Çanakkale Adatepe ZeytinYağı Müzesi Hakkında Bilgi

'Çanakkale Tanıtımı' forumunda Mavi_inci tarafından 24 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Çanakkale Adatepe ZeytinYağı Müzesi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çanakkale Adatepe ZeytinYağı Müzesi Hakkında Bilgi

  Bu Müze Çanakkale-İzmir yolu üzerinde Ayvacık İlçesi Küçükkkuyu Beldesinde bulunmaktadır. Zeytinin anavatanı olan ve altı bin yıldır zeytinyağı üretilen Türkiye'de bir Zeytinyağı Müzesi oluşturulmuştur. Müze okumuş, meraklı, zevk sahibi beş insanın girişimleriyle ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda fabrika olarak da kullanılan müzede üretilen sabun ve zeytinyağları dünyanın her yanında alıcı bulmaktadır.


  Bir yandan üretim sürerken diğer yandan çevreden eski malzemeleri toplamaya başlamışlar. Bunları temizleyip, biriktirerek fabrikanın bir yerine koymuşlar. Sonra da müzeyi kurmuşlar. Adatepe ekibi müzeye katkıda bulunmak isteyen herkese kapılarının açık olduğunu söylüyor. Maksat bu kültürün tarihini zenginleştirmek. Zeytin ve zeytinyağının kültürü o kadar derinlere iniyor ki, yazılmış tüm kutsal kitaplarda çeşitli şekillerde ifadesini buluyor. Ülkemizde bu kadar eski ve köklü bir kültürü olmasına karşın, bu ürüne ilişkin yazılı ve görsel malzemelerin yok denecek kadar az olması, Adatepe Zeytinyağ Müzesinin doğuşuna gerekçe oldu. Küçükkuyu'daki tarihi sabunhane binası restore edilerek, bir yandan kuru baskı tarzında zeytinyağı üretimine devam edilirken, öte yandan civar köylerden toplanmış zeytin, zeytinyağı ve sabun üretimine ilişkin çeşitli araç -gereç ve aksesuarlar fabrika binasında sergileniyorzede eski zeytinyağı presleri, zeytin toplama aletleri, taşıma ve saklama kapları, çeşitli folklorik objeler görülebilir. Aynı zamanda geleneksel usulde zeytinyağı sabun yapım tekniği de açıklamalı olarak sergilenmekte.

  Müze Dükkanından taze zeytin, zeytinyağı, doğal sabun ve özgün olarak tasarlanmış çeşitli mutfak aksesuarları ve kitaplar alabilir,

  Adatepe Mutfak'ta çay ve kahve çeşitleri, soğuk ve taze meyve suları ile tümü doğal malzemelerle hazırlanan yerel zeytinyağlı yemekleri tadabilirsiniz ( gruplar için önceden rezervasyon yapılması önerilir ).

  Müzede sergilenen objeler için Türkçe ve İngilizce açıklama metinleri bulunmakla birlikte, daha meraklı ziyaretçilerin arzu etmesi halinde güler yüzlü ve hevesli personel tarafından daha ayrıntılı bilgiler verilmektedir. Müze haftanın yedi günü 08.30-18.30 saatleri arasında açık olup, giriş ücretsizdir.  Adatepe Zeytinyağ Müzesi

  Adres: Eski Sabunhane Binası, İlkokul yanı. Küçükkuyu-Çanakkale

  Tel: (0286) 7521303- 7521330

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çanakkale Adatepe ZeytinYağı Forum Tarih
Adatepe İlköğretim Okulu Bilgileri Lapseki Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 24 Haziran 2011
Çanakkale Adatepe Camisi (Ayvacık) Hakkında Bilgi Çanakkale Tanıtımı 24 Şubat 2011
Adatepe Köyü Lapseki Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 29 Nisan 2010
Adatepe Köyü Ayvacık Çanakkale Marmara Bölgesi 25 Nisan 2010
Çanakkale cephesinde kiminle savaştık kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş