Çamlıbel Köyü Hakkında Bilgi Alaplı Zonguldak

'Zonguldak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çamlıbel Köyü Hakkında Bilgi Alaplı Zonguldak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Zonguldak Köyleri - Alaplı Çamlıbel Köyü - Çamlıbel Hakkında Bilgiler - Çamlıbel Köyü Resimleri  Çamlıbel, Zonguldak ilinin Alaplı ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı önceden Kevken Köyü olarak geçmekteydi sonradan köyün adı Çamlıbel Köyü olarak değişmiştir. Kesin olmamakla beraber köy ahalisinden bazıları "kevken" adının mezarlık anlamında olduğunu söylemektedirler. Bu yüzdende bu adın mezarlık olmasından rahatsız olan köy ahalisinin kendileri isteyerek köylerinin adlarını değiştirdikleri sanılmaktadır.

  Kültür

  Köyümüzün mutfağı ağırlıklı olarak unlu(buğday ve mısır) ürünlerden oluşmaktadır. Peynir, yoğurt gibi süt ürünleri halk tarafından üretilmektedir. Mevsiminde ise Osmanlı Çileğin'i unutmayalım. "Su böreği, kabaklı börek, bazlama, çizleme, kömeç ekmeği, tarhana çarbası, uğmaç çorbası, pide türleri, malay, cevizli ev makarnası, simit, beyaz baklava, mısır ekmeği" gibi yemekler yörenin unlu ürünlerinden yapılan yemekleridir. "Mantar,karamancar(karalahana),zılbıt,"gibi sebzeler ise yörede değişik biçimlerde(çorba,sarma,zeytinyağlı)yemeği yapılan yiyeceklerdir. "Ev makarnası, erişte, tarhana, salça, kurutulmuş meyve ve sebze" geleneksel beslenmenin temel öğeleridir. Kahvaltı genellikle "Kuşluk Vakti" yaplır. Sulu yayım (tarhana çorbası) sebze yemeği, pekmez, ceviz gibi kalori besinlerden oluşan kahvaltıdan sonra öğle yemeği yenmez. Akşam yemekleri ise çorba,sebze ve etlilerden oluşur. Karadeniz mutfağına özgü kara lahana ve mısır köyümüzde çok tüketilir. Halkın çok tükettiği ıhlamur çayı, halk arasında "Moskof Çayı" diye adlandırılır. Köyümüzün ormanlık alanda olması, yörede yoğun bir biçimde kestane yetişmesini sağlamaktadır.

  Coğrafya

  Zonguldak iline 64 km, Alaplı ilçesine 4 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Her mevsim yağışlı geçen yörenin yükseklikleri iğne yapraklı (köknar, çam), daha aşağıları yayvan yapraklı (kayın, meşe, kestane, karaağaç, ıhlamur, kavak), akarsu kenarları da kavak, söğüt ağaçlarıyla kaplıdır. Bu ana yeşil dokuyu orman gülü, pırnal meşesi, çoban püskülü, defne, kocayemiş, kızılcık, kiraz, funda, ayı üzümü, kuşburnu, böğürtlen, dağ çileği, eğrelti otu orman altı bitli örtüsü tamamlamaktadır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007
  2000 418
  1997 390

  Ekonomi

  Geçimini fındık, sebze, meyveden yani tarımdan ve hayvancılıktan sağlar. Fabrikalarda işçi olarak çalışanlar ve kendi işinde çalışanlarda vardır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Mithat MANDACI
  2004 - Mithat MANDACI
  1999 -
  1994 -
  1989 - (KÖLE)
  1984 - (KÖLE)

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kapatıldığı için işlev görmemektedir bu yüzden taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çamlıbel Köyü Hakkında Forum Tarih
Çamlıbel Köyü Hakkında Bilgi Oltu Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Çamlıbel Köyü Hakkında Bilgi Ereğli Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Çamlıbel Köyü Hakkında Bilgi Çaykara Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Çamlıbel Köyü Edremit Balıkesir Marmara Bölgesi 17 Nisan 2010
Çamlıbelen Köyü Milas Muğla Muğla Tanıtımı 16 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş