılmaktadır. Nusrat Mayın Gemisi'nin savaştaki rolü; beş dakika süreli dijital animasyon gösterisiyle sunulmaktadır. Gemi asgari 30 dakikada gezilebilmektedir.  Müzenin bölümlerinden biri olan Resim ve Fotoğraf Galerisinin 1. katında Çanakkale Savaşlarına ait objeler, resim ve panolar ile desteklenerek sergilenmektedir. Galerinin 2. katında ise, dördüncü dönem asker ressamlarımızdan Mehmet Ali LAGA'ya ait 97 adet kara kalem ve sulu boya tablo sergilenmektedir.Galeri yaklaşık olarak 30 dakikada gezilebilmektedir.

  Park alanında Çeşitli top, tüfek, namlı,taşıma arabaları, torpido ve mayınlar sergilenmektedir.

  KÜTÜPHANE

  Çanakkale Deniz ve Kara Savaşları'yla ilgili yayınlanmış tüm dökümanların bir araya toplandığı Türkiye'deki tek Çanakkale Savaşları ihtisas kütüphanesidir.Kütüphane özel izinler dışında Salı, Çarşamba ve Cuma günleri açıktır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çanakkale Deniz Müzesi Forum Tarih
Çanakkale Savaşı Deniz Harekatı Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 17 Mart 2012
Denizgöründü Köyü Merkez Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 29 Nisan 2010
Çanakkale cephesinde kiminle savaştık kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017
Çanakkale cephesini kim açmıştır kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017
Hintli Cezayirli ve Anzak askerlerinin Çanakkale'ye getirilmesinin nedeni nedir kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş