Çamlıca Köyü Kaynaşlı Düzce

'Düzce Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Çamlıca Köyü Kaynaşlı Düzce konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Düzce İli Köyleri - Çamlıca Köyü Kaynaşlı - Çamlıca Köyü Hakkında - Çamlıca Köyü Tanıtımı - Çamlıca Köyü Resimleri  Düzce

  Bilgiler
  Nüfus 198 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 81900
  Alan Kodu 0380
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Düzce
  İlçe Kaynaşlı  Tarihi
  Çamlıca köyü öncelerde esrarengiz bir olayla karşılaşmıştı. Bu olay şöyle gerçekleşir. Köyün mezarlığına gidenlerden çoğu geri gelmemişlerdir. En sonunda bu olayın sırrı bulunmuştur. Bu mezarlığın kapısından beri 50 m giden bir kişinin mezarının içine çekilmektedir ve artık köylüler mezarlığın 49 m sinden ileri gitmemektedir. Bu mezardaki kişinin adı ise çok ilginç çünkü bu kişi şu an hayatta olan bu köyün muhtarı Ali PODUR. Ama Ali PODUR hala yaşayıp ve şuanda bu köyün muhtarı olamsına rağmen Ali PODUR yazılmaktadır ve Ali PODUR'un açıklamasına göre böyle bir yakını yok olduğunu iddia ediyor. Bu mezarlık hala yerindedir.
  Birde bu köyde öncelerde canavar varmış. Bu canavarın hala yaşadığı söleniyor. Zamanında bu köyü yakıp yemiş bu canavarın yeraltı canavarı olduğu ve bir gün yine köyde çıkacağı anlatılmaktadır. Bu canavar 1000 yıl uyur sonra yine canlanıp 1 hafta yaşardı. Ve bu olay olduğundan sonra 990 yıl geçmiş olup bu canavarın yine canlanacağı söğlentisi vardır. Bu canavarın yavruları düzce merkez,kalıcıkonutlar,gölyaka civarındadır, bunlar deneylerle ıspatlanmıştır. Köyün en iyi muhtarı Hako Beyi olmak üzere Hako Beyi dört kola ayrılırdı. Bunlar büyük oğlu Tankiş, Küçük ve salak çocuğu Emrah-i Kamil-i Reşit, karısı Yazmalı Cemo ve kardeşi saf ve mazlum olan Bigbal'dır. Bu köyün soyu Emrahiler ve Hakkuş-ioğullarından gelmektedir.Bunların asıl geldiği soy mazlum-i salak-i emrah-i ve samanoğullarından gelmektedir.Birgün şuan bulunduğu okulu da yiyeceği sanılıyor.Bu okul düzce kalıcıkonutlarındadır.Ama hangi okulda olduğu bilinmiyor.Yapılan son açıklamalara göre bu canavarın çok pis olduğu söyleniyor ve garip garip sesler çıkartıyor.Zamanında köyün eski muhtarı Hako Beyi olmak üzere bir çok köylü bu canavarla savaşmıştır.Bu savaşın adını kendilerinin verdiği bir isimle yani 1. Yeraltı Sarsılması olarak belirtmişlerdir.Köylülerin korkulu kabusu haline gelen iğrenç canavar özellikle doğu anadoluya yavrularını dağıtmıştır.Hako Beyi'nin en büyük oğlu olan tankiş, kısaydı ama iyi kalpliydi, zaman zaman felçler geçirip sonra tekrar iğleşiyordu.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.Köyde önceleri Hako Beyi iyi muhtarlık yaptığı için o na ait 'Hako Beyimis pis pis Hako Beyimiz pis pis' adlı sloganlar hazırlanıyor.

  Coğrafya

  Düzce iline 28 km, Kaynaşlı ilçesine 10 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 198
  1997 204

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  2004 - Ali Podur

  1999 - Haşmet Mısıroğlu(Bu dönemde Emrah-i Kamil-i Top-i Sibop-i Şükran'da muhtarlığa adaylığını koymuştur
  1994 - Sümsük 2. Keykubat
  1989 - Samanoğlu 2. Bigbal
  1954 - TankişBabadan oğula geçmiştir.
  1930 -Hako Beyin Bu dönemde canavar 1.Güneş İmparatoru'yla savaşmıştır ve sonuçta Hako Beyi kazanmıştır.

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çamlıca Köyü Kaynaşlı Forum Tarih
Çamlıca Köyü Hakkında Bilgi Ermenek Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Çamlıca Köyü Hakkında Bilgi Yahyalı Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Çamlıca Köyü Hakkında Bilgi Bahşılı Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Çamlıca Köyü Hakkında Bilgi Gürün Sivas Sivas Tanıtımı 18 Ocak 2011
Çamlıca Köyü Hakkında Bilgi Pasinler Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş