Çanakçı Köyü Merkez Samsun

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 24 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çanakçı Köyü Merkez Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Samsun Merkez Çanakçı Köyü - Çanakçı Köyü Hakkında - Çanakçı Köyü Tanıtımı - Çanakçı Köyü Resimleri  Çanakçı, Samsun ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köy adını şimdiki mezarlık yerinde bulunan çanak atölyesinden almaktadır. Eskiden rumların yaşadığı bilinmektedir.mimari yapısıyla dikkat çekmektedir. Eski Rum evleri kalıntılarına hâlâ rastlanmaktadır. Köye yerleşen halkın hayvancılık ve tütün yetiştiriciliğine uygun iklime sahip olmasından bu köy yerleşim yeri olarak tercih edilmiştir. güzel ormanlık alanlarıyla biknik alanına müsaittir.

  Kültür

  Köyde cenazelerde misafir içn yemek verilir. Düğünler gece kız evinde gündüz erkek evinde ve öğlen üzeri genelde etli pilav verilerek yapılır. Sünnet törenleri genelde Mevlidi Şerif okunarak yapılır. Hıdrelez günleri köylü köy meydanı veya bir su kenerında toplanıp adına bulgaza dedikleri mısır haşlamasını pişirip köylüye dağıtarak baharın gelişini kutlar.Çok eski olmamakla beraber köydeki genç nufusun azalmasından önce Bayramlarda köyün gençleri bir araya toplanarak müzik eşliğinde halaylar çekip oyunlar oynardı.

  Yemekleri

  Lahana sarması, prasa ve mısır unundan yapılan kaşanıga, etli piriç pilavı, mısır unundan yapılan ve genelde patlıcan yemeği ve prasa yemeği ile yanen kaçamak,haşlanmış yumurta ve üzerine tereyağ dökülerek yapılan çılbır.

  Coğrafya

  Samsun merkezine 25 km uzaklıktadır.eski ankara yolu üzerindeki mağmurdağı semti içerisinden ve onun 1 km uzğında bulunan 3 girişi vardır.ayrıca eski ankara yolu 25. km sinde bulun ayrı bir girişi daha bulunmaktadır. iki dağ eteğinin birleşimi vadi benzeri yerşekline benzeyen bir arazi üzerine kurulmuştur.gündüz ve gece arasında hissedilir derecede sıcaklık değişimi olmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2009 336
  2007 330
  2000 335

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. hayvancılık daha çok büyük baş hayvancılığa dayanmaktadır.tarım ürünleri olarak;mısır,fasülye,buğday ve az da olsa sebze yetiştiriciliğine dayanmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 metin çokşen
  2007-mehmet uslu
  2004 mehmet uslu
  1999 mehmet uslu

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır ama öğretim yoktur.Köyün içme suyu şebekesi yoktur kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köy içinde asfalt yoktur.köyde elektrik ve sabit telefon vardır. biri köy merkezinde bir gölbelen mahallesinde bulunmakdadır 2 de camii bulunmaktadır...

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çanakçı Köyü Merkez Forum Tarih
Çanakçı Köyü Merkez Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 3 Mayıs 2010
Çanakçı Köyü Merkez Çorum Karadeniz Bölgesi 2 Nisan 2010
Çanakçılar Köyü Merkez Bolu Bolu Tanıtımı 2 Nisan 2010
Çanakçı Köyü Merkez Şanlıurfa G.Anadolu Bölgesi 5 Mart 2010
Çanakçı Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Kiğı Bingöl Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 30 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş