Çamovalı Köyü Milas Muğla

'Muğla Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çamovalı Köyü Milas Muğla konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Milas Çamovalı Köyü - Çamovalı Köyü Hakkında - Çamovalı Köyü Tanıtımı - Çamovalı Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: Necat KARACA

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 252 5391396

  Cep Telefonu:
  0 542 352 4900

  Çamovalı köyü, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı bir köydür.Milas'a 18km,Bodrum'a 40km,Ören'e 45km,Güllük'e de yaklaşık 20km kadar mesafededir.

  Milas'ın güneyinde yer alır. Yaklaşık 1200 kişilik köy olup geçim kaynağı tarıma dayalıdır.köylüler ürettikleri ürünleri Milas Salı Pazarında satarak geçimlerine katkı sağlamaktadırlar. Köye Milas ilçesinden 2 yolla ulaşılabilir. Birinci yol Milas-Bodrum karayolunun Karakaya mevkisini geçtikten sonra Baharlı köyü yakınlarında güneye ayrılan köy yoludur ve bu yol 18 km kadardır. İkinci yol Milas-Beçin-Ören yolunun Beçin beldesi bitimindeki orman deposunun yakınından sağa dönerek ayrılan yoldur.2008 yılı itibariyle bu yol asfalt olmuştur.

  Çamovalı köyü bir merkez mahalleye bağlı 5 mahalleden oluşur. Bu mahalleler;

  Gedik mahallesi (merkez mahalle)
  Saz mahallesi
  Karakoyun mahallesi
  Geribelen mahallesi
  Balcılar mahallesi

  Köyün tarihçesi

  Köyün çekirdeğini Karakoyun mahallesi oluşturur. İlk yerleşimler bu mahallede olmuştur. Tarihi bilinmemektedir. Diğer mahallelerdeki yerleşimler 20. yüzyıl başlarındadır. Burayı yurt edinen bu yerleşimciler, yüzyıllardır Marçal dağları ile Karakoyun dağı, Denizcik dağı, Gökdağ eteklerinde göçebe hayatı yaşayan ve Orta Asya'nın Horasan bölgesinden geldiklerini ve Karakeçili yörüklerinden olduklarını belirten bu göçebeler yaz aylarında hayvanlarıyla (keçi, koyun, sığır, deve) Marçal dağlarındaki yaylalara çıkarlar. Kış aylarında ise daha sıcak olduğu için bu günkü köyün bulunduğu dağ eteklerine inerlermiş.

  1900-1950 arasında bugünkü köyün ovasını teşkil eden topraklar Ağaçlıhöyük köyünde bulunan Menteşe Beyleri tarafından satılmaya başlar. Yüzyıllardır bölgeyi yazlık olarak kullanan yörük göçebeler hayvanlarını satarak arazileri alırlar ve 1900-1960 arasında yerleşik hayata geçmeye başlarlar. Eski adı Karakoyun olan Çamovalı köyü böylece oluşur ve hızla gelişir. Köy büyük bir kısmı aynı obanın mensupları olup %90 birbirine akrabadır. Aynı obanın akrabalarının bir kısmı Yeşilyurt, Bayır, Çamköy köyü, Arslanyakası köyü, Yakaköy köyü, Bahçeköy köyü, Gökçeler köyü ve Agaclihöyük gibi köylere yerlesirler.

  Geçim kaynağı

  Tarım ve hayvancılık Köyün kendi hudutları ve Ağaçlıhöyük hudutları içinde olmak üzere 8.000 dönüme yakın oldukça verimli arazide çeşitli tarım ürünleri yetiitirilmektedir.Köye 2004 ten sonra sanayi elektriğinin de gelmesiyle sulu tarımda artış olmuştur. Zaten verimli olan köy toprağının verimi böylece ikiye katlanmıştır. Başlıca tarım ürünleri;

  Zeytin(hızla artmaktadır)
  Tütün (hızla azalmaktadır)
  Sebze(Özellikle Domates, Biber, salatalık, patlıcan yoğun olarak üretilir.)
  kasım ayı sonuna kadar tarla domatesi yapılabilir ve bu domatesler yörede çok meşhurdur.

  Seracılık (yeni yaygınlaşmaktadır)
  Buğday
  son zamanlarda tütün tarımının da tamamen bitmesiyle meyvacılık ta gelişmeye başlamıştır.

  Eğitim

  Köyde eğitim seviyesi oldukça yüksektir. Eğitime önem verilir. Çeşitli mesleklerde çalışan pekçok üniversite mezunu vardır.

  Halen köyde Gedik ve Saz mahallerinde 2 ilköğretim binası mevcut olup her ikisindede eğitim -öğretim devam etmektedir. Ancak çocuk sayısı azaldığı için 4.5.6.7.8. sınıflar taşımalı eğitim kapsamında Ağaçlıhüyük ilköğretim okuluna devam etmektedir.

  Köyde 2 cami, 1 köy konağı, 3 tane tarihi sarnic bulunmaktadir,harbli sarnic balli belen sarnici, ve de demirlinin sarnicidir.2 eski tahillari ogutmek icin suyla calisan degirmen bulunmaktadir. 4 kahvehane, 3 bakkal bulunmaktadır. İçme suyu şebekesi mevcuttur. Köyün yakınından geçerek Güllük Körfezine dökülen Hamzabey Deresi oldukça güzel gezinti alanları oluşturur. Son yıllarda Yemişli İni'nde (mağara) bulunan bu Hamzabey deresinin vadisi "Uyku Vadisi" adı altında koruma kapsamına alınmıştır.

  Kültür

  köyümüz düğünleri eskiden üç gün üç gece sürermiş.birinci güne hamam,gecesine kına.ikinci güne gelin alma,üçüncü güne ise duvak adı verilirmiş.günümüzde bu iki gün iki geceye inmiştir.ilk gün gündüz ve akşam kız evinde,ikinci gün gündüz ve akşam oğlan evinde düğün kurulmaktadır.Birinci gün gündüz gelin evinde yemekler pişirilir gelen misafirlere ikram edilir.oyunlar oynanır,kız yengesi köyün genç kızlarını oyuna kaldırır.o gün akşam oğlan evi kız düğününe davullu zurnalı baskın yapar.geç saatlere kadar eğlenilir.Akşamın sonunda önce dmatın bir eline kına yakılır düğün meydanında ve oğlan evi uğurlanır.En sonunda gelin kendi ailesi ve arkaqdaşları ile eve çekilir.Hazırlanan kınayı yengesi ellerine ve ayaklarına yakar.avuçlarına kına yakılırken para konur.Kına yakılırkengelinin başına örtülen alın altına en yakın arkadaşları ,akrabaları girerek ağıtlar yakar.eee ne demişler hem ağlarım hem giderim.

  Ertesi gün düğün dernek oğlan evinde de kurulur.Malum gelin almaya gidilecektir.Akşam üzeri gelin almaya gidilir.Kız evine götürülmek üzere hediye tepsileri hazırlanır.yengeler çiçeklerle süslenen tepsileri alırlar. Bu arada damat arkadaşları tarafından davuulu zurnalı damatlıkları giydirilir.gelin alayı yola çıkmaya hazırdır.oğlan yengesinin tepsisinde gelin şekeri vardır.Gelin evine varıldığında gelin yengeleri gelenleri yolda karşılayarak,şeker verirler.Gelin içeri alınır hazırlanır ve dışarda gelinle dmat yanyana oturtulur.gelinin yüzü örtülüdür.yengeler gelin başı üzerinde gelin şekerini kırarlar .Bu şeker misafirlere dağıtılır.Gelin yakınlarıyla oynatılır ve içeri alınır.içerde gelin tüm akrabaları ve arkadaşlarıyla vedalaştıktan sonra en son babasının elini ve ayağını öper. Babası da gelinin beline kuşağını bağlar. Gelinin bir koluna babası diğer koluna erkek kardeşi girer ve arabaya bindirilir.Gelin arabasının üzerinden buğdayla bozuk para saçılr.Araba yürüdüğünde arkasından su dolu testi atılır.Gelin kaynanası evine geldiğinde arabadan inmez damat arabanın etrafında yedi tur atar dua okuyarak.gelin bir hediye vaadi aldıktan sonra arabadan iner.Kayınvalidesinin evinin kapısına bir çivi çaktırılır ve zeytin yağı sürdürülür.O akşam da oğlan evinde balo yapılır ve düğünümüz biter.

  Nüfus : 2000 - 851


  Altyapı bilgileri

  Köyde, 1.,2.,3, sınfların eğitimini sağlayan biri merkez mahalle diğeri saz mahallesinde olmak üzere 2 ilköğretim okulu mevcuttur. 4,5,6,7,8 .ci sınıflar taşımalı eğitim görmektedirler. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Yıl 2009 artık her evde telefon mevcut olduğu gibi gsm ler de elden düşmemektedir. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik vardır ve her evde elektronik cihazlar mevcuttur.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çamovalı Köyü Milas Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş