Çamlıkoz Köyü Merkez Bayburt

'Bayburt Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 31 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çamlıkoz Köyü Merkez Bayburt konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bayburt İli Köyleri - Çamlıkoz Köyü Merkez - Çamlıkoz Köyü Hakkında - Çamlıkoz Köyü Tanıtımı - Çamlıkoz Köyü Resimleri

  Bayburt

  Bilgiler
  Nüfus 325 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 69000
  Alan Kodu 0458
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Bayburt
  İlçe Merkez
  Çamlıkoz, Bayburt ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi Köyün eski adı ahbunustur.Yeni adı çamlıkozdur.Köy ismini köyde bulunan çam ormanından almıştır.Köyümüz (ahbunusta su mu yok soğan mı yok) tabiriyle tanınmıştır çevresinde. Köyümüz eskiden İspire bağlıydı. 1955 yılından sonra Erzurumun İspir ilçesinden ayrılarak bayburta bağlanmıştır.Köyümüz Aşık Hicrani Baba gibi değerli bir halk şairi yetiştirmiştir.Günümüzde hala deyişleri söylenmektedir.Bütün köy birbiriyle kız alış verişi yaparak hısım akraba olmuştur.Köyümüzde Bayburt kültürü ve folklürü yaşanmaktadır.Düğünlerimiz köy odasında orta oyunları ve Bar oynanarak yapılır.Düğünlerimiz çok eğlenceli geçer.Orta oyunları yüzük saklama, kabak oyunu, şaşırtmaca oyunlar oynanır. Günümüzde yeni gelen nesillere geleneklerimiz göreneklerimiz öğretilir ve yaşatılır.

  Kültür Köyümüzün kendine has yemekleri vardır.Yöremize ait yemeklerde diyebiliriz.Köyümüzde yemek kültürü gelişmiştir.Lor kuymağı en çok sevilendir.Köyümüzde Tandır ekmeği tandurlarda yapılarak tüketilir.Başlıca yemekler lor dolması,ziron,gavut çorbası,gavut haşılı,kuşburnu çorbası,erişte,kesme çorbası,kete,kalaçoş,eşki lahana ve özel günlerde tel helvası yapılır.Köyümüz gelenek ve göreneklerine bağlıdır.Köyümüz elma yönünden çok zengindir.Elma yetiştiriciği gelişmiştir.

  Coğrafya
  Bayburt merkezine 38 km uzaklıktadır.Çoruh vadisi içindedir.Bayburt İspir yolu güzergahından köye gidilir.Bayburt İspir sınırındadır köyümüz.Bayburta 45 dakikada İspire bir saatte ulaşılmaktadır.

  İklim Köyün iklimi,Karasal iklimin etkisi altındadır.Kışlar uzun ve sert geçer.Kar yağışlıdır ve çok soğuk olur.Bahar aylarında yeterli derecede yağış düşer.Yaz ayları sıcaktır.  1. Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 325
  1997 327

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  2004 - Ahmet Yıldız

  1999 - Ahmet Arduç
  1994 -
  1989 -
  1984 -
  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesivardır. kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  [​IMG]  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş