Çamköy Köyü Gölhisar Burdur

'Burdur Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çamköy Köyü Gölhisar Burdur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gölhisar Çamköy Köyü - Çamköy Köyü Hakkında - Çamköy Köyü Tanıtımı - Çamköy Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: Bilgi yok

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

  Çamköy, Burdur ilinin Gölhisar ilçesine bağlı bir köydür.

  Kültür

  Köyün Düğünlerini geleneklere göre üç gün davul zurna eşliğinde yapılmaktadır. Türk gelenek ve göreneklerine uygun kına gecesi yapılır. Gelin alma ile son bulur.Düğünler yemekli olup, dışarıdan gelecek olan misafirlere de kolaylık sağlanmaktadır. yemek konusunda fazla bir zenginliği yoktur. En fazla tüketilen yemek; Tarhana çorbası ile Bulgur pilavıdır. Bu yemekler köy halkı tarafından kendi imkânlarıyla yapılır. Yurt dışına göç çok fazladır. İlk zamanlar Almanya da işçi olarak gidenler vardı. Şimdi İsviçre de çalışanlar daha fazladır. Okuma - yazma oranı çok yüksektir.

  Bayram Geleneği.

  Ramazan Bayramında mezarlıkta yemek; Eskiden köy yaylalarına hayvan otlakmak için Antalya ve çevre illerden gelen göçer çobanlar bayram namazı için köy camisine gelir, namazı kıldıktan sonra orada öylece kalırlarmış. Köyün büyükleri:- Biz evlerimizde bayram yaparken misafirlere ayıp oluyor;orada bırakmak, buna bi çare bulalım demişler. Herkes evinden yiyecek getirerek,mezarlık içinde bulunan cami önünde bu yiyecekleri, göçmen misafirlerle yerlermiş. Bu davranış her bayram sonrası tekrarlanınca alışkanlık haline gelmiş. Şimdi göçmenler yok, ama mezarlıkta yemek yeme adeti hala her Ramazan Bayramı devam etmektedir.

  Coğrafya

  Burdur iline 113 km, Denizli iline 85 km, Antalya iline 140 km, Gölhisar ilçesine 15 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karasal iklim etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 936
  2000 1573

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi :tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım Ürünleri: Anason, Haşhaş, Şeker Pancarı, Buğday, Soğan, Domates üretilmektedir. Tarım gelirinin azalması, köyden göçü zorlamaktadır. Denizli ili; köye yakın olması, en çok buraya göç vermektedir. Yurtdışına ilk açılan köyler arasında yer alan Çamköy 1963 lerde ilk Almanya'ya işçi göndermiştir. İsviçre de yaklaşık 150 hane Çamköylü aile çalışmaktadır. Köyün gelişmesinde gurbetcilerin büyük katkıları bulunmaktadır. Çamköy köyü 1985 yılında Burdur Valiliği tarafından Örnek köy seçilmiştir. Alt yapısı ve ekonomik gelir bakımından çevre köylerden daha ilerde olmasına rağmen, ürün çeşitliliğini mutlaka denemelidir. Sebse ve meyve üretimi için devlet desteğiyle ziraat alanında atak yapmak için beklemektedir. Tarımda en büyük engel; Tarlaların parçalı olması.(mutlaka birleştırilmeli) ve eski yöntem sulama tekniğinin devam etmesidir. Yağmurlama ve damlama ile sulamaya mutlaka geçilmelidir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Şu anda en büyük isteği; İnternet olayının gerçekleşmesidir. Yurtdışında ve gurbette bulunanlarla haberleşme olayının bu kanalla dahada kolay ve ekonomik olacağını düşünmektedir. Sağlık ocağı yoktur, sağlık evi bulunmaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, köyün içindeki tüm yollarda asfalttır. Köyde her evde uydu, Güneş Enerji bulunmaktadır. 2 benzi istasyonu 2 berber, 5 bakkal, 4 kahve, süt toplama merkezi bulunmaktadır. köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün İtfaiyesi, kepçesi, Cenaze Aracı, Spor salonu ve Düğün Salonu bulunmaktadır.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çamköy Köyü Gölhisar Forum Tarih
Çamköy Köyü Hakkında Bilgi Almus Tokat Tokat Tanıtımı 9 Haziran 2010
Çamköy Köyü Bigadiç Balıkesir Marmara Bölgesi 17 Nisan 2010
Çamköy Köyü Dursunbey Balıkesir Marmara Bölgesi 17 Nisan 2010
Çamköy Köyü Merkez Balıkesir Marmara Bölgesi 17 Nisan 2010
Çamköy Köyü Milas Muğla Muğla Tanıtımı 16 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş