Çamköy Köyü Demirci Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çamköy Köyü Demirci Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Demirci Çamköy Köyü Bilgileri - Çamköy Köyü Hakkında - Çamköy Köyü Tanıtımı - Çamköy Köyü Resimleri  Çamköy ,Manisa Demirci ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: DEMİRCİ

  İl:MANİSA

  İle Uzaklığı:220 km

  İlçeye Uzaklığı:40 km

  Rakım:1100 m

  Nüfus:

  2000:247
  1997:253

  Tarihi

  Köyümüzün kuruluşuyla ilgili değişik söylentiler vardır.Kütahya dolaylarından geldiği bilinmektedir...Köyümüzde bulunan Osmanlıca bir kayda göre en eski yazılı kayıt.1600 lü yıllara dayanır...Köye ilk defe bir yörüğün geldiği söylenir...yörük hayvancılık amacıyla Çamköye yerleşmiştir...Bir miktar sonra İrişler köyüne de birisi gelmiş ve Çamköydeki yörük:Hemen birisi erişti demiş buradaki erişmekten Erişler Köyünün adı verilmiş Erişlerde Zamanla İrişler olarak değişmiştir...Bir miktarsonra Köyün güneyinde bulunan Minnetler Köyü içinde Çamköyde yerleşen yörük demiş oraya bir millet gelmiş...millet den milletler daha sonrada Minnetler olarak şimdiki Minnetler Köyü türemiştir...Köyümüzdeki yörükten sonra köyümüze iki aile daha gelmiş ve Çamköy Köyü bu üç aileden çoğalarak bir zamanlar 320 civarında olan köyün nüfusu bugün itibariyle 250 civarındadır...Ama köyün gerek ürettiğini satamaması gerekse elindeki kaynakları kullanamasından dolayı hergeçen gün köyün nüfusu azalmaktadır....Gelecek 20 yılda köyün nüfusu ya da köyde yaşayan insanların sayısı 200den aşağı düşecektir.... Köyde gezilip görülecek birçok yer vardır...Köyün yaklaşık 100 metre doğusunda bulunan Köyderesi denen derede bulunan su deresindeki Üç çınar ağacı görülmeye değer çınarlardır...Hatta köyümüzde bu çınar ağacının dallarından birisinin kendiliğinden kırıldığında yakın gelecekte köyden birisinin öleceği hurafesine inanılır.... Ayrıca halk arasında bu çınarların üçününde secde ettiği söylenir...Bu konuda kesin bir yazılı kayıt olmamasına rağmen anlatılan hikâye şöyledir.: Köyüde yaşayan insanlar hertürlü zorluğa alışkın insanlardır...Yine köyde yeni evlenmiş gelinlerden birisi dereden geçerken bir bakmış ki çınarlar üçüde secde yönünde yatıyor ...gelin bu duruma çok şaşırmış... köye gidip haber vermek istemiş ancak kendine inanmayacaklarını düşünerek başörtüsünü çınarlardan birinin en uç noktadaki kısmına bağamış ve köye gidip deredeki çınarlar hepsi yıkılmış yani yerde boyluboyunca yatıyorlar demiş...KÖy halkı topluce dereye gittiklerinde çınarların yıkılmadığını görmüşler...Geline sorduklarında da oda olanları ve gördüklerini anlatmış...Gördüklerime inanmazsınız diye başörtümü çınarın uç dallarından birine bağlamıştım bakın başörtüm nerede diye gösterdiğinde baş örtünün çınarın normal şartlarda hiç bir kişinin çıkamıyacağı yerde olduğunu gördüklerinde şaşkınlıklarını giderememişler ve bu secde olayına inanmışlardır...Hatta bu durum daha köyümüzde 25-30 yıl öncesine kadar köyderesinde bulunan suyun niyetine köylü imece usulu topluma yemek verip davet yapar ve Bu deresuyunun yılda bir davet yapılmadığ zaman kesileceğine inanılıyor.Ancak son 25-30 yıldır burada köylü davet yapmamaktadır...Buradaki suyun son 25-30 yılda 3 defa dindiği görüldü.Bazen köylüler köylü imece usulü bu suya davet yapmıyor onun için diniyor diyorlar...
  Kaynak:Veteriner Hekim Haşim YILMAZ

  Kültür

  Köyümüzün düğün bayram ve ölüm merasimleriyle ilgili kültürüne genel olarak bakacak olursak Öncelikle düğün kültürümüzü anlatmak için kız istemeyle başlamalıyız. Kız isteme olayı ilkdefa istenecekse daha çok haftanın perşembe ginü akşamı tercih edilir. İlk kız istemeden sonraki ziyaretler perçembe yada pazar akşamları yapılır.Kız istemeye önce bayanlar gider durum hakkında ön bilgi iletilir. Eğer kız evi olumlu düşünüyorsa budefa her iki tarafıda tanıyan hatırı sayılır kişiler kız evine dünürcülüğü gider. Eğer kız evi evlilğe olumlu bakmıyorsa kız evine temsilen kızın babası yada büyük abisi: Nasibinizi başka yerden yoklayın. der. Olumlu bakıyorsa: Düşünelim taşınalım yada Hayırlı olsun vb gibi cümlelerle bir dahaki ziyaret için imamla yada dini bilgisi iyi kişilerle gelinki duanızı ediverelim anlamında cevap verir. Birdahaki ziyarette de imam yada dini bilgisi iyi vatandaş eşliğinde birdaha dünürcülük yapılır ve ALLAH'ı izni ve Resulullah Hz Muhammed sünneti üzerine kızınız......... oğlumuz ...... istiyoruz. derler. Kız evinin temsilciside hayırlısı olsun denir ve dua edilir. Dua edildikten sonra torba değiştirme adeti vardır. Sonra nişan yapılır.Köyümüzde düğünler daha çok Ramazan ve Kurban Bayramını takip eden günlerde yapılır ki, gurbette olan kişilerde gelmesi sağlanmış olur. Bayrak dikme, kına gecesi, eşyaların dolaştırılması ve gelin almaya gidilmesi olarak düğünü özetleye biliriz. Düğün bittikten sonra 1- 7 içerisinde haftalığa gitme törenleri yapılır.

  Bayram törenleri daha çok bayramdan bir gün önceki arafe günü kabir ziyaretiyle başlar.Bayram günü bayram namazından sonra önce caminin önünde daha sonrada köy genelinde bayramlaşma törenleri yapılır.Bayram günü köy halkı ziyaretlerdebirbirine ikramlarda bulunur. Köyümüzde cenaze töreni: Ölümü beklenen kişinin yakınlarıölümü beklenen kişinin yanında nöbetleşe dururular ve ölüm yaklaştığında bir yada birden fazla kişi tarafından kişinin bulunduğu yerde uygun ses tonunda Kur'an-ı Kerim okunur.Kişini vefatt ettiği anlaşıldığında çenesi çekilir ve defin işleri için çalışmalar başlanır.Cenaze defin işleri daha çok sabahtan öğleye yakın zamanda yapılır. Köyümüzde cenaze bir tam gün bile bekletilmez. Çünkü köyümüz ve çevresinde morg yoktur ve bu güne kadar ihitiyaç da duyulmamış ve cenaze kısa sürede defnedilme benimsenmiştir.Defin ilçeminden sonra cenaze evi tarafından kabristandan dönen kişilere yemek ve çay ikram edilir. Akşamıda eren denen taziye işlemleri yapılır. Cenaze kabristana götürülürken yakınları tarafından yöresel olarak yasetmek denen ağıt törenleri yapılır. Ölen kişinin genç yada erken ölüp ölmediğine göre,yada yakınlarının ona olan sevgi ve bağlılığına göre ağıtın içerik ve detayları değişmektedir. Halk arasında annesinin,babasının, dedesinin,kardeşinin ardından yas bile edivermedi vb eleştiriler yapılmaktadır....Yada .... babasının ardından çok güzel yas ediverdiler diye ağıtın önemi yada kalitesi değerlendirilmektedir.

  Coğrafya

  Manisa iline 220 km, Demirci ilçesine 40 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Muhittin DOĞAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 02364834085
  Cep Telefonu: 05363477045

  Altyapı bilgileri

  Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  * Köyün 300m doğusunda Tarihi görülmeğe değer üç tane ÇINAR AĞACI vardır.Köyün geçim kaynağı önceleri halıcılıktı fakat son 10yılda yerini napolyon KİRAZI aldı halıcılık halen mevcut dokuyan az çünkü son zamanlar para etmez oldu.Köyde okul ilkokul vardı fakat oda kapandı Köyün çoçukları 1km uzakta MİNNETLER İLÖĞRETİM okuluna gidiyor. Köy bir yamaca kurulmuş her iki taarafında dere var.KÖYÜN KÖYLÜ DİLİNDE isim verdikleri dağları:ELMACIK-YEROT -KABAÇAM-YERLİCE-KIZILCAYAREN-DAMRIK-GELİN MEZARI ve birde KULESİ var kulede genelde yangıncılar durur muhteşem bir manzarası vardır.PİKNİK ALANI OLARAK:AKPINAR vardır. soguk bir suyu vardır tabiki çamların verdiği tertemiz havasıda KÖYDE bir cami mevcuttur.ÇAMKÖY adı çam ağaçlarının cok olmasından ileri gelmektedir.YAZAN:TUNCAY AKKUŞ

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çamköy Köyü Demirci Forum Tarih
Çamköy Köyü Hakkında Bilgi Almus Tokat Tokat Tanıtımı 9 Haziran 2010
Çamköy Köyü Bigadiç Balıkesir Marmara Bölgesi 17 Nisan 2010
Çamköy Köyü Dursunbey Balıkesir Marmara Bölgesi 17 Nisan 2010
Çamköy Köyü Merkez Balıkesir Marmara Bölgesi 17 Nisan 2010
Çamköy Köyü Milas Muğla Muğla Tanıtımı 16 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş