Çamyuva Köyü Merkez Uşak

'Uşak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çamyuva Köyü Merkez Uşak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çamyuva Köyü Uşak Merkez - Çamyuva Köyü Bilgileri - Çamyuva Köyü Hakkinda - Çamyuva Köyü Resimleri
  Çamyuva, Uşak ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: MERKEZ - İl: UŞAK

  Köy Muhtarı: Yaşar Gencer

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: Bilgi yok

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 19 km

  İlçeye Uzaklığı: 19 km

  Rakım: m

  Tarihi
  Köyün adı sonradan değiştirilmiş olup, eski adı "Mıngarap"tır. Bu kelimeninse "Bin Garip"ten türediği söylenir. Sebebiyse, köy sakinlerinin eski zamanlarda fakir olmasıdır.

  Kültür
  Köyün geleneksel yemekleri nekadar evlerdede yapılsada genellikle DÜĞÜN,NİŞAN,MEVLÜT gibi toplantılarda daha çok yapılır. bunlar ise- başta KEŞKEK, TARHANA çorbası, BULGUR pilavı, NOHUT, ET, BAMYA, ÜZÜM hoşafı, ve tatlı ise UN helvasıdır. (DÜĞÜN GELENEKLERİ İSE) kız istenip verildikten sonra tavuk yenir. daha sonra nişan töreni yapılır Cumartesi günü başlar ogün koyun,keçi (vs) etlik kesilir yemeklikler hazırlanır akşamına kız evinin önünde kına gecesi yapılır. Pazar günü sabahı yemek kazanları vurulur saat 10:00a doğru davetliler oğlan evinde toplanırlar erkek kadın çoluk çocuk köyün içi dolaşılır kız evine gelinir oyunlar oynanır saat 13:00da takı töreni yapılır kız evinde yemek yenir. DĞÜN İSE- Cuma günü yine yemeklikler hazırlanır akşam oğlan evinde çalgı çalınır Cumartesi günü oğlan evinde yemek kazanları vurulur daha sonra 10:00 gibi kız evine herkes toplanır yine oyunlar oynanır ve 13.00gibi oğlan evine yemek yemeye gidilir akşam kız evinde kına gecesi yapılır. Pazar günü oğlan evinde çalgı çalınır oyunlar oynanır yemek yenir ve ikindi vakti gelin almaya kız evine araba konvoyuyla beraber gidilir biraz kız evi naz yaptıktan sonra gelin alınır köyün içinde konvoy dolaştırılıp oğlan evine gelinir birazda orda oyunlar oynanır ve düğün biter (ekleyen UFUK ÇELİK)

  Coğrafya
  Uşak merkezine 19 km uzaklıktadır. ELMA dağının dibinde murat dağının eteklerinde kurulu bir köydür ulaşım kara yoluyla yapılmaktadır köye bağlanan iki yol vardır biri BANAZ dan, holuz, gürlek,çamsu,comburt,baltalı, ÇAMYUVA. biri ise UŞAK havaalanı bozkuş yol ayrımı bozkuş, mesudiye,zep, A.karacahisar,ÇAMYUVA. köy engebeli araziye sahiptir köy içme sularıyla adını duyuruyor en başta karakaplı çeşmesi böbrek taşı düşürdüğü söylenir (ekleyen UFUK ÇELİK)

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 842
  1997 761

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Yaşar Gencer
  1999 - Yaşar Gencer
  1994 - Halit Baykın
  1989 - Halit Baykın
  1984 - Halit Baykın
  Köye bağlı bir de Şıhhasan mahallesi bulunmaktadır. Bu mahalle ve köy arasında birkaç kilometrelik mesafe olmasının yanında iki köy iki farklı tepenin birbirine bakan yamaçlarında kurulmuştur. Aralarından bir de dere geçmektedir.

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır, ancak kullanılmamaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çamyuva Köyü Merkez Forum Tarih
Camyuva Silkar İlköğretim Okulu Kemer Antalya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 25 Ağustos 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş