Çamoba Köyü Yenice Çanakkale

'Çanakkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çamoba Köyü Yenice Çanakkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yenice Çamoba Köyü - Çamoba Köyü Hakkında - Çamoba Köyü Tanıtımı - Çamoba Köyü Resimleri


  Çamoba, Çanakkale ilinin Yenice ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: YUNUS ARAS

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Cep Telefonu:
  0 (537) 639 7578

  Tarihi

  Köyün adı köy içindeki asırlık çam ağaçlarından gelmektedir.Köyü Çanakkale ovasından gelen karakeçili yörük(yürüyen türk)leri kurmuş.Kuruluşu yaklaşık olarak miladi 1843 yılına rastlamıştır.Türkiye Cumhuriyeti'ninkuruluşundan bu yana yerleşik hayata tarım ve hayvancılıkla geçinerek devam eden çamoba köyü 2000 yılında elim bir yangın sonucu yaklaşık 20 hane 226 baş küçük hayvan büyükbaş hayvanlar 2 adet traktör ve asırlık çam ağaçları ne yazık ki küle dönmüştür.bu süreçten sonra dönemin Yenice kaymakamı sayın Ömer ULU'nun akılcı yerleşim politikasıyla köy İsviçre ALP DAĞI'NDAKİ gelişmiş dağ köylerini andırmıştır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında :köyün keşkeği son derece leziz temiz hazmı kolay olup yemekli cemiyetlerden önce mutlaka köy imamı Ümit YAVUZ Hoca efendi ve Hacı mehmet AKTEN tarafından Allah rızası için mevlid-i şerif-i muhammedi okunur.Düğün,dernek,hatim merasimi ve ramazan-kurban bayramlarında köyün GÖNEN,BANDIRMA,ÇANAKKALE,YENİCE,İSTANBUL,BURSA VB yerlerdeki köylü hemşeriler tarafından birlik beraberlik havasında çoşkuyla kutlanır.Bayramda köyde kurulan salıncak meşhurdur.

  Coğrafya

  Çanakkale iline 125 km, Yenice ilçesine 26 km uzaklıktadır.Gönen ilçesine 35 km uzaklık vardır. Bandırma 80 bursa 150 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.Köyde kışlar sert geçmektedir.Su kaynağı bol ve temizdir,lezizdir.Köyde asırlık çam ağaçları 2000 senesinde Ballıçay'da başlayıp Taban'da biten elim yangın sonucu yok olmuştur.Ama devletin akılcı ve ilkeli ağaçlandırma politikasıyla 40 sene sonra köy eski yapısına yakın bir yapıya sahip olabilecektir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 113
  2000 160
  1997 154

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Arıcılık.büyük-küçükbaş hayvan bakımı tamamen naturel yemlerle olup hayvanların eti sütü son derece lezizdir.köyün büyük çoğunluğu emekli olup vatanına milletine dinine imanına bağlı atatürkçü zihniyeti temel alan insanların ikamet ettiği güzel ve doğal yaşama imkânı geniş olan müstesna bir köydür.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde adsl bağlantısı son sürat internet mevcuttur.  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çamoba Köyü Yenice Forum Tarih
Çamoba Köyü Hakkında Bilgi Merkez Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Çamoba Köyü Ezine Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 3 Mayıs 2010
Çamoba Köyü Ayvalık Balıkesir Marmara Bölgesi 17 Nisan 2010
Çamoba Köyü Bergama - İzmir İzmir Tanıtımı 9 Nisan 2010
Camoba İlköğretim Okulu Ayvalık Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 3 Eylül 2010

Bu Sayfayı Paylaş