Çampınar Köyü Turgutlu Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çampınar Köyü Turgutlu Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Turgutlu Çampınar Köyü Bilgileri - Çampınar Köyü Hakkında - Tepeköy Köyü - Çampınar Köyü Tanıtımı - Çampınar Köyü Resimleri  Çampınar ,Manisa Turgutlu ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: TURGUTLU

  İl: MANİSA

  İle Uzaklığı:46 km

  İlçeye Uzaklığı:16 km

  Rakım:120 m

  Nüfus:

  2000:444
  1997:571

  Tarihi

  Köyün eski adı Tepeköy dür Köyü beş kardeş kurmuştur. Beş kardeş Musul Kerkük Osmanlı Topraklarından çıktıktan sonra Manisa Turgutlu ya develer eşliğinde gelmişler ve şu anki bulunduğu yerde kurulmuştur.

  Kültür

  Köyün Kendine has düğünleri vardır, düğünleri alaylı olarak yapılır kız almalara davul zurna eşliğinde gidilir ve çok eğlenceli geçer. sosyal faaliyet olarak köyde futbol yaygındır. köyün kendine ait futbol sahası vardır. civar köylerle futbol turnuvaları yapılır ve bu turnuvalarda birincilikleri ve kupaları dereceleri vardır. öyle kendine has meşhur yemeği yoktur herşey yapılır. ama bi yemek ismi duymak isterseniz ebem aşı denilen yokluk zamanında gök domates ve birzda olmuşu, soğan ve yağ ile kavrularak olan ve hala zaman zamnan o dönemleri hatırlamak için bazı kişilerce devam edilen eski bi gelenektir

  Coğrafya

  Manisa iline 46 km, Turgutlu ilçesine 16 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca 2007 yılında çal dağına kurulan maden işletmeciliğinde çalışarak ekonomisine katkıda bulunan insanlarıda mevcuttur.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Okul 1949-1950 eğitim öğretim yılında hizmete açılmıştr. okulda üç derslik vardır. ilköğretim 1.2.3.4.ve 5. sınıflar eğitim görmektedirler 6-7-ve 8.sınıflar İzzettin köyünde eğitimine devam etmektedirler. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ancak görevli personel yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çampınar Köyü Turgutlu Forum Tarih
Çampınar Köyü Selendi Manisa Manisa Tanıtımı 14 Nisan 2010
Çampınar Köyü Abana Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 14 Nisan 2010
Çampınar Köyü Mut Mersin Mersin Tanıtımı 5 Nisan 2010
Çampınar Köyü Osmancık Çorum Karadeniz Bölgesi 2 Nisan 2010
Çampınar Köyü Merkez Bolu Bolu Tanıtımı 2 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş