Çamlıca Köyü Merkez Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çamlıca Köyü Merkez Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Çamlıca Köyü Bilgileri - Çamlıca Köyü Hakkında - Hatuşlar Köyü - Çamlıca Köyü Tanıtımı - Çamlıca Köyü Resimleri  Çamlıca ,Antalya Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: MERKEZ

  İl:ANTALYA

  İle Uzaklığı:20 km

  İlçeye Uzaklığı:0 km

  Rakım:0 m

  Nüfus:

  2000:0
  1997:0

  Tarihi

  Eski adı Hatuşlar'dır. Hatuşlar Mahalle iken Antalya merkez Kirişçiler Köyü'ne bağlı idi. İlk yerleşim tarihinin kesin olarak belli olmamasına rağmen yaklaşık 550 yıla vardığı sanılmaktadır. Hatuş Kahya Adında Bir kişiden Adını almıştır. Hatuş Kahya ve akrabaları buraya Antalya' Manavgat İlçesine bağlı Turşamba yöresinden gelmişlerdir. İlk yerleşime neden olan tarihi su kuyularının, bölgeye gelenlere su kaynağı olduğu bilinmektedir. Örnek :Kayır Kuyu ve Emir Ali Kuyusu. Burada yaşayanlar önceden Kurşunlu Köyü nüfusuna kayıtlı idiler. Daha sonradan Kirişçiler Köyü nüfusuna geçmişlerdir. Hala Kurşunlu Nüfusunda olanlarda mevcuttur. 2000 yılında itibaren Köy Statüsüne geçmiştir. Bu tarihten itibaren Adı: Çeversinin Çam ormanlarıyla kaplı olmasından dolayı ÇAMLICA KÖYÜ olmuştur.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Köyün Yerel Gelenek ve Görenekleri:

  Köyün ileri gelen iki kişisi, kız evine gönderilir. Oğlan evi adına kız istenilir. Kız evi düşünmek için süre ister. Zaman bitiminde yanıt olumlu ise Aileler arasında söz kesilir, nişan tarihi belirlenir.

  Önceden nişanda beşibirlik bilezik gibi altın takılar takılır, törenler yapılırdı. Son dönemlerde nişan aileler arasında mütevazi yüzük takma şeklinde yapılmaya başlandığı gözlenmektedir. Nişanda alınacak ve takılacaklar önceden belirlenir. Nişanlılık süresi ailelerce takvime bağlanır. Nişan1ılık süresinde, nişanlı kıza törenlerde oyalı yazma takma, para takma adetleri vardır.

  Eskiden düğünler Salı günü başlar, Çarşamba günü tören yapılır, Perşembe günü gelin alınırdı. Salı ve Çarşamba günü maşalama denilen yerde oyunlar oynanarak eğlenilirdi. Gündüz ise güreşler tutulur, nişan atışları yapılırdı, gelin mayafa denilen deve üzerinde getirilirdi. daha sonraları at, şimdi ise gelin arabası ile getirilmektedir. Gelin oğlan evine getirilince yakınları tarafından hediyeler verilir. Bunlar; ala ineğin buzağısı, koca tarladaki zeytin veya bir miktar para gibi hediyeler olurdu.

  Köyün büyük bir bölümü birbirleriyle akrabadır. Yine de yakın akraba evlilikleri sıkça görülmektedir.

  Doğan çocuğa genellikle atalarından birinin adı konulurdu. Son zamanlarda değişik isimler konulabilmektedir. Yeni doğan çocuğun kulağına ezan okunarak, adı verilir.

  Oğlunu askere gönderecek aile yemekli mevlüt okutur. Askere gidecek genç bir gün önce yakınlarını gezer, yakınları para ve hediyeler vererek uğurlarlar. Askere gidecek genç, şehir merkezinden topluca davul,zuma ile yollanır.

  Köyde cenaze olması durumunda hemen cenaze evine gidilir. Cenaze topluca defnedilerek cenaze evine gelinir, acılar paylaşılır. Daha önceleri, cenaze sonrası verilen yemek geleneği 1987 yılında köy muhtarlığınca kaldırılmıştır. Ancak halen 3. ve 52. günlerde dualar edilerek yemek verilir.

  Komşuya acı biber vermeme, ağırlıksız yağ ve yumurta vermeme, akşam tırnak kesmeme, ele giren dikenin akşam çıkartılmaması, akşam sakız çiğnememe gibi batıl inançlar görülebilmektedir.

  Coğrafya

  Antalya merkezine 20 km uzaklıktadır. Güneyinde Varsak Kasabası, Gaziler Köyü.Batısında; Kirişçiler Köyü. Kuzeinde; Kızıllı Köyü.Kuzey batısında karaman ve Kurşunlu.Doğusunda Topallı Köyü bulunmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. 2003 Yılından bu yana turfanda sebze üretimi seracılığı artış göstermiştir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çamlıca Köyü Merkez Forum Tarih
Çamlıca Köyü Merkez Manisa Manisa Tanıtımı 12 Nisan 2010
Çamlıca Köyü Merkez Adıyaman Adıyaman Tanıtımı 28 Mart 2010
Çamlıçatak Köyü Merkez Ardahan Ardahan Tanıtımı 10 Mart 2010
Çamlıca Köyü Hakkında Bilgi Ermenek Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Çamlıca Köyü Hakkında Bilgi Yahyalı Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş