Çamlıdere Köyü Bozdoğan Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 6 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çamlıdere Köyü Bozdoğan Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bozdoğan Çamlıdere Köyü Bilgileri - Çamlıdere Köyü Hakkında - Çamlıdere Köyü Tanıtımı - Çamlıdere Köyü Resimleri  Çamlıdere ,Aydın Bozdoğan ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: BOZDOĞAN

  İl:AYDIN

  İle Uzaklığı:92 km

  İlçeye Uzaklığı:16 km

  Rakım:210 m

  Nüfus:

  2000:1026
  1997:986

  Tarihi

  Çamlıdere Köyü yörük Türkmenlerinden oluşmuştur.Irk ve konuşma özellikleri Akdeniz Toros yörükleri ile aynıdır.Köy Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki adı Sipahilerdir. Bu adın verilmesinin nedeni Osmanlı döneminde Sipahi Dede'nin tüm savaşlara katılması ve hep sağ olarak köyüne dönmesinden almıştır. 1960'lı yıllara kadar askere gidecek gençler Sipahi Dede'nin mezarını ziyaret eder ve oradan bir parça taşı askerden sağ dönmek için yanında götürürlerdi..Sipahilerin aşağıya ovaya doğru olankesiminde çakalların çok olması nedeniyle Çakaldere olarak anılmıştır.Şu anda bile varlığını sürdüren 1952 yılında yapılan çeşmenin üzerinde Çakaldere Halk Çeşmesi yazmaktadır.Bu çeşmenin üstündeki yazı ve çeşme Durmuş Kazık tarafından inşaa edilmiştir. 1960 yılında adı diğer köy halkları tarafından alay konusu olmasın ve Çam ağaçları ile kaplı olmasından dolayı Çamlıdere olarak değiştirilmiştir.Milattan önce 300 yıllara ait halkına PİGİNDALI denilen adı kuvvetle BARGASA olduğu tahminen bilinen ve Çamlıdere Köyü'ne 8 km'lik bir uzaklıkta ve güney batısında bir antik kent bulunmaktadır.Bu kentin adınının geçtiği yazıtı müzeye bildiren Prof.Dr.Ferda Akar'dır.Bu Bölgedeki isimler hep Roma dönemi isimlere benzemektedir.Biresse-Brassia,Cımbılaz-Cumbulasia,,Tefre-Tefrae,Amasya-AmasraÇamlıdere Köyünün Mahallesi olan Bulayla böyledir. Çünkü ses uyumları ve latin ve yunan kültürüne aşina olan sahsım tarafından bu yöne itilmekteyim.Bu sözcükler türkçe kökenli değildir.Çünkü kök heceler anlamsızdır.

  Kültür

  Köyün kültür ve gelenekleri,köy ege bölgesinin kültür ve geleneklerini yansıtmakta olup halen kültür ve geleneklerini sürdürmektedir.Köy Cumhuriyetin ilk yıllarında erkekler efe kıyafeti kadınlar ise o meşhur üçetek kıyafeti giymiştir. Daha sonraları nazilli basması ve pazeninden yapılmış olan fistan ve altına top don giymeye başlamışlardır.Başlarına beyaz bürgü örterlerdi.Şimdi sıradan toplumun genelinde olduğu gibi giyinilmektedir.Eskiden başa giyilen takke vişne çürügü renginde ve üzerinde altın veya gümüş paralar dizilirmiş. Köyün konuşmasında türkçe olmayan kelimeler büyük oranda türkçeleştirilmektedir.Ayrıca r harfi pek kullanılmamaktadır. Başka yerlerde pek geçmeyen kelimelerle bezenmiş öz türkçe konuşurlar.Köyün Oğlak çevirme kebabı,Keşkek ve Zeytin yağlı yemekleri çok meşhurdur. Söz ve müziği Ferda Akar'a ait Çamlıdere Köyü Türküsü de bulunmaktadır

  Coğrafya

  Aydın iline 80 km, Bozdoğan ilçesine 16 km uzaklıktadır.köyün güneyinde Muğla'nın Yatağan ilçesi ve Kavaklıdere ilçeleri bulunmaktadır.Kuzeyinde Karıncalı Dağı ve onun sırtlarında bulunan Kızılca Köy ve Biresse Köyü bulunmaktadır. Dogusunda Sırma ve Amasya Köyleri daha doğusunda hidro-elektrik santrali Kemer Barajı bulunmaktadır.Çamlıdere Köyü'nün güney-batısındaki Piginda antik kenti çok gizemli Zeus Pigindenous adlı bir kültün varlığı ortaya konulmuş saklı bir cennettir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Ancak köyün iklimi kışları soğuk yüksek kesimleri karlıdır. Yazları ova kesimi çok sıcak yaylaları ise nispeten serindir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köy kuruluşu itbariyle ova ile dağın kesiştiği yerde lokalize olduğu için orman köyü karakteride taşımaktadır. Okur-yazar oranının çok yüksek olduğu köyün büyük bir kısmı bürokrside ve devlet kademerinde görev yapmaktadır. Emeklilik yaşına gelmiş insanların %90 nı emeklidir. Köy Bozdoğan ilçesinin en büyük hayvan pazarının kurulduğu merkezi bir yerdir.Köyde modern bir hayvan kesimi yapılan mezbaha bulunmaktadır. Bu yüzden tarım arazisinin az olmasına rağmen kişi başına düşen gelirin yüksek olduğu çevre düzenlemesinden binaların estetik duruşu ve kaliteli oluşundan hemen anlaşılmaktadır

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çamlıdere Köyü Bozdoğan Forum Tarih
Çamlıdere Köyü Hakkında Bilgi Suşehri Sivas Sivas Tanıtımı 18 Ocak 2011
Çamlıdere Köyü Hakkında Bilgi Akçaabat Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Çamlıdere Köyü Merkez Mersin Mersin Tanıtımı 5 Nisan 2010
Çamlıdere Köyü Ağlasun Burdur Burdur Tanıtımı 2 Nisan 2010
Çamlidere Köyü, Malatya Malatya Tanıtımı 8 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş