Çamurlu Köyü Hakkında Bilgi Hınıs Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çamurlu Köyü Hakkında Bilgi Hınıs Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hınıs Çamurlu Köyü - Çamurlu Köyü Hakkında - Çamurlu Köyü Tanıtımı - Çamurlu Köyü Resimleri
  İlçe: HINIS

  İl: ERZURUM

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 186

  İle Uzaklığı: 169 km

  İlçeye Uzaklığı: 19 km

  Rakım: 1750 m


  HINIS ve TOPRAKKALE Köyleri tamamen Türk Boyu olan Karapapak veya Terekeme denilen boyların bu bölgeye gelerek (1878 Osmanlı Rus harbi ve sonrası) yerleşmesiyle kurulmuş olan köylerdir. Samet ve Mehmet Ağa isimli kardeşlerin kendilerine bağlı efradı ile yerleştikleri bölgede Samet Ağa'nın yerleştiği topraklara Çamurlu, Mehmet Ağa'nın yerleştikleri topraklara ise Toprakkale Köyü adı verilmiştir.

  Bölgeye tamamen hakim olan ve zamanla genişleyen köy ahalisi ve Samet, Mehmet Ağaların neseplerinin kırsalda yaşam alanının zorluğu toprakların verimsizliği gibi nedenlerle daha çok okumaya meyletmeleri nedeniyle. köylerden ayrılmalar başlamıştır. Ağırlıklı Gültepe sülalesi olarak bilinen sülale daha sonraları Türkiye'nin farklı yörelerine dağılmışlardır. Halen tapu kayıtlarında toprakların sahipleri olarak görünmektedirler.

  Şeyh Sait isyanı döneminde devlet güçlerine destek veren ve Alevi Türkmen kökenli insanlara kucak açan bu köyler daha sonraları Gültepe ailesinin şehirlere göç etmesi nedeniyle neredeyse tamamen Alevi kökenli olmuştur. Alevi kökenli insanlar kendileri gibi Türkmen kökenli olan Karapapaklarla oldukça iyi anlaşmışlardır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ve kullanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. 1966 depremine ait 40 hane'nin konut temelleri atılmıştır. Köye gelen sulama kanalı'nın ETÜD ve PROJESİ yapılmıştır, 2009 Yılında ihaleye çıkarılacaktır. Mezarlığımızın etrafı çit ile çevrilmiş, fidanlar dikilmiş ve çeşme yapılmıştır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çamurlu Köyü Hakkında Forum Tarih
Çamurlu Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Çamurlu Köyü Hakkında Bilgi Horasan Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Çamurlu Köyü Hakkında Bilgi Patnos Ağrı Ağrı Tanıtımı 15 Ocak 2011
Küçükçamurlu Köyü Göksun Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 19 Nisan 2010
Çamurlu Köyü Savaştepe Balıkesir Marmara Bölgesi 19 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş