Çanakça Köyü Alacakaya Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çanakça Köyü Alacakaya Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Alacakaya Çanakça Köyü Bilgileri - Çanakça Köyü Hakkında -Sığek Sufla Köyü - Çanakça Köyü Tanıtımı - Çanakça Köyü Resimleri  Çanakça ,Elazığ Alacakaya ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: ALACAKAYA

  İl:ELAZIĞ

  İle Uzaklığı:94 km

  İlçeye Uzaklığı:10km

  Rakım:1050 m

  Nüfus:

  2000:136
  1997:146

  Tarihi

  Köyün geçmişinin 1700-1800'lü yıllara dayandığı söylenir. Köyü kuran ve yerleşenlerin o yıllarda Erzurum - Gümüşhane civarından geldikleri söylenir. Efsaneye göre köyü 4 kardeş kurmuştur. Halen, Osman hariç, diğer üç kardeşin soyundan gelenler köyde yaşamlarına devam etmektedirler.

  Nüfus kayıtlarında köyün eski adı Sığek Sufla olarak geçmektedir. Sığek kelimesi Ermenice'dir. Ermeniler'in geçmişte bu köyde yaşadığı söylenebilir. Yerleşim bakımından iki ayrı yerde eski kalıntılar bunu gösterir. Bir rivayete göre, kırmızı topak bakımından zengin olması ve çanak yapılması nedeniyle bugünkü Çanakça adını almıştır. Bir diğer rivayete göre köyün görünümü bir çanağı andırdığı için ismi de buradan gelmiştir.

  Köyde birçok mağara bulunmaktadir. Ayrıca İpekyolu'nun tali bir yolu civardan geçmektedir. Yavuz Sultan Selim'in 1514 Çaldıran Savaşı'ndan sonra Doğu Anadolu Bölgesi Osmanlı Devleti eğemenliğine girmiştir. Dolayısıyla köy Osmanlı döneminde kurulmuştur.

  Bazı kaynaklara göre köyün geçmişi 1763 yılına kadar gider. Bazı belgelerde köye Acemlerin geldiği görülmektedir. Köyde halen Acemlere ait eski Ermeni mezarlıkları bulunmaktadır ve bu mezarlıklar üzerinde bugün köylüler tarafından çift sürülmektedir. Oysa eski iz ve amerelerden de anlaşıldığı üzere Acemler çok büyük çanak ve çömlek ustaları diye nam salmışlardır.

  Kültür

  Köyün gelenekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Elazığ iline 94 Km., Alacakaya ilçesine 10 Km. uzaklıktadır. Suvar dağı dibinde olup üç tarafı yüksek tepelerle çevrilidir. Dicle Nehri'nin bir kolunun kaynağı Suvar dağından çıkar. Köy yeşillikler içindedir.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Bitki örtüsü bozkır dır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım,arıcılık, hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak öğrenci sayısının yeterli olmayışından kapatılmıştır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Camisi açık olup hizmet vermektedir; ancak imamı yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz


   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çanakça Köyü Alacakaya Forum Tarih
Çanakça Köyü Çatalca İstanbul İstanbul Tanıtımı 21 Nisan 2010
Canakca İlköğretim Okulu Bilgileri İstanbul Çatalca Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 3 Ağustos 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş