Çamköy Çan Çanakkale

'Çanakkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Çamköy Çan Çanakkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çan Çamköy Köyü - Çamköy Köyü Hakkında - Çamköy Köyü Tanıtımı - Çamköy Köyü Resimleri  Çamköy, Çanakkale ilinin Çan ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: CELAL SARIOĞLU

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 (286) 442 340

  Cep Telefonu:
  0 (536) 540 8161

  Tarihi

  Köyün adının;köy çevresindeki çam ağaçlarından alındığı sanılmaktadır.köy halkı yörük ve manavlardan oluşur.

  Kültür

  Evlenme çağına giren erkeğin ailesi, oğullarına uygun gördükleri kızı istemek için, kız tarafınca sevilip sayılan bir erkek ile kadını Perşembe günü akşamı kız evine dünürcü gönderir.

  * KIZ İSTEME

  Kız evine giden dünürcü hal hatır sorar, onlara da hal hatır sorulur. Günlük işlerden konuşulur, kahveler içilir. Konuşmaların aralandığı bir sırada dünürcü giden erkek, “Biz neden geldik komşu buluyor musun?” ”Neden geldiniz bir isteğiniz mi var buyurun söyleyin”der. “Allah’ın emri, Peygamberin kavli ile sizin kızı filanın oğluna istiyoruz. Ailesinin soyu sopu iyi, çocukta mesleği olan dürüst, çalışkan bir genç sizde münasip görürseniz bu iş olsun deriz”der. Kızın annesi, kızlarının küçük olduğunu, daha evlendirmeyi düşünmediklerini, böyle bir hazırlıkları olmadığını söyler. Kızın babası da anneyi teyit eder. Biraz daha konuşulduktan sonra dünürcüler kalkar, siz bir düşünün, biz haftaya yine geliriz deyip giderler. Dünürcüler konuşulanları erkek evine söylerler.

  Haftaya dünürcüler kız evine ikinci kez giderler. Evdeki karşılama ve davranışlarından kızın verilip verilmeyeceği anlaşılır. Dünürcüler isteklerini münasip bir dille tekrarlar. Kızın isteği varsa, anne baba da uygun görürse, biraz naz yaptıktan sonra; siz münasip gördükten sonra bizim de diyeceğimiz yok derler. İki tarafça da Allah sonunun hayır etsin. Dünürcüler hayırlı bir iş yapmış sevinciyle kız tarafından verilen mendili alarak erkek evine dönerler.

  * SÖZ KESİMİ

  Erkek evi, en iyi kumaştan elbiselik, iç çamaşırı, çorap, mendil, şeker, kolonya gibi şeyleri bohçaya koyarak kız evine gider. Yenilir, içilir, kadınlar arasında eğlence olur. Kız evi tarafından hazırlanan bir bohça kalkılırken erkek tarafına verilir. Böylece iki aile tarafından söz kesilmiş, nişanlık devresi (anlaşma ) başlamış olur.


  * NİŞAN

  Erkek evi ile kız evi birlikte nişan günün kararlaştırırlar. O gün gelince erkek evi komşu ve akrabalarını alarak kız evine giderler. Kız evince yemek verilir. Kız evinin komşuları ve akrabaları da gelir. Önceden hazırlanan genişçe bir yerde toplanırlar. Bir konuşmacı nişanın kutsiyetini belirten konuşma yapar. Yüzükler takılır. Kız ile oğlan büyüklerin ellerini öper. Takılar takılır. Eğlence yapılır.

  Nişanlı kalındığı müddetçe, bayramlarda,hıdrellezde gelin kıza gidilir. Hediyeler götürülür. Düğün hazırlığı yapılır.

  * DÜĞÜN

  Taraflar anlaşarak bir tarih tespit ederler. Düğün günü, şeker davetiye dağıtılarak tanıtılır. Tanıdık, dost, akrabalara duyurulur. Sağdıçları düğüne mendil ile davet edilir. Çalgılar tutulur, çörek, baklava ve basma helvalar yapılır. Bütün komşular, düğün sahibine yardımcı olur. Misafirleri ile ilgilenirler. Düğünün yemeğini, tutulan aşçılar yapar. Sağdıçlarda her türlü işte yardımcı olurlar.

  * HATİM CEMİYETİ


  İlkokulu bitiren öğrenciler yaz sezonu boyunca müftülükte açılan Kur’an kurslarına katılırlar. Bu kursları devam eden öğrencilere dini bilgiler verilir. Kur’an okuması öğretilir. Yeterli duruma geldiklerinde veliler ve imam tarafından hatim günü tespit edilir. O gün duaları camide toplu halde yapılır. Daha sonar davetli olunanlar evlere gidilere yemekler yenir. Hediyeler verilir.

  * MAHALİ KIYAFETLER

  Çan köylüsü çalışkandır. Çalışmayı sever, toprakla çalışır. Bu uğraşlarını, daha rahat ve daha kolay yapabilmeleri için rahat kıyafet giymeyi tercih etmişlerdir. Köylerde yaşayan kadınlar, ferece, atkı, şalvar, entari, çember, tülbent, grep, namaz baş örtüsü, değirmi, yazma,...vs. dediğimiz giysileri giyerler. Özel günlerde ve bayramlarda, düğünlerde en güzel, modern giysilerini giyerler.

  Erkeklerde günlük kıyafet moderndir. Yaşlılar kışın aba pantolon giyerler, beline dokuma kuşak sararak kıyafetini tamamlar.

  * KINA GECESİ(DALLI GECESİ)

  Sünnet ve evlenme düğünlerinde ilk gece, yöremizde kına gecesi olarak kabul edilmiştir.

  Kına gecesinin en büyük özelliği halkın kıyafetidir. Düğün sahibinin yakınları DALLI elbise giyer. Geline de dallı kıyafeti giydirilerek kınası yakılır.

  Kına gecesinin adı DALLI gecesi olarak geçer. Eğlence bittikten sonra gelin sağdıçlarıyla damadın evine giderler. Damadı ve yakın akrabalarını överler. Bu övgünün sonunda hediye alırlar. Kına gecesi tamamlanmış olur.

  Kına gecesi sünnet çocuğu için yapılıyorsa övgü yapılmaz. Sünnet çocuğuna ve sağdıçlarına kına yakılır. Eğlence yapılır.

  * NÖBET(GEZEK)

  Çan ilçesinin köylerinde, konuk odasına gelen misafirleri, köy imamını, bekçisini, köyün işini görmek için dışarıdan gelenlere (Berber, kalaycı, nalbant...vs.) yemek yemek için sıra ile her gün nöbet adı altında yemek (yiyecek) çıkartılır. Bu ev (hane) sırasına göre yapıldığında bazı köylerde gezek adını alır.

  Nöbet sahibi o günü akşamı konuk odasının ısınması için yakacak, misafirlerin uyuması için yatak-yorgan getirir.

  Uzun kış gecelerinde konuk odasında sohbet ederek geçiren köy ihtiyarları da nöbet sahibinin misafiridir. Nöbet sahibi onlara kahve ikram eder. Getirdiği çekirdek kahve, köy bekçisi tarafından konuk odasında hazırlanarak ikram eder.

  Nöbeti tamamlayan aile, kendinden sonra gelen aileye nöbet bizden geçti diye haber verir. O ailede nöbetin kendinde olduğunu anlar.

  * DİNİ GELENEKLER

  İlçe sınırları içinden, Ramazan ayı içinde vakit namazlarından önce ve sonra, geceleri teravih namazından sonra camilerde mukabele okutmak, dinlemek bir gelenektir. Mübarek gün ve aylarda HAYIR ismi ile hazırlanan yiyeceklerin komşular ve akrabalar arasında dağıtılması, aşure yapılması gelenektir.

  Ölen kişinin ardından 7 gün tebareke okutmak, ölümün elli ikinci günü yemekli mevlit yapmakta yaşayan dini geleneklerimizdir.

  Bayram namazından sonra camii önünde topluca bayramlaşmak, evine gidip bayramlaşmak ilçenin her yönünde devam eden gelenektir.

  Coğrafya

  Çanakkale iline 79 km, Çan ilçesine 30 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 109
  1997 99

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi YOKTUR. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Çamköy Çan Çanakkale Forum Tarih
Çamköy Ayvacık Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 3 Mayıs 2010
Çamköy Ezine Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 3 Mayıs 2010
Çamkoy İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 15 Haziran 2012
Çamköy İlköğretim Okulu Karacasu Aydın Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 4 Şubat 2011
Çamköy İlköğretim Okulu Milas Muğla Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 3 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş