Çanakkale camii ve mescitleri

'Marmara Bölgesi' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 30 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Çanakkale camii ve mescitleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çanakkale camii ve mescitleri

  Fatih Camisi (Merkez)

  Çanakkale Çarşısının güneyinde, Çanakkale Kalesi’nin de doğusunda bulunan bu camiyi Fatih Sultan Mehmet 1452 yılında yaptırmıştır. Sultan Abdülaziz döneminde, 1862-1863 yıllarında cami yeni baştan yapılmış ve minaresinin yanı sıra da iki katlı bir bölüm eklenmiştir. Bu arada caminin ilk yapımındaki son cemaat yeri ibadet mekanına eklenmiştir. Bu durum dışarıya taşkın plasterle açıkça görülmektedir.

  Cami dikdörtgen planlı olup, ibadet mekanı alt sırada dikdörtgen söveli dörder, üst sırada da yuvarlak kemerli yine alçı şebekeli dörder pencere ile aydınlatılmıştır. Caminin üzeri ahşap bir çatı ile örtülmüştür.


  Çimenlik Kalesi (Kale-i Sultaniye) Mescitleri (Merkez)

  Çimenlik Kalesi içerisinde bulunan Mescit, 12.12x5.24 m. ölçüsünde ince uzun dikdörtgen planlıdır. Mescidin alt kısmı taştan, üst kısmı da tuğladan yapılmıştır. Burçlardan biri üzerine tuğladan minaresi oturtulmuştur. Minarenin şerefe çıkmaları beş sıra testere dişi biçiminde tuğlalarla bezenmiştir.

  Çanakkale savaşı sırasında mescide isabet eden bir top mermisi yüzünden minaresinin yarısı yıkılmış, 1968’den sonra da onarılmıştır. İbadet mekanındaki mihrap kıble yönündedir. Mihrap tuğladan ve mukarnaslıdır. Mescidin giriş kapısı çift renkli ve geçmeli mermerlerden yapılmıştır.

  Sultan Abdülaziz döneminde iç avlunun güney tarafına dikdörtgen planlı, 12.00x15.00 m. ölçüsünde ahşap bir mescit daha eklenmiş, üzeri de çatı ile örtülmüştür.

  Kale içerisindeki bu mescitler halkın ibadetine açık idi. Ancak kale müze olarak kullanıldığından mescitler ibadete açık değildir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çanakkale camii mescitleri Forum Tarih
Çanakkale cephesinde kiminle savaştık kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017
Çanakkale cephesini kim açmıştır kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017
Hintli Cezayirli ve Anzak askerlerinin Çanakkale'ye getirilmesinin nedeni nedir kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017
Çanakkale savaşları ne zaman olmuştur tarihleri kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017
2017 Çanakkale nüfusu Çanakkale Tanıtımı 31 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş